Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak zachować sie w czasie wypadku/ kolizji


06 Lut. 2014

Na początek  aby nie doszło do kolejnej kolizji należy zabezpieczyć miejsce wypadku tak, aby nie doszło do kolejnej kolizji poprzez najechanie na pojazd czy pojazdy biorące udział w zdarzeniu. Następnie należy sprawdzić czy są ofiary. Jeżeli są ranni należy im udzielić pomocy przedlekarskiej i wezwać pogotowie ratunkowe i policję.


 
 
Kolizja powinna być widoczna z daleka, żeby nie dopuścić do sytuacji, że ktoś wjedzie z impetem w rozbite samochody, dlatego ważne jest ostrzeżenie innych o niebezpieczeństwie.
Przepisy prawa ruchu drogowego wskazują, że jeżeli nie ma ofiar i jeśli to tylko możliwe, musimy jak najszybciej usunąć auto z drogi by nie powodować utrudnienia ruchu. Gdy są ofiary lub na skutek uszkodzeń nie można usunąć samochodu z drogi, to powinno się włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Taki trójkąt powinien być w każdym samochodzie. Chodzi o to, że w przypadku ofiar, usunięcie samochodów mogłoby utrudnić ustalenie jaki był przebieg zdarzeń.

Gdy dojdzie do wypadku nie można zapomnieć o własnym bezpieczeństwie. W związku z tym nie powinno się chodzić po jezdni gdzie odbywa się ruch i może dojść do potrącenia kogoś. Dobre jest założenie na siebie kamizelki odblaskowej, która zwiększy naszą widoczność.
Policji nie trzeba wzywać na miejsce wypadku jeżeli nie ma ofiar, a uczestnicy wypadku wiedzą, kto spowodował wypadek. Policję trzeba wezwać dopiero, gdy jest wątpliwość kto może być sprawcą wypadku lub gdy zachodzi podejrzenie, że któryś z kierujących jest pod wpływem alkoholu.

Gdy przyjadą policjanci, zostanie przez nich spisany protokół z wypadku, a uczestnicy zostaną poinformowani o dalszym postępowaniu. Obie strony mogą także samodzielnie spisać oświadczenie powypadkowe.

Jeśli chodzi o przepisy

Zgodnie z art. 50. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierowca ma obowiązek w razie awarii lub wypadku ostrzec innych kierujących o postoju. Na autostradzie i drodze ekspresowej należy włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m za pojazdem.

Na wszystkich pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym (niezależnie od ilości jezdni i pasów), należy również włączyć światła awaryjne, natomiast trójkąt umieszczamy w odległości 30- 50 m za pojazdem i tylko w sytuacji, jeżeli stoimy w miejscu niedozwolonym na jezdni lub na poboczu gdy samochód jest niewidoczny.

Na obszarze zabudowanym należy włączyć także światła awaryjne i umieścić trójkąt ostrzegawczy tuż za pojazdem lub na nim, ale nie wyżej niż jeden metr od ziemi. Na obszarze zabudowanym oznakowujemy auto tylko wtedy, gdy stoimy na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione.

 

 

 

 

Jak prawidłowo dbać o opony samochodu
Oszacowanie żywotności opon jest praktycznie niemożliwe, ale mimo to, poprzez właściwe obchodzenie się z oponami i ich przechowywanie możliwe jest przedłużenie ich trwałości i zachowanie ich osiągów.
- Przepraszam, a za ile ta autostrada?
Polskie autostrady mają w tej chwili 1194 km. Płatne odcinki mierzą aż 729 km długości. Według prawa, przejazd autostradami w Polsce jest płatny. Poniżej znajduje się wykaz i cennik płatnych...
Zobacz także podobne wiadomości