Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Mandat za złe parkowanie


12 Mar. 2014

Mandat za złe parkowanie, blokada kół lub odholowywanie pojazdu. Wszystko przez nieprawidłowe zaparkowanie auta. Ale nieprawidłowo, czyli jak?

Zastanawialiście się dlaczego zdarza się, że na "drodze pożarowej" straż miejska zakłada blokady, a nie wywozi samochodów na lawetach i czy takie zachowanie nie wpływa na bezpieczeństwo?


Zgodnie z art. 130a pkt 8 prawa o ruchu drogowym pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół, jeśli został on pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu.  Blokada kół najczęściej stosowana jest w przypadku zaparkowania w niedozwolonym miejscu, m.in. niezastosowania się do znaków drogowych tj. zakazu zatrzymywania się czy postoju.

W przypadku założenia blokady kierowca moze otrzymać mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł. Można oczywiście odmówić jego przyjęcia (nastąpi wtedy skierowanie sprawy do sądu) i mimo tego żądać usunięcia blokady.

 Jeżeli zaparkujemy auto w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnimy ruch lub w inny sposób zagrozimy bezpieczeństwu to auto zostanie usuniete na koszt właścicela.

Wtedy należy skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej, który poinformuje szczegółowo o sposobie odebrania pojazdu. Podstawą do odebrania pojazdu z parkingu strzeżonego jest zezwolenie wydawane przez dyżurnego Straży Miejskiej. Warunkiem wydania zezwolenia jest okazanie przez kierowcę dokumentu tożsamości, dokumentu upoważniającego do używania pojazdu oraz dowodów uiszczenia opłat za usunięcie i postój pojazdu na parkingu strzeżonym.

Kierowcy, którzy nieprawidłowo zaparkowali samochód mogą otrzymać tzw. żółta karteczkę która jest ostrzeżeniem i przypomina o konieczności przestrzegania przepisów. Mogą także otrzymać wezwanie do stawiennictwa w siedzibie straży. Tam może zostać zastosowana wobec kierowy jedna z mozliwych sankcji.

Sankcje te nie mają nic wspólnego z możliwością stosowania urządzeń technicznych takich jak blokada na koła, czy wezwań do stawiennictwa. Zablokowanie koła czy pozostawienie wezwania nie jest równoznaczne z nałożeniem mandatu, czy wnioskiem o ukaranie do sądu. Kierowca zawsze może zostać pouczony.

 

Art. 130a dla straży miejskich lub gminnych pozwala na zlecanie odholowania pojazdów na parking strzeżony w następujących przypadkach:

- pojazdy, które blokują, tamują i w inny sposób utrudniają ruch bądź zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu,

- pojazdy, które nielegalnie są pozostawione na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych (bez wyłożonej karty parkingowej);

- pojazdy, które są pozostawione na odcinku drogi objętym zakazem zatrzymywania się lub zakazem postoju z dodaną tabliczką o odholowaniu.

 

- Przepraszam, a za ile ta autostrada?
Polskie autostrady mają w tej chwili 1194 km. Płatne odcinki mierzą aż 729 km długości. Według prawa, przejazd autostradami w Polsce jest płatny. Poniżej znajduje się wykaz i cennik płatnych...
Kierownica dla niepełnosprawnych
Jednym z warunków prowadzenia samochodu przez osobę niepełnosprawną jest stały kontakt z kierownicą, nie może tak się zdarzyć, że przy wykonywaniu manewrów kierowca puszcza w jakimś momencie kierownicę.
Zobacz także podobne wiadomości