Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Sposoby na zdany egzamin


10 Kwi. 2012

Ściśnięty żołądek, spocone ręce, wielkie nerwy podczas czekania na wywołanie do pojazdu egzaminującego – są to typowe symptomy występujące u każdego zdającego egzamin. Czy możesz  coś zrobić, aby ograniczyć stres i iść na egzamin z większą pewnością siebie? Przede wszystkim najważniejsze jest samo podejście.


Przed jazdą dobrze jest zjeść pożywne śniadanie, włożyć wygodne ubranie, które zapewni komfort podczas jazdy. Kiedy już będziesz siedzieć za kierownicą podczas egzaminu, radzę Ci żebyś nie myśleć o zbyt wielu rzeczach. Po prostu obserwuj otoczenie, nie myśl o niczym. Wyobraź sobie, że siedzisz za kierownicą swojego nowiutkiego autka, a w kieszeni trzymasz wymarzone prawo jazdy. Wtedy zapomnisz, że Jesteś na egzaminie, a sama jazda będzie dla Ciebie czymś normalnym. Upewnij się, że jedziesz bezpiecznie i pewnie. Wystarczy pamiętać, aby korzystać z sygnałów, jak i w razie potrzeby ciągłego sprawdzania lusterka z przodu, koordynacji biegów i prędkości, w celu przezwyciężenia zagrożenia w czasie jazdy, opanowania własnej strategii praktycznego podejścia do prowadzenia. Twoje pozytywne nastawienie i przytomność umysłu pozwoli Ci przebyć długą trasę i pomoże Ci łatwo zaliczyć egzamin.

Oto zaprezentuję Ci 5 ściśle ważnych, praktycznych rad.

Po pierwsze idź na egzamin przygotowany.
30 godzin praktyki wymagane na kursie to minimum, które często jest niewystarczające. Jeżeli poczujesz, że brakuje ci umiejętności, nie wahaj się i wykup kilka dodatkowych godzin. Dobrze by też było przypomnieć sobie przed samym egzaminem jak się jeździ.

Po drugie nie stresuj się.
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, prawda? Ale naprawdę spróbuj podejść do egzaminu ,,na luzie. To naprawdę pomaga. Po prostu potraktuj ten egzamin jak jeden z wielu, które już w swoim życiu zdawałaś/eś. Wiedz też, że egzaminatorzy również zwracają uwagę na to, jaką odporność na stres ma osoba zdająca. Im bardziej opanowany kandydat na kierowcę, tym lepiej rokuje na przyszłość. Dlatego postaraj się wyciszyć przed egzaminem, nie zwracaj
uwagi na rozemocjonowanych ludzi oczekujących na swoją kolej. Weź ze sobą bliską osobę, dzięki temu będziesz bardziej spokojny.

Po trzecie egzaminator to też człowiek….
Opowiadanka o ,,egzaminatorach-drapieżcach” są tylko miejskimi mitami, wymyślanymi i przekazywanymi przez osoby, które poprzez swoje popełnione błędy wielokrotnie nie wykorzystują swoich szans. Sprawą oczywistą jest natomiast, że egzaminator, jak każdy człowiek może mieć swój gorszy dzień. To jednak nie jest powód, by bad się jazdy z nim. Dużym wyolbrzymieniem jest to, co niektórzy mówią, a mianowicie, że egzaminatorzy specjalnie kończą egzamin przed czasem, zwracając uwagę na najdrobniejsze błędy. Pamiętaj, że przecież w egzaminacyjnym pojeździe zainstalowana jest kamera, która nagrywa przebieg egzaminu, jeśli więc masz wątpliwości, co do decyzji prowadzącego egzamin, możesz się od niej odwołać i dochodzić swoich praw w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, w którym zdawałeś egzamin. W czasie jazdy słuchaj uważnie poleceń, nie rozmawiaj z egzaminatorem, aby móc maksymalnie skupić się na prowadzeniu, jeżeli już to spraw, by to egzaminator był osobą podtrzymującą rozmowę. Jeżeli osoba egzaminująca zasygnalizuje popełnienie błędu, (nie skutkującego zakończeniem egzaminu), nie komentuj wtedy jego słów, postaraj się raczej unikać już raz popełnionego błędu.

Po czwarte na placu zwracaj uwagę na precyzję i dokładność…..
Potraktuj tę część egzaminu jako rozgrzewkę. Zadania jakie przyjdzie Ci wykonać, zaliczałeś już wielokrotnie na kursie, nie powinno być z nimi problemu. Zanim ruszysz, pamiętaj o opuszczeniu hamulca ręcznego-wiele osób egzaminowanych zapomina o tym w stresie. Zanim wyjedziesz na miasto, upewnij się, czy są włączone światła mijania. Prawda jest taka, że jazda bez świateł mijania kończy się negatywnym wynikiem egzaminu.

Po piąte to już jedziesz po mieście….
Na tym etapie masz już za sobą plac, więc możesz w pewnym stopniu odetchnąć z wielką ulgą. Na mieście problem polega na tym, że nigdy nie wiesz, co zdarzy się na drodze, a Ty, początkujący kierowca musisz sobie poradzić z różnymi niespodziankami na drodze. Najważniejszy w tych warunkach jest spokój i opanowanie.
Ponadto Twoją drogą do sukcesu jest myślenie i jeszcze raz myślenie. Oprócz obserwowania drogi także staraj się jeździć rozważnie. Nie rób nic automatycznie, nie jedź na pamięć, nawet jeżeli już wyśmienicie znasz drogę. Pilnie obserwuj otoczenie i zastanawiaj się nad każdym ruchem, oby tylko nie za długo. Jeśli masz możliwość, to przy zapisywaniu się na egzamin praktyczny,wybierz dzień i godzinę, kiedy to natężenie ruchu jest nieduże. Nie decyduj się na jazdę po zmroku, gdy jest ciemno i przez to większy problem obserwować otoczenie.

Ponadto pamiętaj, by na egzamin ubrać się elegancko, tak jak przystoi na egzamin, ale za to musisz też w ubraniu czuć się swobodnie. Pamiętaj, że strój świadczy także o Tobie, a egzaminatorzy zwracają na to dużą uwagę jak nikt inny.


 
Taryfikator mandatów - skok wzwyż
Nowy taryfikator zaostrzający kary dla kierowców za m.in. rozmowę w trakcie jazdy przez komórkę, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach - podpisał w środę szef MSW Jacek Cichocki....
Aplikacja TapaTalk na naukajazdy.pl
Z dniem dzisiejszym, specjalnie dla naszych użytkowników mobilnych, został przygotowany alternatywny układ forum dla telefonów i tabletów. Aplikacja Tapatalk, która daje możliwość kontaktu zawsze i wszędzie z...
Zobacz także podobne wiadomości