Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Rejestracja dla indywidualisty


20 Kwi. 2015

Indywidualna tablica rejestracyjna? Czemu nie. To świetny pomysł na dodatkową reklamę firmy lub możliwość wyróżnienia się z milionów numerów rejestracyjnych. Jednak taka przyjemność kosztować nas będzie ok 1000 zł. Jaka treść jest dopuszczalna? Na co urzędnicy się nie zgodzą?

 

Z czego składa się indywidualna tablica rejestracyjna

Indywidualna tablica składa się z wyróżnika województwa z nadaną przez urząd cyfrą. Pozostałą część tablicy składającą się od 3 do 5 znaków przygotowuje sam użytkownik. Może użyć w tym celu szeregu liczb A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z. Nie więcej niż 2 ostatnie litery można zastąpić cyfrą od 0 do 9.

Można wyróżnić się z tłumu, jednak należy pamiętać, że treść tablicy nie powinna być obraźliwa, wulgarna ani niezgodna z zasadami współżycia społecznego.

Jak wygląda procedura

Oprócz standardowych dokumentów, które składamy w wydziale komunikacji, niezbędny będzie wniosek o wydanie indywidualnej tablicy rejestracyjnej. Jeżeli wstępne rozpatrywanie wniosku wpadnie pozytywnie otrzymamy ze strony urzędy tymczasowe tablice rejestracyjne, za które będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Do jego rozpatrzenia uprawnione są tylko wydziały komunikacji w miastach wojewódzkich, do których przesyła się dokumenty.

Jeżeli urząd pozytywnie rozpatrzy wniosek, należy zapłacić ustaloną kwotę. Po uregulowaniu należności tablice zostaną zamówione u producenta. Cała procedura trwa około kilku tygodni.

W przypadku wydania przez urząd decyzji odmownej można się od niej odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właściwego dla miejsca rejestracji auta.

Opłaty

Przyjemność posiadania indywidualnej tablicy rejestracyjnej kosztuje 1000 zł dla samochodu i 500 zł dla motocykla lub przyczepy.

Należy brać pod uwagę, że każda tablica rejestracyjna, nawet ta indywidualna nie jest przypisana do właściciela a do pojazdu. Dlatego z chwilą sprzedaży auta, tablice wracają do urzędu, które je wydał.

źródło: auto świat

Straże miejskie i gminne stracą fotoradary
Wiele wskazuje na to, że niebawem polscy kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Resort Infrastruktury chce zmian w prawie, które wyraźnie ograniczą karanie kierowców przekraczających prędkość przez straże...
Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?
Wielu zmotoryzowanych nie wyobraża sobie wyjazdu bez swojego zwierzęcia. Jednak zanim zabierzemy w podróż naszego ulubieńca, warto dowiedzieć się jak się do tego przygotować. Polski Kodeks drogowy nakazuje, aby...