Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Co w sprawie nowych testów?


29 Lis. 2012

19.01.2013 r. nadchodzi wielkimi krokami. Podjęliśmy próbę odpowiedzi na dręczące Was pytania. Dlaczego nie ma jeszcze dostępnej nowej bazy pytań? Oto co odpowiedział w wywiadzie z naszym serwisem www.naukajazdy.pl dr inż. Marcin Ślęzak, koordynator prac nad nowym egzaminem na prawo jazdy z ramienia Instytutu Transportu Samochodowego, Z-ca Dyrektora ds. Rozwoju ITS.

K. Rz.: Jak wygląda dostęp do bazy nowych pytań dla kursantów ubiegających się o podejście do egzaminu na prawo jazdy? Kiedy będzie ona do wglądu dla Kandydatów dla Kierowców i gdzie będzie mógł ja nabyć kursant?

dr inż. M. Ślęzak: Na temat dostępności nowych pytań egzaminacyjnych trudno obecnie o jednoznaczną odpowiedzieć. Przypomnę, że w ustawie nie ma zapisu o tajności pytań, dlatego też nie można wykluczyć scenariusza, że owa baza stanie się jawna.

Języczkiem u wagi jest fakt, iż koszty związane z przygotowaniem i wdrożeniem nowego systemu dla kandydatów na kierowców są niebagatelne. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje przynajmniej częściowa rekompensata przeznaczonych na ten cel środków, także z tytułu praw autorskich treści audiowizualnych, które przynależne są autorowi.

Spora część środowiska, także ITS, pozostaje jednak na stanowisku, że pytania powinny być jawne. Z prostego powodu. Dzięki nowoczesnej technice, prędzej czy później, i tak będą krążyły w nieoficjalnym obiegu. Możliwy jest również scenariusz, że baza stanie się tajna, a w zamian za to powstanie baza równoległa, być może autoryzowana - choć przypomnę, że nie ma jeszcze decyzji wiążącej w tej sprawie!

K. Rz. : Proszę powiedzieć, czy my - jako serwis branżowy www.naukajazdy.pl będziemy mieli możliwość nabycia takich testów, aby udostępnić je kursantom on-line?

dr inż. M. Ślęzak: Wszystko zależy od decyzji resortu transportu, który może zdecydować o udostępnieniu np. części pytań. Podkreślam, że jest to nieoficjalna informacja, ponieważ dyskusje w tej sprawie trwają.

 

 

 

 

 

 

 

Otrzymałam również informację, że jeżeli Instytut Transportu Samochodowego będzie w posiadaniu jakiejkolwiek wiedzy nt. nadchodzących zmian - poinformuje nas o tym niezwłocznie.

1,5 mld zł – budżet na rok 2013 z tytułu mandatów karnych
W 2013 roku fiskus chce "ściągnąć" z kierowców aż 100 razy więcej pieniędzy niż w tym roku – obwieścił jeden z dzienników. 1, 2 mld zł – tyle zaplanowano w budżecie na rok 2012 z tytułu mandatów...
„Akcja Zima”
Jest! Przyszła! Tak, tak o niej mowa – Pani Zima. Ta, która spędza sen z powiek wszystkim kierowcom. Ta, która zasypuje, zaśnieża, mrozi. Zima ma swoje uroki, zdobi krajobraz, zmusza do szukania kreatywnych...
Zobacz także podobne wiadomości