Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Niezamarzająca szyba nawet przy -18 stopniach C !


13 Gru. 2010

Jest szansa, że już niedługo właściciele aut spod znaku Volkswagena nie będą musieli w swoich nowych samochodach wozić, a co ważniejsze, wykorzystywać skrobaczek do szyb! Nawet gdy temperatura spadnie do minus 18 0 C.

Naukowcy z koncernów Volkswagena i Audi wraz z Instytutem Fraunhofera IST z Braunschweigu przedstawili, w szczególności ku uciesze zmarzluchów, nieparującą i niezamarzającą szybę samochodową. Tajemnica tkwi w bardzo cienkiej, przeźroczystej warstwie tlenku cynkowo indowego, nakładanej na szkło.

"Nazywamy tę warstwę Low E (niska emisyjność termiczna). Powłoka nałożona na zewnętrzną stronę szyby zapobiega emisji ciepła. Jesteśmy dumni z tej innowacji i wprowadzimy ją do samochodów całego koncernu, bowiem niezamarzająca szyba to duży komfort dla klientów " - oświadczył Thomas Drescher z działu rozwoju Volkswagena.


Przewodząca warstwa Low E chroni szybę przed wychłodzeniem w taki sposób, że woda na zewnętrznej stronie nie może się kondensować, ani zamarzać. Nie powstaje warstwa lodu, ponieważ wymiana promieniowania z zimnym powietrzem zewnętrznym jest minimalizowana, co zapobiega schłodzeniu powierzchni do poziomu poniżej punktu rosy. Mimo to warunki atmosferyczne, takie jak na przykład chmury, wilgotność powietrza czy wiatr, odgrywają ważną rolę i wpływają na roszenie szyb. „Dlatego warstwa Low E nie zawsze zapobiega całkowicie powstawaniu warstwy lodu lub rosy, tylko znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo jej wystąpienia"-dodał Drescher.


W obecnym stadium prac rozwojowych pewnym problemem jest fakt, że nowa powłoka zakłóca w samochodzie fale radiowe i telefonii komórkowej. Jak wyjaśnił Drescher: "Do czasu, gdy niezamarzająca szyba samochodowa będzie gotowa do wprowadzenia na rynek, upłynie jeszcze trochę czasu, ale cały czas intensywnie pracujemy. Niezamarzająca szyba opracowana przez koncern Volkswagen jest jedyną tego rodzaju innowacją na świecie."


Właściciele Volkswagenów a także Fordów już od ponad dekady cieszą się właściwościami podgrzewania przedniej szyby czy też ogrzewania postojowego. Niektórzy cenią sobie Invisible Wiper, płyn odprowadzający wodę z szyb bez użycia wycieraczek a jeszcze inni chwalą ponad wszystko komunikację miejską…

Najważniejsze jest jednak to, że mamy coraz więcej alternatyw skrobania. Jeśli dodatkowo zaoszczędzimy od kilku do kilkunastu minut dziennie to chyba warto inwestować w badania technologiczne.

 
140 km/h po autostradach w Polsce
Wracając z sylwestrowej zabawy zgodnie z podpisaną ustawą przez prezydenta elekta będziemy mogli przycisnąć gaz do 140 km/h na autostradzie i do 120 km/h na drodze ekspresowej dwujezdniowej!
Kategorie B, C, D i E zwolnione z podatku VAT
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej potwierdziło, że od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E, są zwolnione od podatku na...