Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zdejmij nogę z gazu. Dojedź bezpiecznie.


07 Lut. 2013


Podczas zimowych podróży, szczególnie gdy zapada zmrok, zdejmij nogę z gazu i decydowanie unikaj wyprzedzania, jeśli chcesz bezpiecznie dojechać do celu. Co ciekawe sprzymierzeńcem kierowców o tej porze roku może być śnieg, mróz a także chlapa.
Oprócz złej pogody największym wrogiem kierowców jest teraz mrok i dlatego światła stają się najważniejsze .


Paradoksalnie opady śniegu oraz mróz są sprzymierzeńcami bezpieczeństwa.  Jeździmy wówczas wolniej bojąc się poślizgu, nie wyprzedzamy i rezerwujemy  sobie więcej czasu na podróż, a przez to jazda jest mniej nerwowa.

W obawie przed trudnymi warunkami atmosferycznymi część osób w ogóle rezygnuje z podróży autem, co zmniejsza natężenie ruchu. Co ciekawe śnieg leżący na poboczach to „naturalny” odblask. Bardzo dobrze odbija światło, a przez to  powiększa obszar oświetlany światłami, dzięki czemu łatwiej dostrzegać przeszkody na jego tle.  Gdy nawierzchnia jest mokra i czarna, a temperatura powietrza jest nieznacznie powyżej zera, jest mgła lub mżawka, to ryzyko wypadku wzrasta ponieważ jedziemy szybciej choć widzimy gorzej.

Gdy jedziemy po zmroku używając świateł mijania, zdecydowanie proponujemy zmniejszyć prędkość i ograniczyć manewry wyprzedzania  na  drogach   pozamiejskich  jednojezdniowych  o  dwóch  kierunkach  ruchu,  do wyprzedzania pojazdów poruszających się wolno i tylko przy wystarczającej widoczności  drogi.

 

Pamiętajmy, że niesprzyjające warunki  pogodowe  oraz  pośpiech  i  nerwowa  atmosfera  mogą  potęgować  ryzykowne i niebezpieczne zachowania  użytkowników dróg.

 

Podczas podróży autem:

  • Większość  świateł  mijania  w  pojazdach  nie  gwarantuje  wystarczającego  zasięgu oświetlenia lewej części drogi podczas manewru  wyprzedzania, gdyż zasięg ten wynosi od 20 m do 70 m! 
  • Nawet  uwzględniając  zasięg  świateł  poprzedzającego  pojazdu  to  wciąż  za  mało,  aby wystarczająco wcześnie zobaczyć nieoświetlonego pieszego, a tym bardziej zwierzę lub dziurę w asfalcie.
  • Miejmy baczenie na drogę, gdy temperatura jest nieznacznie powyżej zera i jest wilgotno (mżawka,  deszcz,  mgła),  bo  jezdnia  jest  czarna,   ale  droga  hamowania  wydłuża  się w stosunku do suchej nawierzchni. Nieco lepiej jest gdy na poboczach leży śnieg, ponieważ odbija on światło i poprawia zasięg oświetlenia. 
  • Należy regularnie sprawdzać i myć światła - powinny być prawidłowo ustawione i czyste.
  • Miejmy ze sobą zapasowe żarówki i - o ile to możliwe - przećwiczmy samodzielnie sposób ich wymiany.

 

Film demonstracyjny nowego egzaminu na prawo jazdy
Od 19.01.2013 r każdy WORD egzaminuje Kandydatów na kierowcę według nowych wytycznych. Dowiedz się jak krok po kroku wyglądają komunikaty wyświetlane podczas pierwszego etapu egzaminu oraz obejrzyj jak w...
Układy elektroniczne: ABS, ASR, ESP
Elektronika przejmuje coraz większą kontrolę nad autami. Wielu fanów motoryzacji narzeka na takie rozwiązania ale dla znaczącej większości kierowców jest to wielka pomoc. Przyjrzyjmy się dokładnie czym...
Zobacz także podobne wiadomości