Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Sprawca uciekł, co wtedy z odszkodowaniem?


15 Mar. 2013

Gdy dojdzie do kolizji z innym samochodem sytuacja jest prosta, a mianowicie wzywamy policję lub spisujemy oświadczenie i na podstawie sporządzonych dokumentów ubiegamy się o odszkodowanie. Natomiast gdy sprawca jest nieznany sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Jeżeli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, a my nie zdążyliśmy spisać numerów rejestracyjnych jego pojazdu, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, ale przede wszystkim, należy zachować spokój i postępować według kilku podstawowych wskazówek. Kolizja, do której doszło, powinna zostać jak najszybciej zgłoszona policji, gdyż tylko pod tym warunkiem będzie można ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Trzeba zabezpieczyć wszystkie dowody, że odpowiedzialność za zdarzenie ponosi nieznany sprawca.

Dowodami mogą być m.in. zdjęcia z telefonu komórkowego lub nagrania z pobliskich kamer przemysłowych czy policyjnych. Przy udokumentowaniu zdarzenia oprócz obecności policji, pomocni mogą okazać się świadkowie, których zeznania mogą być kluczowe w rozpatrywaniu winy.

Następnie poszkodowany musi jak najszybciej zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń, a ten przeprowadzi likwidację szkody, a następnie prześle akta do UFG. Zgłaszając szkodę trzeba podać jej wysokość za pomocą dokumentów od policji lub rzeczoznawcy. Na ich podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło wycenić szkodę.

Jeśli sprawca wypadku w chwili zdarzenia nie posiadał obowiązkowego OC, UFG zwróci mu za naprawę auta oraz za ewentualne szkody związane z uszczerbkiem na zdrowiu.

Natomiast gdy sprawca ucieknie i nie będzie można ustalić jego tożsamości, poszkodowany może starać się jedynie o zwrot kosztów związanych z leczeniem. Naprawa auta jest wtedy na własny koszt lub koszty pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe gdy mamy polisę AC. Gdy uda się ustalić, kim jest sprawca, to za likwidację szkody będzie odpowiadać jego ubezpieczyciel OC.

Należy wiedzieć, że jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić swoją niewinność np. za pomocą świadków lub innych sposobów wtedy warto skierować sprawę do UFG aby nie pokrywać kosztów naprawy z własnych pieniędzy lub ubezpieczenia AC. 
Kobieta kierowca
Powiedzenia „kobieta za kierownicą!” i „jeździsz jak baba!” znamy wszyscy. I nic dziwnego – regularnie słyszymy je na polskich drogach. W świetle badań okazuje się, że te słowa mają zupełnie inne...
Protest instruktorów w Gdańsku
19.03.2013 odbył się w Gdańsku zapowiadany protest instruktorów nauki jazdy, którzy sprzeciwiają się złym, w ich ocenie, zapisom w Ustawie o kierujących pojazdami. Poniżej zamieszczamy przygotowaną treść...
Zobacz także podobne wiadomości