Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Nowy format zdjęcia do prawa jazdy w 2016 roku


03 Mar. 2016

Drobne zmiany w zakresie formatu zdjęcia do wniosku o wydanie prawa jazdy. Zmiana dotyczy zarówno osób, które ubiegają sie o prawo jazdy jak i kierowców, którzy z jakiegoś powodu muszą wymienić dokument. Warto zapoznać się z aktualnymi wymogami, bez odpowiedniego zdjęcia, wniosek nie zostanie przyjęty.

Zamieszanie z ostatnim rozporządzeniem w zakresie egzaminowania kierowców to nie jedyna niespodzianka, która czeka osoby chcące odebrać prawo jazdy. W ostatnich dniach zmieniły się wymagania odnośnie zdjęcia załączonego do wniosku o wydanie prawa jazdy.

Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zmienia spcyfikację fotografii, którą anależy załączyć do wniosku. Według nowego wzoru zdjęcie formalnie musi być takie jak do dowodu osobistego. Zatem nieco większe niż poprzednie – twarz ma zajmować 70-80 proc. fotografii, dodatkowo ma być ustawiona frontalnie, a nie jak dotychczas z lewego profilu.

Pozostałe zasady się nie zmieniły. 
Poniżej przedstawiamy formalne wymagania Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w zakresie zdjęcia do prawa jazdy.

Zdjęcie powinno być:

 • kolorowe,
 • aktualne (fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku),
 • wyraźne,
 • ostre,
 • wykonane na jednolitym jasnym tle,
 • w wymiarach: 35 x 45 mm,
 • powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry,
 • powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Fotografię do do prawa jazda można dostarczyć także w wersji cyfrowej, wymagania techniczne przedstawimy poniżej.

Zdjęcie może być dostarczone także w postaci cyfrowej na nośniku (np. CD, pendrive)

 • zdjęcie w formacie JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej i datą wykonania zdjęcia. Zalecane jest , żeby umieścić w nagłówku EXIF nazwę i dane adresowe zakładu fotograficznego, w którym zostało wykonane zdjęcie,
 • kolorystyka skanowania: sRGB,
 • głębia kolorów: 24 bity,
 • rozdzielczość zdjęcia: 480x615 pikseli,
 • plik nie może być większy niż 100 KB,
 • jakość kompresji na nie mniejsza niż 80/100 (lub wyłącz opcję kompresji skanowania).

Nadal trzeba się fotografować bez ciemnych okularów i czapki. Nakrycie głowy dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy posiadacz nosi je ze względów religijnych. Mimo to na zdjęciu twarz musi być widoczna w całości. Należy także spełnić dodatkowe warunki: taką samą fotografię należy mieć w dokumencie tożsamości, a do wniosku o prawo jazdy trzeba dołączyć zaświadczenie zarejestrowanego w Polsce związku wyznaniowego.

Zmiany w przepisach dla kierowców w 2016 roku
2016 miał przywitać kierowców i tych którzy aspirują do tego miana sporymi zmianami. Zmiany owszem są, ale nie tak dalekoidące jak zakładał ustawodawca początkowo. Mamy zielony listek, nowy taryfikator...
Egzamin na prawo jazdy: Rezygnacja z jazdy po łuku czy może z całego placu manewrowego?
W ostatnim czasie pojawiają się ciekawe pomysły, zainteresowane nimi będą osoby, które są jeszcze przed swoim egzaminem na prawo jazdy. O ile zostaną wprowadzone mogą znacząco uprościć praktyczną część...
Zobacz także podobne wiadomości