Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Za co mogę stracić dowód rejestracyjny?


19 Sie. 2015

Przesłanek do zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest kilka. Poza kontrolą dokumentów i trzeźwości, Policjant może sprawdzić stan techniczny pojazdu. I tu może pojawić się problem.W jakiej sytuacji Policja może zabrać dowód rejestracyjny? Co robić gdy do tego dojdzie? Jak go odzyskać?

Kiedy możemy stracić dowód rejestracyjny

Policjant podczas rutynowej kontroli może sprawdzić stan techniczny naszego samochodu. Gdy stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub nie spełnia wymagań ochrony środowiska, może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny.

Zatrzymania dowodu rejestracyjnego możemy spodziewać się również w przypadku braku badań technicznych pojazdu, lub gdy jego termin jest błędnie wyznaczony.

Jeżeli nasz dowód rejestracyjny jest nieczytelny i zniszczony możemy się spodziewać, że Policjant taki dokument nam zatrzyma. Podobnie stanie się gdy stróż prawa uzna, że dane na dowodzie rejestracyjnym nie zgadzają się ze stanem faktycznym,. Takie informacje mogą świadczyć o podrobieniu bądź przerobieniu dokumentu.

Utrata dowodu rejestracyjnego oraz mandat w wysokości 500 zł może otrzymać osoba, która w sposób niezgodny z wymogami technicznymi zmodyfikowała swój pojazd.

Odzyskanie dowodu rejestracyjnego

Gdy Policjant zdecyduje się zatrzymać nasz dowód rejestracyjny, powinien nam wystawić odpowiednie zaświadczenie, które pozwoli nam kontynuować jazdę do miejsca docelowego naszej podróży. Maksymalny okres poruszania się po drodze bez dowodu rejestracyjnego to 7 dni, jednak taki okres musi być potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem od stróża prawa. Zwrot dokumentu następuje po ustaleniu przyczyn jego zatrzymania. Jeżeli wszystkie ewentualne usterki zostaną naprawione, zwrot dokumentu będzie jak najbardziej możliwy. Podobnie sytuacja wygląd z samym dokumentem. Jeżeli jest on zniszczony, należy zadbać o jego prawidłowy wygląd.

źródło: mojafirma.infor.pl

Historia pojazdu w sieci
Od czerwcu 2014 roku mamy do dyspozycji nową, bezpłatną usługa internetowego dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów o nazwie "Historia Pojazdu". Zweryfikować można dzięki niej rok produkcji samochodu, miejsce...
Prawo jazdy nowe zasady od stycznia 2016
Duże zmiany czekają młodych kierowców z początkiem 2016 roku. Spieszą się kursanci, w szkołach jady pełne sale wykładowe. Wraz z wejściem nowych przepisów zostaną wprowadzone m.in wydłużony okres próbny...
Zobacz także podobne wiadomości