Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zima na motorze


30 Sty. 2015

Wielu motocyklistów jeździ na jednośladzie zimą. Jednak przymrozki, lód i śnieg na drogach niosą za sobą niebezpieczenstwo poślizgu. Dlatego powinniśmy dobrze przygotować się do jazdy w zimowych warunkach. Ważny jest stan techniczny motocyklu, odpowiednie opony, a także ostrożność na drodze.

Ciepłe ubranie

Zimą, podstawową sprawą jest odpowiednie ubranie. Warto zainwestować w bieliznę termiczną. Warto rozważyć zakładanie drugiej warstwy ciepłej, cienkiej bielizny, absorbującej wilgoć. Zimą też się pocimy, a taka konfiguracja znacząco poprawia nie tylko komfort termiczny, ale i higieniczny. Na ten zestaw wystarczy założyć dobrą odzież tekstylną, która w niskich temperaturach ma znaczącą przewagę nad zestawami skórzanymi.

Zadbaj o czystość szyb

Warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do utrzymania w czystości szyby. Jeśli to tylko możliwe, zainstalujmy w kasku antyfog, czyli ochronę przed zaparowaniem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie po wewnętrznej stronie wizjera dodatkowej, drugiej szyby.

Zmiana opon

Standardowe opony będą miały w zimowych warunkach gorszą przyczepność. Także dlatego, że w niskich temperaturach twardnieją. Jeśli więc chcemy jeździć naprawdę regularnie, warto rozważyć zakup opon zimowych do naszego jednośladu. Pamiętajmy jednak, że nie są to gumy przeznaczone do jazdy po śniegu czy po oblodzonych nawierzchniach. Wykonane są z mieszanki zachowującej elastyczność w niskich temperaturach, a rzeźba ich bieżnika ułatwia odprowadzanie wody i dzięki temu polepsza przyczepność na mokrym asfalcie.

ródło: Światmotocykli.pl

Zachowaj bezpieczny odstęp
W normalnych warunkach drogowych bezpieczny odstęp między autami powinien wynosić minimum dwie sekundy. W gorszych warunkach, np. podczas opadów deszczu lub śniegu albo mrozów, minimum to trzy sekundy. W ten...
Jak walczyć z korozją
Pierwsze oznaki rdzy pojawiają się często w trakcie zimy, zarówno w nowych jak i starszych modelach aut. Sól, którą posypywane są drogi w czasie mrozów, w dużym stopniu przyczynia się do powstawania korozji....
Zobacz także podobne wiadomości