PDA

Zobacz pełną wersję : wyprzedzanie w tunelu

kilim
18-11-2008, 21:28
odnośnie tematu. czy wyprzedzanie w tunelu jest zabronione??

-maro-
18-11-2008, 22:43
O ile dobrze pamiętam to w kodeksie drogowym nie ma nic na temat wyprzedzania w tunelu.
Zapewne jeżeli są tam dwa pasy ruchu w jednym kierunku to rozumie się samo przez się że jest to dozwolone.
Gdy natomiast mamy po jednym pasie ruchu to są one rozdzielone odpowiednimi znakami poziomymi bądź innymi "przeszkodami" które skutecznie uniemożliwiają wykonanie manewru wyprzedzania.

sasza
18-11-2008, 23:51
Sądząc po ilości tuneli w Polsce nie ma sobie czym głowy zaśmiecać-w przepisach nie ma więc ,nie ... :?[należy trzymać odstęp ,myśle ,że wyprzedzania nie biorą pod uwagę].

kilim
19-11-2008, 10:42
Sądząc po ilości tuneli w Polsce nie ma sobie czym głowy zaśmiecać-w przepisach nie ma więc ,nie ... :?[należy trzymać odstęp ,myśle ,że wyprzedzania nie biorą pod uwagę].

Nie chodzi o ilość tuneli w Polsce tylko o fakt samego wyprzedzania. Raczej bym poszedł tym tokiem, że skoro w przepisach nie ma zakazu więc można.
A co z wyprzedzaniem na mostach o dwóch pasach przeznaczonych do jazdy w kierunku przeciwnym oczywiście biorąc pod uwagę, że nie ma tam zakazów w postaci znaków pionowych poziomych itd. Skoro w przepisach nie ma to też nie można?

fam
19-11-2008, 16:39
jasny gwint ludzie co wy na karte rowerową zdajecie czy co ?

megamind
19-11-2008, 17:03
Wychodzi na to, że chyba tak. Tylko, że to nie ten dział. Ten jak sama nazwa wskazuje jest dla instruktorów.

sasza
19-11-2008, 23:18
-ja to potraktowałem jako na kartę- :wink:

kilim
20-11-2008, 21:17
Wychodzi na to, że chyba tak. Tylko, że to nie ten dział. Ten jak sama nazwa wskazuje jest dla instruktorów.

Skoro ten dział jest dla instruktorów to chyba nie można lepiej trafić aby uzyskać prawidłową odpowiedż.
Więc w tunelu i na mostach można wyprzedzać czy nie?

cman
20-11-2008, 21:54
Można.

kilim
20-11-2008, 22:25

Dzięki Cman. Na Ciebie chociaż można liczyć. Bo po postach jakie się czasami pojawiają to widać, że część instruktorów to tylko instruktorzy z przypadku. Pozdrawiam

megamind
21-11-2008, 15:23
Wydaje mi się, ze tan dział ma służyć wymianie poglądów między instruktorami, ewentualnie kandydatami na instruktorów.
Może któryś z modów się wypowie.

fam
21-11-2008, 16:34
no tak :) kilim zdecydowanie mi pasuje na rowerzyste bez karty rowerowej ;) ale gdzie ma pisac jak tu nie ma dzialu dla rowerzystów. kup sobie gościu kodeks drogowy tam wszystko pisze z tego co chcesz wiedziec.

kilim
21-11-2008, 18:13
no tak :) kilim zdecydowanie mi pasuje na rowerzyste bez karty rowerowej ;) ale gdzie ma pisac jak tu nie ma dzialu dla rowerzystów. kup sobie gościu kodeks drogowy tam wszystko pisze z tego co chcesz wiedziec.

Dzięki fam z rady na pewno skorzystam ale jak sam wiesz od czegoś trzeba zacząć dobra i karta na początek.Ale jakbyś był tak miły i przytoczył artykuł, który mi wszystko wyjaśni byłbym bardzo wdzięczny. Bo na razie jeszcze nic konkretnego nie napisałeś. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

-maro-
21-11-2008, 20:04
jakbyś był tak miły i przytoczył artykuł, który mi wszystko wyjaśni byłbym bardzo wdzięczny.

Nie wszystko można otrzymać "na tacy". Warto by może było przeczytać cały kodeks drogowy, ale co tam. Specjalnie dla ciebie:
Art 2 pkt 8
Art 12 pkt 4
Art 22 pkt 6 ppk 1
Art 23 pkt 2
Art 47a
Art 49 pkt 1 ppkt 3
Art 51 pkt 6
Z pewnością rozjaśnią ci te art. sytuacje w sprawie tuneli.

sasza
21-11-2008, 21:44
Panowie tak na tacy to nie ma : popatrzcie na stronę o tunelach [ jest ich A,B,C,D,E rodzai]i [pisze tam ,że w tunelu z ruchem dwustronnym nie wyprzedzaj i zapewne są znaki zakaz wyprzedzania-duzo się pozmieniało albo zmieni odnośnie tuneli po wypadkach[ostanie pożary]a oto str.
http://www.towary-niebezpieczne.pl/index.php?option=com content&task=view&id=145-----------poczytajcie o tunelach dopiero się zacznie... :wink:---po lewej u góry jest wyszukiwarka,wpiszcie tunele-a potem poszukajcie co was interesuje lub wpiszcie tytuł całej strony zapewne wyskoczy dokładniejszy temat...pzdr.

fam
21-11-2008, 22:28
Ale jakbyś był tak miły i przytoczył artykuł, który mi wszystko wyjaśni byłbym bardzo wdzięczny. Bo na razie jeszcze nic konkretnego nie napisałeś.

mi nikt nie tłumaczył czy wolno czy nie wolno tego lub tego na drodze, ani na kursie na prawo jazdy ani na kursie na instruktora, a jakoś kurna wiem, a jeśli ci sie nie chce poczytac w kodeksie to jestes zwykly leń i tyle, po cholere pytasz na forum jak sto razy szybciej byloby samemu znaleźć. a co do konkretów to takim borokom jak ty nie zamierzam pisac pierdoł, bo wyprzedzanie to dla mnie jasna sprawa gdzie i jak wolno a gdzie nie.

kilim
21-11-2008, 22:57
Panowie tak na tacy to nie ma : popatrzcie na stronę o tunelach [ jest ich A,B,C,D,E rodzai]i [pisze tam ,że w tunelu z ruchem dwustronnym nie wyprzedzaj i zapewne są znaki zakaz wyprzedzania-duzo się pozmieniało albo zmieni odnośnie tuneli po wypadkach[ostanie pożary]a oto str.
http://www.towary-niebezpieczne.pl/index.php?option=com content&task=view&id=145-----------poczytajcie o tunelach dopiero się zacznie... :wink:---po lewej u góry jest wyszukiwarka,wpiszcie tunele-a potem poszukajcie co was interesuje lub wpiszcie tytuł całej strony zapewne wyskoczy dokładniejszy temat...pzdr.

Dokładnie Sasza. Gratuluję podjęcia tematu. I szacunek dla Ciebie.

sasza
22-11-2008, 10:29
-dzięki,''kilim'',nie należę do ludzi którzy się naśmiewają,życie mnie nauczyło być powściągliwym,trzeba być "profesorem" w przepisach ,żeby pouczać resztę,ja nim nie jestem,przede mną dopiero egzamin,dlatego napisałem,ze dla mnie nie jest logiczne skoro należy trzymac odstęp w ""tunelu"",50 i 80 m. to jak można się zbliżyć i wyprzedzać>>>[chyba ,że przepisy stanowią inaczej-użyję fachowego podejścia i okreśłenia,jeśli tunel ma dwa pasy w jednym kierunku na przykład.],>>>jest to chyba łamanie przepisów w tym momencie ,ale nie wszyscy chcą pomóc,wiem ,ze nie które pytania są dziwne może banalne,ale lepiej jak ktoś odpowie rzeczowo ,to tez jest nauka,wszyscy wszystkiego od razu zapewne też nie wiedzieli i zadawali nawet głupie pytania,stąd pokojowo mówię więcej tolerancji na forum-please...

cman
22-11-2008, 11:36
Trochę się gubię. Twierdzisz, że w tunelach nie wolno wyprzedzać?

sasza
22-11-2008, 15:36
-nie mogę znależć odpowiedzi konkretnej nigdzie,dlatego temat jest otwarty ,jestem ciekaw czy ktoś dokładnie opisze te cholerne tunele... :wink:

fam
22-11-2008, 16:59
trzy dni gadki o tym czy mozna czy nie mozna :/ ludzie kurwa mać jak pojade 20km/h w tunelu co ma dwa trzy albo cztery pasy w jednym kierunku a znak nie zabrania wyprzedzania to co się bedziecie wlec za mną ? w kodeksie wyraźnie pisze gdzie jest zabronione wyprzedzanie. skonczcie ten temat.

kilim
22-11-2008, 18:08
I tu się z Tobą Sasza zgodzę w 100%. Skoro zgodnie z ustawą z dnia 7 marca 2007r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 57, poz 381) uregulowano wielkość odstępu, jaki ma być zachowany między pojazdami w tunelu poza obszarem zabudowanym, przez podanie parametrów wyrażonych w metrach.
Określenie odstępu w metrach ma zapobiegać najechaniu na poprzedzający pojazd, które jest-ze względu na ograniczony dostęp do miejsca zdarzenia-szczególnie niebezpieczne. Wielkośc odstępu zależna jest od rodzaju pojazdu i długości tunelu..........

I z tego względu wyprzedzanie byłoby zapewne niemożliwe w tunelach o 2 pasach ruchu przeznaczonych do jazdy w kierunkach przeciwnych. Natomiast tu też mam problem z interpretacją tego przepisu w tunelach o 2 i więcej pasach przeznaczonych do jazdy w jednym kierunku. Poruszając ten temat miałem nadzieję, że któryś z instruktorów wyjaśni ten temat ponieważ natknąłem się na pytanie w testach dla instruktorów odnośnie wyprzedzania w tunelu. Ale skoro ktoś myśli, że przeczytał kodeks drogowy i jest najmądrzejszy na świecie to niech tak zostanie. Zresztą po co mu to wiedzieć skoro i tak w tunelu nigdy nie pojedzie a skrzyżowań w swoim mieście nauczył się zapewne na pamięć. Więc faktycznie proponuję zamknąć ten temat i miej nadzieję, że nie spotkasz się z podobnym pytaniem na egzaminie. A z takim podejściem do przepisów jaki prezentujesz to myślę, że egzamin zdasz za pierwszym razem czego Ci życzę.

Pozdrawiam

cman
22-11-2008, 20:16
No to może lepiej daj to pytanie, będzie dużo prościej.

sasza
23-11-2008, 08:06
-pytanie jest ..czy można wyprzedzać w tunelu...,niech się wszyscy wypowiedzą....pzdr

fam
23-11-2008, 13:21
widze ze kilim bije m.in. do mnie. akurat juz jestem po egzamie i ta sztuka mi się udała za pierwszym razem, a prace mam taką ze codziennie przejeżdzam setki kilometrow wiec mnie nie wkurwiaj z twoją wiedzą ktora graniczy z zerem, i tak sie akurat tez sklada ze w moim miescie jest najdluzszy tunel drogowy w polsce w przeciewienstwie do twojej wsi.

wiesiu
23-11-2008, 13:56
widze ze kilim bije m.in. do mnie. akurat juz jestem po egzamie i ta sztuka mi się udała za pierwszym razem, a prace mam taką ze codziennie przejeżdzam setki kilometrow wiec mnie nie wkurwiaj z twoją wiedzą ktora graniczy z zerem, i tak sie akurat tez sklada ze w moim miescie jest najdluzszy tunel drogowy w polsce w przeciewienstwie do twojej wsi.

Przepraszam , ale chyba nie jest z Tobą do końca w porządku ? . Ludzie się normalnie pytają to albo udziel swojego głosu normalnie (czyt. pomóż ) albo się nie wywyższaj i daruj komentarze w tym temacie mistrzu kierownicy .

sasza
23-11-2008, 13:57
-panowie myślę że nie na miejscu jest takie zachowanie na forum ,zapewne admin to przeczyta i po co komu ostrzeżenia ,jako instruktorzy mamy być bardziej mądrzejsi ,tak mnie przynajmniej uczyli-dalej no comment... :roll:

fam
23-11-2008, 23:07
Przepraszam , ale chyba nie jest z Tobą do końca w porządku ?

nigdy nie bylo, nie jest i pewnie nie będzie. Całe Życie z Wariatami !

sasza
25-11-2008, 06:59
---tak i przez kłótnię nadal nie wiemy czy można wyprzedzać w tunelu czy nie...czekam na sensowne wypowiedzi starszych po fachu...podobnie z trolejbusem,czy na zakazie wyprzedzania traktujemy go jako autobus czy pojazd niesilnikowy wielośladowy...

fam
25-11-2008, 09:12
ale sasza ty masz problemy. w tunelu wolno a trolejbus to autobus.

luk77
26-11-2008, 20:08
Witam.
W Ustawie nie ma mowy o zakazie wyprzedzania w tunelu, więc jeśli znaki poziome i pionowe tego nie zakazują to można.
Pozdrawiam.

sasza
27-11-2008, 12:15
--czytałeś poprzednie posty,wiem,że nie ma w ustawie,ale jak to sie ma do tego ,ze nalezy utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu,czy to nie wyklucza wyprzedzania?poddałem to pod dyskusję czekam na wypowiedzi starszych fachem,[jeśli nie ma znaków zabraniających wyprzedzanie]...

bad
27-11-2008, 12:27
Jeśli w tunelu są dwa lub więcej pasów ruchu w jednym
kierunku a znaki nie mówią inaczej wyprzedzać wolno.
Natomiast nie spotkałem się jeszcze z tunelem w którym
przy dwóch pasach w przeciwnych kierunkach nie byłoby
lini ciągłej.
Ale rozpatrywałbym to tak jeśli coś nie jest zabronione można to robić,
Więc stawiał bym za poprawne stwierdzenie ogólne:
że jeśli znaki nie mówią inaczej wyprzedzanie w tunelach
jest dozwolone.

andrzej123
27-11-2008, 18:34
jeśli chodzi o zachowanie odstępu i wyprzedzanie, rozpatrywałbym to w oparciu o
Art. 19 ust. 3
"...jest obowiązany utrzymać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. PRZEPISU TEGO NIE STOSUJE SIĘ, JEŻELI KIERUJĄCY POJAZDEM PRZYSTĘPUJE DO WYPRZEDZANIA LUB GDY WYPRZEDZANIE JEST ZABRONIONE."

blaszczur
27-11-2008, 19:56
Ale jest to pytanie ogólne i nie ma pytania o art 19 ust 3. Więc wyprzedzanie nie jest zabronione więc jest dozwolone jeśli znaki pionowe i poziome tego nie normują.

andrzej123
27-11-2008, 21:13
W Ustawie nie ma mowy o zakazie wyprzedzania w tunelu, więc jeśli znaki poziome i pionowe tego nie zakazują to można.
Pozdrawiam.
to zostało wyjaśnione,
ale pozostała wątpliwość

ale jak to sie ma do tego ,ze nalezy utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu,czy to nie wyklucza wyprzedzania?
wg mnie poniżej jest wyjaśnienie tej wątpliwości

PRZEPISU TEGO NIE STOSUJE SIĘ, JEŻELI KIERUJĄCY POJAZDEM PRZYSTĘPUJE DO WYPRZEDZANIA
czyli jak przystępujemy do wyprzedzania, to możemy odstępu nie zachować
jeżeli jednak mamy w tunelu dwa pasy w jednym kierunku, to pojazd wyprzedzany jedzie jednym pasem a my drugim - czyli nie jest to już pojazd poprzedzający, tylko jadący sąsiednim pasem i wyprzedzany przez nas
ja to widzę w ten sposób, a jak inni ?

trolejbus?
"pojazd silnkowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego"
trolejbus = pojazd silnikowy

pozdrawiam

sasza
28-11-2008, 15:59
Dzięki ,podoba mi sie wypowiedż - :wink: .