Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Bezpłatne badania świateł samochodowych


13 Lis. 2013

W okresie jesienno-zimowym szybko zapadający zmrok i ograniczona widoczność wymagają od kierującego pojazdem wzmożonej uwagi i umiejętności za kierownicą. W takich warunkach kluczowego znaczenia nabiera jakość świateł samochodowych. Oprócz prawidłowego ustawienia świateł ważny jest stan techniczny reflektorów i żarówek. Często umyka to uwadze kierowców zwłaszcza, że nie można ich sprawdzić podczas rutynowego ustawiania świateł.

Dlatego Instytut Transportu Samochodowego, w ramach INICJATYWY NA RZECZ DOBRYCH ŚWIATEŁ SAMOCHODOWYCH, zaprasza na krótkie (czas badania tylko ok. 2-3 minut!), bezpłatne badanie reflektorów samochodowych przy użyciu nowatorskiego ANALIZATORA ŚWIATEŁ.

 

To unikalne na skalę europejską, zautomatyzowane urządzenie analizuje komputerowo obraz świateł zarejestrowany specjalnym przetwornikiem pomiarowym - badanie pokazuje zarówno jakość oświetlenia drogi jak i skalę oślepiania.

 

Wyniki badań będą dostępne na stronie internetowej „Inicjatywy” - www.swiatla.its.waw.pl. Każdy otrzyma unikalny kod dostępu i pozna jedynie swoje rezultaty. Jeśli uzna za stosowne, będzie mógł ustawić światła, wymienić żarówkę, naprawić lub wymienić reflektor, po czym ponownie wykonać pomiar sprawdzający.

 

Ponadto na stronie internetowej pokażemy anonimowo najlepsze, przeciętne oraz najsłabsze wyniki, aby każdy mógł odnieść swoje rezultaty do innych pojazdów poruszających się po naszych drogach.

 

Warto przyjechać i zbadać nie tylko starsze samochody, których oświetlenie może budzić wątpliwości, ale także najnowsze modele aut, które - jak pokazują badania ITS – mają także bardzo zróżnicowane właściwości.

 

Zapraszamy zarówno kierowców indywidualnych, jak też pracowników serwisów i SKP, policji, ITD aby mogli zapoznać się z możliwościami urządzenia i stanem swoich pojazdów. Zapraszamy też dealerów, aby zbadali światła oferowanych przez siebie pojazdów.

 

Bezpłatne badania oświetlenia samochodów osobowych odbędą się 16 listopada (sobota) w godz. 10:00-20:00 na parkingu Centrum Handlowego M1 - Warszawa Marki, ul. Józefa Piłsudskiego w pobliżu Norauto – wjazd od ul. Radzymińskiej.

Akcja Znicz 2013
Za kilka dni na terenie całego kraju rozpocznie się policyjna „Akcja Znicz 2013”. Policja jak co roku przestrzega przed złodziejami, piratami drogowymi, nietrzeźwymi kierowcami. Apeluje o zachowanie czujności...
"Czytamy" opony
Wszystkie podstawowe dane opony można znaleźć, czytając po prostu, co jest napisane na jej boku (lub ściance bocznej). Jeżeli jeszcze nie wiesz jak "czytać" taką informację to zapraszamy do zapoznania się z...