Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Przygotowanie auta do podróży


15 Cze. 2010

Obecnie chyba już większość samochodów jest serwisowana, więc przeglądy, które obejmują sprawdzenie również tych podstawowych elementów i podzespołów pojazdu, praktycznie dają nam pewność, że auto jest przygotowane do podróży. Nie wszyscy jednak mają nowoczesne samochody i jeżdżą nimi do autoryzowanych warsztatów.


Jednym z najważniejszych elementów samochodu jest opona. Należy sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, także w zapasowej.
Jeżeli bieżnik jest zbyt niski, czyli ok. 1–2 mm, to oznacza, że należy wymienić ogumienie.

Należy sprawdzić także poziom oleju w silniku czy płynu w układzie hamulcowym.
Dobrze jest mieć ze sobą także płyn do spryskiwaczy, bo jego brak szczególnie przy kiepskiej pogodzie ogranicza pole widzenia.

Powinniśmy pamiętać także o regularnej wymianie filtra przeciwpyłowego. W przeciwnym wypadku obieg powietrza będzie znacznie utrudniony, a szyby pokryją się parą, zwłaszcza w czasie opadów deszczu.

Klocki hamulcowe powinny być zawsze w odpowiednim stanie, więc gdy planujemy przejechać np. kilkaset albo kilka tysięcy kilometrów, warto je sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić.

Podczas wizyty w warsztacie każdorazowo warto także sprawdzić stan zawieszenia, które na polskich, nie najlepszych drogach dość szybko się zużywa.

Oprócz stanu technicznego samochodu trzeba także pomyśleć o tym, co należy włożyć do bagażnika.
Na pewno trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę, w której powinny znajdować się gumowe rękawice.

Planując podróż, należy pamiętać o ubezpieczeniu samochodu.

Ważnym elementem wyposażenia samochodu jest apteczka samochodowa.
Apteczka samochodowa nie powinna być wyposażona w żadne leki, które przez dłuższy czas nieużywania tracą swoją ważność.
Dodatkowo, leżąc w samochodzie przy temperaturach od minus kilkudziesięciu do plus kilkudziesięciu stopni, mogą zajść w nich niekorzystne zmiany chemiczne.
Najważniejszymi elementami wyposażenia są więc: jednorazowe rękawiczki, maseczka lub specjalna rurka do sztucznego oddychania, koc chroniący zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem organizmu, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki lub nóż, który może być wykorzystany do przecięcia pasów bezpieczeństwa lub elementów ubrania.

Nie może zabraknąć na wyposażeniu naszego samochodu również podstawowych narzędzi. Z wymianą koła każdy kierowca powinien bez problemów sobie poradzić. 

 

Co samochód powinien mieć w środku
Przed wyjazdem na wakacje należy sprawdzić listę kontrolną. Dopiero wówczas można ruszać w drogę. Kiedy wyruszamy na długo wyczekiwane wakacje, zapewne najczęściej ostatnią rzeczą, o której myśli się są...
Trzeba dbać o klimatyzację
Z nadejściem lata i nadchodzących upałów coraz częściej korzysta się z klimatyzacji samochodowej. Wbrew powszechnie panującej opinii klimatyzacja wymaga regularnego serwisowania. Nieregularnie i niewłaściwie...
Zobacz także podobne wiadomości