Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


"Czytamy" opony


06 Gru. 2013

Wszystkie podstawowe dane opony można znaleźć, czytając po prostu, co jest napisane na jej boku (lub ściance bocznej).
Jeżeli jeszcze nie wiesz jak "czytać" taką informację to zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.


Typ opony

Określa, do czego należy stosować oponę. P (lub brak litery) oznacza, że jest to opona do samochodów osobowych. LT oznacza, że jest przeznaczona do samochodów dostawczych.

Szerokość opony

Szerokość mierzona od boku do boku opony, podana w milimetrach. Ta opona ma szerokość 215 mm.

Wysokość profilu

Stosunek wysokości przekroju opony do jej szerokości. Liczba 65 oznacza, że wysokość jest równa 65% szerokości opony.

Budowa

Informuje o tym, w jaki sposób opona została wykonana. Opona radialna, w której kordy osnowy ułożone w warstwy tworzące korpus opony biegną promieniowo w poprzek opony, od stopki do stopki , ma symbol R. Opona diagonalna, w której włókna osnowy biegną ukośnie w poprzek opony, od stopki do stopki, zaś kolejne warstwy osnowy dla zwiększenia wytrzymałości mają włókna ułożone po skosie względem siebie, ma oznaczenie B.

Średnica koła

Szerokość koła od jednego końca do drugiego. Średnica tego koła wynosi 15 cali.

Indeks nośności

Wskazuje maksymalne obciążenie wyrażone w funtach, które może zostać przeniesione przez prawidłowo napompowaną oponę. W innym miejscu, na boku opony, można również odczytać maksymalne obciążenie wyrażone zarówno w funtach, jak i w kilogramach.

Indeks prędkości

Wskazuje maksymalną prędkość nominalną opony. Litera H oznacza, że maksymalna prędkość eksploatacyjna opony to 210 km/h. Wartość ta odnosi się tylko do wytrzymałości opony, a NIE jest zaleceniem wbrew prawnie dozwolonym limitom prędkości; podczas jazdy zawsze należy przestrzegać przepisowych limitów prędkości.

DOT

Oznacza, że opona spełnia wszystkie obowiązujące standardy bezpieczeństwa ustanowione przez amerykański departament transportu (DOT). Obok tego kodu jest podany numer seryjny lub identyfikacyjny opony liczący maksymalnie 12 cyfr i liter.

UTQG

Skrót angielskiego zwrotu Uniform Tire Quality Grading (jednorodna klasyfikacja jakości opon), czyli systemu oceny jakości, opracowanego przez amerykański Departament Transportu (DOT). Więcej informacji na temat UTQG znajdziesz w dziale „Klasyfikacja opon”.

Przygotuj swoje auto do zimy
Zima jest trudnym okresem nie tylko dla kierowców, ale także dla ich aut. W Polsce kierowcy muszą zmagać się ze zmianami pogody, śniegiem, błotem lub złą nawierzchnią. Jeśli nie chcesz narażać swojego...
Milionowe prawo jazdy od PWPW S.A.
W ciągu jedenastu miesięcy od wejścia w życie przepisów modyfikujących wzór prawa jazdy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. wyprodukowała i spersonalizowała ponad milion sztuk tych dokumentów. Od...