Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Milionowe prawo jazdy od PWPW S.A.


18 Gru. 2013

W ciągu jedenastu miesięcy od wejścia w życie przepisów modyfikujących wzór prawa jazdy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. wyprodukowała i spersonalizowała ponad milion sztuk tych dokumentów. Od 1999 roku mury PWPW S.A. opuściło łącznie 25 mln praw jazdy.

Posiadaczką milionowego prawa jazdy jest mieszkanka warszawskiego Mokotowa. Swój dokument odebrała 17 grudnia w Sejmie z rąk prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w obecności Zbigniewa Rynasiewicza Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

 

Nowy wzór prawa jazdy obowiązuje w Polsce od 19 stycznia 2013 roku. Został wprowadzony na mocy unijnej dyrektywy 2006/126. Polskie prawo jazdy jest obecnie jednym z najnowocześniejszych dokumentów na świecie. Zastosowano w nim między innymi opracowaną w PWPW S.A. technologię kolorowej personalizacji kart poliwęglanowych (PCP), która zakłada powiązanie procesu personalizacji karty z procesem jej produkcji.

 

Wydawane od stycznia 2013 roku prawa jazdy będą ważne przez 15 lat, podczas gdy w większości krajów członkowskich okres ten wynosi jedynie 10 lat. Polska skorzystała z możliwości przedłużenia okresu ważności prawa jazdy do 15 lat.

 

Dokumenty wydane przed 19 stycznia 2013 roku zachowują ważność do 2033 roku. Wymiana dokumentu w związku z upływem terminu ważności nie wiąże się z koniecznością ponownego nabywania uprawnień do kierowania pojazdami.

 

W uroczystości wziął udział wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Rynasiewicz. Milionowe prawo jazdy wręczyła mieszkance Warszawy Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Po uroczystości odbyła się debata „Droga po prawo Jazdy” poświęcona problematyce uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. W dyskusji oprócz ministra Rynasiewicza wziął udział wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rafał Magryś, oraz posłowie Komisji Infrastruktury Krzysztof Tchórzewski i Jerzy Polaczek, a także przedstawiciele sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, samorządów wojewódzkich, Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, Policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, ośrodków szkolenia kierowców i stowarzyszeń zajmujących się tematyką motoryzacyjną. Debatę poprowadził dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski.

 

 

* PWPW

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.) została utworzona 25 stycznia 1919 roku. Jest spółką akcyjną, w której 100% udziałów należy do Skarbu Państwa. Firma odpowiada za produkcję najważniejszych dokumentów w państwie. Odpowiada również za systemy informatyczne wspierające proces ich wydawania.  Dziś produkuje: dowody osobiste, paszporty biometryczne, dokumenty komunikacyjne (prawa jazdy, dowody rejestracyjne, karty pojazdu), banknoty, banderole akcyzowe, karty do tachografów cyfrowych, karty plastikowe. Wśród klientów firmy znajdują się Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju,  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, , Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski.

"Czytamy" opony
Wszystkie podstawowe dane opony można znaleźć, czytając po prostu, co jest napisane na jej boku (lub ściance bocznej). Jeżeli jeszcze nie wiesz jak "czytać" taką informację to zapraszamy do zapoznania się z...
"Kręcenie" liczników to juz przeszłość
Począwszy od 1 stycznia 2014 roku diagności dokonujący obowiązkowego przeglądu samochodu mają obowiązek spisania jego przebiegu. Dane wprowadzane są do systemu informatycznego i trafiają do Centralnej...
Zobacz także podobne wiadomości