Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Nie powinno się rozgrzewać auta na postoju


05 Lut. 2010

Ze względu na lekkie nowoczesne  materiały, z których zbudowane są obecnie silniki oraz nowoczesne syntetyczne oleje rozgrzewanie silnika np.: podczas odśnieżania i czyszczenia samochodu jest nieprawidłowe a silnik najszybciej i najefektywniej rozgrzewa się pod obciążeniem, czyli w czasie jazdy.


 
 
 
Silnik samochodu , który jest na biegu jałowym rozgrzewa się znacznie wolniej niż podczas jazdy .Ponadto zbyt długie rozgrzewanie silnika na postoju może się przyczynić do jego nadmiernej eksploatacji .

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie podróży samochodem zimą jest to aby odczekać kilku sekund po uruchomieniu, a następnie płynnie ruszyć.
 Na początku jazdy nie należy wprowadzać silnika na wysokie obroty, a dopóki silnik nie osiągnie prawidłowej temperatury (ok. 90 st. C) jazda powinna być płynna i spokojna.

Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne trzeba szczególnie zwrócić uwagę na to, by zgasła kontrolka świecy żarowej, oraz na to czy nasze paliwo jest szczególnie przystosowane do niskich temperatur (markowe stacje paliw sprzedają tzw. zimowy olej napędowy).Z letniego oleju gdy są niskie temperatury wytrąca się parafina, która może doprowadzić m.in. do zanieczyszczenia układu paliwowego.

 
Za kółkiem jesteśmy za szybcy
Okazuje się, że 71 proc. kierowców prowadząc samochód przekracza dozwoloną prędkość. Jazda z nadmierną prędkością stanowi zagrożenie nie tylko dla podróżujących samochodem, ale również dla...
Akumulatory
Czynności, które zaleca się do wykonania przy eksploatacji akumulatora. Po sezonie zimowym warto sprawdzić sprawność instalacji elektrycznej samochodu, a więc stan ładowania na zaciskach akumulatora i...
Zobacz także podobne wiadomości