PDA

Zobacz pełną wersję : Portal OSK

Strony : [1] 2

ksu
11-01-2013, 22:37
Czy ktoś już wpisywał się w urzędzie w "Portalu Starosty" i ma wygenerowany login i kod aktywacyjny, a tym samym dostęp do aplikacji "Portal OSK"?

Snajper85
14-01-2013, 19:09
tak, ja mam już dostęp(świętokrzyskie) u nas jest pwpw i niestety portal będzie w części płatny i dodatkowo musimy kupić podpis elektroniczny:/

slowdzerson
14-01-2013, 20:20
Witam:)
Też mam już dostęp do Portalu OSK (Dolnośląskie). U Nas rownież jest PWPW.
Nie które opcje dodatkowe też mamy mieć płatne. Wymagany jest również podpis elektroniczny.
Pozdrawiam.

ckalpel
14-01-2013, 23:28
Byliście już po w starostwie - w wydziale komunikacji czy mieliście jakieś zebranie?

W sprawie kody aktywacyjnego naturalnie :)

slowdzerson
15-01-2013, 00:58
Ja dostalem tel., żeby zglosic sie do starostwa po kod aktywacyjny:)
(ksu, odpisalem Ci na PW)

dami
15-01-2013, 18:20
Ja dostalem tel., żeby zglosic sie do starostwa po kod aktywacyjny:)
(ksu, odpisalem Ci na PW)

U nas tez PWPW... Jak wykupic ten abonament?? pozdrawiam

reeds
15-01-2013, 19:08
Gdzie zamawia się podpis elektroniczny i jaka jest jego cena? Czy można to sobie odliczyć?

Snajper85
15-01-2013, 21:13
podobno wszystko będzie za darmo do końca lutego(tak mi napisali z helpdesku z portalu OSK) Podpis kosztuje ok. 300zl na rok na 2 lata ok. 350zl brutto. Starostwo dało mi linki do stron gdzie mogę kupić podpis, ja wybralem z tej firmy http://www.cencert.pl/ ( chyba najtaniej)

inne firmy:
http://www.mobicert.pl
http://www.certum.pl
www.szafir.kir.com.pl
http://www.pwpw.pl/
http://sigillum.pl

ckalpel
16-01-2013, 12:58
Podpis elektroniczny jest wymagany w przypadku rozszerzonej wersji korzystania z portalu, prawda? Nie znalazłem zapisu o tym, że obligatoryjna wersja zawiera jakieś elektroniczne funkcje.

Moje starostwo póki co zadecydowało że będzie to podstawowa wersja lecz natłok tego, ile razy bedzie trzeba być w starostwie jest duży. To znacznie zwiększa koszty, ogranicza czas. Są to bardzo małe korzystne zmiany dla OSK, w dodatku coroczne obowiązkowe kontrole ze strony starostwa...

M.S.
16-01-2013, 13:42
No nasz ośrodek dostał już login i hasło.
Pierwsze zgrzyty jakie powstały, to:
- podczas ustalania hasła nie ma pokazanych reguł. najpierw człowiek dowiaduje się, że hasło musi zawierać co najmniej jedną cyfrę, po zmianie okazuje się, że powinien zawierać co najmniej jeden znak specjalny
- w Wydziale Komunikacji zostały wprowadzone wszystkie dane infrastruktury, pojazdów i instruktorów.
Po odpaleniu Portalu w biurze miałem pusto, musiałem sam wprowadzić wszystkie dane i wysłać do urzędu. Tam nie zgadzały się wszystkie daty, więc teraz będziemy to poprawiali.

Trochę niedopracowany ten program, a to dopiero pierwsze parę minut pracy z nim.

M.S.
16-01-2013, 14:06
Kolejny ciekawy problem to godziny teoretyczne są liczone jako godziny zegarowe :)

ksu
16-01-2013, 14:06
W moim starostwie wszystko jest jeszcze w powijakach. Jeszcze nie wprowadzili danych w "Portalu Starosta" więc na razie o loginie można pomarzyć ;-). Przypuszczam, że zrobią to po 19 stycznia dopiero.
M.S. napisał:

- podczas ustalania hasła nie ma pokazanych reguł. najpierw człowiek dowiaduje się, że hasło musi zawierać co najmniej jedną cyfrę, po zmianie okazuje się, że powinien zawierać co najmniej jeden znak specjalny
Co należy rozumieć przez "znak specjalny"?

ksu
16-01-2013, 14:12
Chodzi o np. takie znaki?
!@#$%^&*()_-=+[{]}\|:;"'<,>.?/§.

M.S.
16-01-2013, 14:16
Dokładnie chodzi o takie znaki. Pytanie tylko czy wszystkie czy tylko jakieś konkretne?
Ja dałem "podkreślnik" _ i wystarczyło

ksu
16-01-2013, 14:27
M.S. napisał:

Kolejny ciekawy problem to godziny teoretyczne są liczone jako godziny zegarowe
Czyli tak jak piszesz, program niedopracowany. A jeszcze pewnie reszta kwiatków będzie wychodzić podczas pracy z tym programem.
M.S. napisał:

Dokładnie chodzi o takie znaki. Pytanie tylko czy wszystkie czy tylko jakieś konkretne?
Ja dałem "podkreślnik" _ i wystarczyło
Pewnie wszystkie. Chodzi zapewne o dobre zabezpieczenie hasłem, przed dostępem osób nieuprawnionych.

Snajper85
16-01-2013, 18:09
Podpis elektroniczny jest wymagany w przypadku rozszerzonej wersji korzystania z portalu, prawda? Nie znalazłem zapisu o tym, że obligatoryjna wersja zawiera jakieś elektroniczne funkcje.

Podpis elektroniczny jest wymagany w wersji bezpłatnej do wysyłania PKK. Wersja bezpłatna będzie służyć tylko do obsługi Profilu Kandydata. Wersja płatna umożliwi wysyłanie danych o kursie i egzaminach wewnętrznych, a mamy obowiązek podawać takie informacje. Ta wersja ma kosztować 40zł miesięcznie chyba,że wolimy z każdą informacją jeździć osobiście do Starostwa. Pytanie tylko dlaczego musimy za to płacić? To co narzuca ustawa powinno być darmowe, tak mi się wydaje.

"Część fakultatywna zawiera również funkcjonalność zwaną ETD
pozwalającą na elektroniczną komunikacje w zakresie przekazywanie zawiadomień o:
- o terminie, czasie i miejscu, w których będą prowadzone zajęcia, wraz z listą uczestników
kursu – najpóźniej w następnym dniu roboczym od dnia rozpoczęcia kursu;
- o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu wewnętrznego – najpóźniej 3 dni przed
planowanym egzaminem
- o zakończeniu kursu i wydaniu zaświadczenia wraz z danymi osób – w terminie 14 dni od
dnia zakończenia kursu."

Trochę będzie trzeba pojeździć...

M.S.
16-01-2013, 18:19
Słuchaj w sądzie też możesz bronić się sam na rozprawie, nie potrzebujesz adwokata, ale wiesz co będzie jak go nie wynajmiesz :)
Tutaj jest podobnie. Możesz to wszystko zawieźć osobiście, ale skorzystać z pomocy programu (płatnego).

Ja się zastanawiam jak to wszystko zgrać z dotychczasowym programem, żeby nie wprowadzać wszystkiego po dwa razy.
No i najważniejsze jak przygotować harmonogram zajęć praktycznych? Przecież to "mission imposible"

faziasty
17-01-2013, 01:42
Portal OSK to produkt PWPW, więc każdy ma PWPW do komunikacji OSK-starostwo.

Z tego co ja zrozumiałem to mamy przesyłać tylko harmonogram kursów teoretycznych i początek-koniec praktyki. Przecież całość szczegółowo to by było nierealne.

Ja póki co uaktualniłem infrastrukturę czyli kilka wpisów i wszystko działa raczej ok. Z płatnej wersji nie będę rezygnował bo bujanie się po urzędach przy okazji każdego kursu za 40zł miesięcznie to chyba się nie opłaca. Egzaminy wewnętrzne ponoć mają kosztować dodatkowe 8zł.

M.S.
17-01-2013, 09:16
Egzamin wewnętrzny z tego co wiem 8 zł od kursanta

slowdzerson
17-01-2013, 19:27
Portal OSK to produkt PWPW, więc każdy ma PWPW do komunikacji OSK-starostwo.

Z tego co ja zrozumiałem to mamy przesyłać tylko harmonogram kursów teoretycznych i początek-koniec praktyki. Przecież całość szczegółowo to by było nierealne.

Ja póki co uaktualniłem infrastrukturę czyli kilka wpisów i wszystko działa raczej ok. Z płatnej wersji nie będę rezygnował bo bujanie się po urzędach przy okazji każdego kursu za 40zł miesięcznie to chyba się nie opłaca. Egzaminy wewnętrzne ponoć mają kosztować dodatkowe 8zł.

Czyli tam gdzie mamy opcje zmień, edytuj, możemy SAMI aktualizować swoje dane np. odnośnie infrastruktury itp.?

ksu
17-01-2013, 22:45
Też dzisiaj uzyskałem dostęp do "Portalu OSK".
M.S. napisał:

Egzamin wewnętrzny z tego co wiem 8 zł od kursanta
8 zł + podatek vat- miesięcznie. Nie od jednego kursanta. Przynajmniej ja mam taki zapis w piśmie z PWPW, które dostałem za pośrednictwem starostwa.
slowdzerson napisał:

Czyli tam gdzie mamy opcje zmień, edytuj, możemy SAMI aktualizować swoje dane np. odnośnie infrastruktury itp.?
Prawdopodobnie tak. Pod warunkiem, że zdecydujemy się na funkcjonalność fakultatywną- płatną 40 zł + vat.

ckalpel
17-01-2013, 23:26
Należy nanosić poszczególnych kursantów i ich zajecia od 19stycznia obligatoryjnie czy np. szkolenia z dnia dzisiejszego również muszą zostać tam dodane?

M.S.
17-01-2013, 23:29

Możemy sami "wpisać" nasze dane odnośnie infrastruktury, instruktorów i pojazdów, bo po uruchomieniu wszystko mamy puste (mimo, że Starostwo to uzupełniło) i jak uzupełnimy to wysyłamy "paczkę ETD" (elektroniczna transmisja danych) do Starostwa i tam weryfikują to czy jest OK i akceptują, albo odrzucają i piszą co trzeba zmienić.

asia85z
18-01-2013, 20:43
Zaopatrzyłam się w zestaw do podpisu elektronicznego certum ale pojawia się pytanie... czy do podpisywania dok do Starostwa wystarczy certyfikat uniwersalny (z nr pesel) czy to ma być certyfikat rozszerzony w dodatkowymi danymi (NIP, REGON itp)?

reeds
18-01-2013, 20:47
Jeśli można wiedzieć ile kosztuje taki podpis i na jaki czas on jest? Czy żeby zakupić podpis elektroniczny trzeba gdzieś się udać osobiście, czy można to załatwić np przez internet?

asia85z
18-01-2013, 21:38
Zestaw do podpisu kosztuje ok 300 zł (karta+ czytnik+oprogramowanie) taki zestaw musisz sobie kupić np. https://sklep.unizeto.pl/produkty/oferta-specjalna-dla-osrodkow-szkolenia-kierowcow,85/ , potem wszytko zainstalować itp. Ja na razie tego nie robiłam, bo nie wiem czy ma być wersja uproszczona czy rozszerzona?! Przy rejestracji generowana jest umowa i inne formularze, które trzeba podpisać w obecności np. notariusza, dokumenty odsyłasz i certyfikat będzie aktywny. Niby tak to wszytko działa.

Snajper85
19-01-2013, 13:56
Zaopatrzyłam się w zestaw do podpisu elektronicznego certum ale pojawia się pytanie... czy do podpisywania dok do Starostwa wystarczy certyfikat uniwersalny (z nr pesel) czy to ma być certyfikat rozszerzony w dodatkowymi danymi (NIP, REGON itp)?

wystarczy uniwersalny

mdx
19-01-2013, 23:58
Uzupełniłem sobie już wszystko i stwierdzam że ten program jest po prostu słaby. Studenckie projekty sa bardziej rozbudowane. Mam nadzieje że ktoś kto to tworzył będzie czytał/szukał przynajmniej podpowiedzi postów bo oczywiście nie ma nigdzie takiej opcji na stronie pwpw osk
Jak już wcześniej pisali teoria jest liczona jako 60 min a nie 45 ciekawe kiedy to poprawią i czy poprawią bo program sugeruje tworząc kurs 20h teori :/
O co chodzi z badaniami lekarskimi instruktora i badaniami psychologicznymi i ważnością -coś dla nowych legitymacji które dopiero wejdą?
Ale po co to -mogli by chociaż dać ważność legitymacji i umowy.
Dodać Ratownika/Obsługę biura i także ważność umowy.

Zakupiłem podpis z cer tum za około 280zł promocja dla osk - można podpis kupić w sklepie komputerowym typu v..bis ale lepiej na stronce znaleźć kontakt bezpośredni do firmy bo i tak trzeba sie spotkać w celu podpisania umowy przy pracowniku.
W każdym razie nie widzę jak to połączyć z tym portalem np w opcjach czy cokolwiek?. Jak uzupełni się w infrastrukturze to sam program sie pyta czy wysłać ETD czyli informacja leci do starostwa i co dalej?
Jest informacja o akceptacji :)?
Doszedł już ktoś do momentu w którym jest wymagany w ogóle podpis? Można by zrobić symulacje wydania wniosku zanim wszyscy kupimy podpisy a okaże się ze są nie potrzebne.

Nie można by porostu wysłać pdf. z podpisem z informacja o kursie początku końcu i egzaminie zamiast cudować z jakimś słabym portalem.

Nie rozumiem za co mam tutaj płacić?

Od początku pracuje na kalendarzu g oogla i chociaż by nie wiem co robili to goo gla nie przebija :)
Edytować kalendarz można ze wszystkiego telefonu tableta komputera telewizora czegokolwiek -w portalu też ale powiadomienia można ustawić na maila dla każdego instruktora- sms nawet jest darmowy -testowałem działa!! i najważniejsze jest go ogle za darmo
To za co mamy tutaj płacić?

Testowałem wszystkie możliwe programy do obsługi osk i nikt nie wprowadził tak prostej sprawy -a mianowicie
kalendarz na którym instruktor rezerwuje swój czas na to kursant rezerwuje lekcje i tylko w wymiarze takim jaki sobie opłacił jak skończyły mu się kredyty to musi wpłacić kasę proste -samo się kręci. Nie ważne - na zwykłym kalendarzu papierowym tez się da pracować.

Naprawdę nie wiem czy śmiać czy płakać ale to jest żałosne np. opcja tworzenia karty do drukowania po czym program odsyła do stronki ze wzorem karty jeszcze w takiej jakości że nie wiem z kąd oni ja wzięli - darmowe programy generują kartę z wypełnionymi danymi kursanta.

Także płacić 40 zł musimy za to żeby starosta po przesłaniu od nas informacji miał wygodniej i widział w systemie że otwierasz kurs kończysz i wyznaczasz egzamin bo reszta tego portalu jest niepotrzebnym zawracaniem gitary :) hmm jak to nazwać ale chyba najbardziej adekwatnie to oszustwo. Bo dlaczego ja mam płacić a nie starostwo czy nie wiem rząd. To ma być jakaś opcja? Płacisz za dziadostwo albo musisz się posłusznie meldować?
Brakuje tylko żeby opcje wpłat kalendarzy i wszystkiego były wymagane i żeby góra miała do tego dostęp z odpowiedzialnością karną.-inwigilacja na maxa

W każdym razie ktoś sie śmieje nam w twarz bo dali nam jakąś ściemę niedopracowaną (czy ktoś miał też problem się zalogować :/ widział ktoś kryteria hasla .,.,..*^**^*!! hahahaha uwazaj!! no
i niech się wypchają tymi 40 zł bo przyjdzie jeszcze czas na ocene

faziasty
20-01-2013, 17:40
Doszedł już ktoś do momentu w którym jest wymagany w ogóle podpis? Można by zrobić symulacje wydania wniosku zanim wszyscy kupimy podpisy a okaże się ze są nie potrzebne.
Z tego co pamiętam to podpis będziesz potrzebował dopiero do pobrania (albo wysłania po skończeniu kursu?) PKK. Pewnie przeglądarka sama zapyta o podpis kiedy będzie potrzebowała.

Nie rozumiem za co mam tutaj płacić?
Ja w ogóle nie rozumiem co to wszystko ma na celu i komu to 'zrobi dobrze'. Bo OSK nie, kursantom chyba też nie, starostwa i tak będą miały to w d., a przy kontroli i tak będą wymagały papierowych dokumentów. PWPW sobie trochę zarobi.

Rozumiem idee ujednoliconego profilu każdego kierowcy. Spoko, to może ma jakiś sens. Baza wiedzy dla urzędów o infrastrukturze, pracownikach OSK, okej, niech będzie. Ale jeżeli oni chcą nas bardziej kontrolować, w tym zbędne pierdoły, zmuszając nas do dodatkowej pracy w tym celu, to czemu jeszcze my za to mamy komuś płacić?

Naprawdę nie wiem czy śmiać czy płakać ale to jest żałosne np. opcja tworzenia karty do drukowania po czym program odsyła do stronki ze wzorem karty jeszcze w takiej jakości że nie wiem z kąd oni ja wzięli - darmowe programy generują kartę z wypełnionymi danymi kursanta.
Jakie to programy?

faziasty
20-01-2013, 18:03
Zobaczcie to
http://www.spsadmi.pl/
SPS/Winfor chyba przygotował jakąś alternatywę dla aplikacji PWPW. Darmową. Tylko nie wiem jak to się ma do komunikacji ze starostwem.

Ciekawostki:
Obowiązki informacyjne OSK wobec starostw.
http://www.youtube.com/watch?v=2HKZU9PTKtA
Uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę za pośrednictwem OSK.
http://www.youtube.com/watch?v=8ZNYFp6Px9Y
Przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego 2013
http://www.youtube.com/watch?v=LnoM_3lHB-s

"Forma egzaminu wewnętrznego musi być zgodna z formą egzaminu państwowego".
A to w jaki sposób mam spełnić? Rozumiem, że program trzeba będzie kupić? Skąd? Gdzie? Jaki?
Bo ten egzamin wewnętrzny w PWPW to chyba tylko możliwość wysłania wyniku. Ale z tego co rozumiem to nie ma być wg starego wzoru 18 pytań tylko ten nowy. Jak go przeprowadzić w szkole?

mdx
20-01-2013, 20:09
LOL ...
co do egzaminu to na filmiku widać ,,Rozpoczęcie szkolenia....Dokument podpisany cyfrowo gotowy do wysłania-także łączy się ze starostwem
dwa to widać jak ludki zdają egzamin- każdy ma swój monitor :/?? i jak rozumiem to egzamin będzie online-bo jest tez informacja że wynik od razu leci do panelu kursanta :) ??? także już widzę jak będą po 50 razy zdawać w ośrodku. i chyba trzeba będzie parę komputerów bo grupa będzie kolejno na jednym zdawać?? -a co za tym idzie kolejne wydatki -oni chyba sami nie wiedzą co zrobili a pamiętam jak ostatnio się wycofali z reszty zmian bo jak twierdzili zwykłego Kowalskiego nie będzie stać na prawko za duże koszty.
A co do SPS to w regulaminie jest coś takiego 90 dniowy dostęp do szkolenia e-learningowego kategorii B dla 1 kursanta 50 zł brutto
Jak to ma być z takim egzaminem online a chyba musi być żeby łączył się z profilem kandydata to za grupę 10 osób zgarną 500? I mamy kolejny wydatek
Bo jakoś nie wierze że to będzie free chociaż trzymam kciuki wygląda dobrze :).
Ale to nie wszystko lećmy dalej -Jeżeli jest opcja pisemnego pełnomocnictwa na osk to mamy kolejne 17 zl oplata skarbowa.
Mam z Credo nowe materiały jest opcja egzaminu na nowych zasadach ale jak by to miało być dowodem na to że kursant zdał egzamin - wydruk z podpisem?

faziasty
21-01-2013, 02:41
Ale może to być np. PDF podpisany cyfrowo, a szeryf w starostwie może uznać, że takowego nie przyjmuje. Bo on chce żeby mu wszystko przychodziło do programu zainstalowanego w urzędzie, a nie po prostu na maila.

Ten SPS ma być darmowy, płatna ma być opcja e-learningu czyli wykładów przez internet dostępna wg ustawy tylko dla SuperOSK.

pisarmen
21-01-2013, 23:29
Jak byłem na szkolenie w związku z tym cudem to powiedzieli nam, że wystarczy podpis bezpieczny nie musi być elektroniczny, więc ja się pytam czy podpis bezpieczny to to samo co profil bezpieczny??

pawflusio
22-01-2013, 00:40
Witam. Wiecie moze czy jesli zacząłem kurs przed 19 stycznia to egzamin wew. tez musze zglaszac staroscie? I jeszcze jedno pytanko-to po 19 stycznia ksiazka wydanych zaswiadczen staje sie bezuzyteczna bo nie bedziemy w niej wpisywac wydanych zaswiadczen?

faziasty
22-01-2013, 12:08
Jak byłem na szkolenie w związku z tym cudem to powiedzieli nam, że wystarczy podpis bezpieczny nie musi być elektroniczny, więc ja się pytam czy podpis bezpieczny to to samo co profil bezpieczny??

Jest jeszcze coś takiego jak profil zaufany ePUAP, który sobie zakładasz przez internet, potwierdzasz raz osobiście w oddziale ZUS na przykład i możesz sporo spraw załatwiać przez internet. Wszystko za darmo. Ja tak na przykład zmieniam dane we wpisie do ewidencji działalności bez wizyty w urzędzie. I w ustawie naszej jest napisane, że podpisać dokumenty można albo podpisem cyfrowym albo profilem zaufanym. Niestety program PWPW chyba tego nie przewiduje.

Szprytny
23-01-2013, 15:42
U nas jak było spotkanie ze starostwem jeszcze w ubiegłym roku wspominano aby zakładać właśnie profil zaufany bo będzie on niezbędny do obsługi portalu OSK.
Póki co nie założyłem go i na razie podchodzę do tego spokojnie.
Zauważyłem jednak że firmy oferujące podpis elektroniczny nie tracą czasu codziennie dzwoni do mnie ktoś i próbuje mi wcisnąć albo podpis elektroniczny lub kasę fiskalną.

A Tak ogólnie to uważam że to przegięcie aby zmuszać osk do płacenia za portal 40zł (netto) miesięcznie.

ksu
25-01-2013, 19:17
Czy po zapisaniu w portalu OSK kursanta w funkcji: "Kursanci", da się usunąć wpisanego kursanta?

M.S.
26-01-2013, 01:59
Nie da się. Nie ma takiej opcji.

ksu
26-01-2013, 15:43
Wpisałem do funkcji "kursanci" osobę, a ona się rozmyśliła z robienia kursu. I co teraz?
Przecież takich sytuacji będzie wiele. Ma zostać tu na zawsze?
Dodam, że w moim przypadku osoba ta nie miała jeszcze utworzonego PKK.

M.S.
26-01-2013, 17:09
A ja sobie wpisałem testowego kursanta i też chyba tam sobie pozostanie :)

ksu
26-01-2013, 17:58
To masz podobną sytuację jak moja ;-)
W poniedziałek zadzwonię do PWPW i zapytam, co z tym fantem zrobić...

M.S.
26-01-2013, 18:50
To, że on tam będzie to raczej niczemu nie przeszkadza. Musimy zgłaszać listę uczestników kursu, ten kursant po prsotu nigdy nie będzie uczestnikiem, także to chyba raczej nie problem, aczkolwiek przydałaby się opcja kasowania.

ksu
26-01-2013, 19:16
Przydałaby się właśnie. Po co ma się plątać skoro nie jest potrzebny.

ksu
28-01-2013, 12:01
Dzwoniłem dzisiaj do PWPW i na dzień dzisiejszy nie ma możliwości usunięcia tego kursanta, co oczywiście w niczym nie przeszkadza, że on tam jest, czyli tak jak napisał M.S.
Można wpisywać do portalu OSK nawet tych kursantów, którzy rozpoczęli szkolenie przed 19 stycznia 2013 r. (jeśli może to w jakiś sposób ułatwić nam pracę w OSK), choć takiego obowiązku nie ma. Liczy się to, co zostanie wysłane do Starostwa.
W związku z tym, że dużo OSK wpisało sobie "tzw. kursanta testowego", do PWPW jest duża ilość telefonów i e-mail-ów w tej sprawie. Prawdopodobnie niedługo pojawi się funkcja umożliwiająca "usuwanie" kursantów z portalu.
Taką informację otrzymałem z PWPW.

slowdzerson
29-01-2013, 19:40
Witam!:)
Wie ktoś coś więcej na temat SPS ADMi?
To niby też jakiś Portal OSK ale podobno całkowicie bezpłatny.
Podobno nie trzeba tam też podpisu elektronicznego... Dziwne ale tak piszą w liście, który od nich dostałem wraz z kodem dostępu :)
Jeśli jest ktoś kto zna jakieś szczegóły to proszę pisać :)
Pozdrawiam.

asia85z
29-01-2013, 22:20
Tak SPSAdmi jest darmowy, ma możliwość wysyłania info do Starostwa. Jeśli chodzi o podpis http://www.spsadmi.pl/index.php/regulamin rozumiem, ze może to za nas zrobić Operator (ale podejrzewam ze ta opcja już może być płatna) albo potwierdzić swoim podpisem elektronicznym. Pytałam w Starostwie (DZG) czy info z tego będzie przyjmowane, ale nie wiadomo czyt to będzie kompatybilne. Zamierzam to sprawdzić w najbliższym czasie;)

slowdzerson
29-01-2013, 22:33
asia85z, to jak coś będziesz wiedzieć to daj znać, ja też jestem z DZG :) to możemy się wymieniać informacjami :)

asia85z
29-01-2013, 22:46
nie ma sprawy ;) a pobierałeś już jakiś PKK?

slowdzerson
29-01-2013, 23:17
Jeszcze nie, niestety.....:( A Ty bawiłaś się już z tym? :)

biała
31-01-2013, 15:36
http://l-instruktor.pl/goracy-temat/elektroniczny_obieg_dokumentow_to_niewypal/320.html#.UQpy3B38Jxs
Czy ktoś już działał z PKK? Podobno u nas jeszcze nikomu z nie udało się uzyskać numeru PKK, więc nie wiem jak tak procedura od strony OSK wygląda. Na razie też wstrzymuję się z podpisem elektronicznym, bo może jednak okazać się, że jest niepotrzebny?

asia85z
31-01-2013, 20:06
Jeszcze nie, niestety.....:( A Ty bawiłaś się już z tym? :)

Jeszcze nie:(ale mam już chętnych na kurs z wydrukiem ze starostwa więc jutro będę próbować. Dostałam dziś pisemko z SPSAdmi z potwierdzeniem adresu e-mail Starostwa, żeby dane wysyłane z programu trafiły we właściwe ręce. Jutro wybieram się z tym do Wydziału Komunikacji i ciekawe czego się dowiem...

M.S.
01-02-2013, 00:31
Wczoraj zgłosiłem do Starostwa pierwszy kurs. Zgłoszenie zostało odrzucone bo popełniłem błąd.
Dziś chciałem wysłać poprawkę i już nie mogę gdyż wyskakuje błąd: " Błąd wykonania podpisu Nie odczytano certyfikatów do podpisywania"
Oznacza to, że w końcu coś z podpisem robią, a ja takowego nie posiadam :)

ksu
03-02-2013, 13:39
M.S. napisał:

Wczoraj zgłosiłem do Starostwa pierwszy kurs. Zgłoszenie zostało odrzucone bo popełniłem błąd.
I jak wyszedłeś z tej opresji? ;-)
M.S. napisał:

Oznacza to, że w końcu coś z podpisem robią, a ja takowego nie posiadam
Ja też jeszcze nie mam, ale wczoraj byłem w sklepie i zaproponowano mi Podpis elektroniczny CenCert.
Cena, to 240 zł + vat na 1 rok i 285 zł + vat na dwa lata. Podane ceny dotyczą także tokena w zestawie.

asia85z
03-02-2013, 20:50
Wczoraj zgłosiłem do Starostwa pierwszy kurs.

czy podałeś w zgłoszeniu daty i godziny kolejnych zajęć teoretycznych?

M.S.
03-02-2013, 21:37
Tak, musiałem podać cały harmonogram. Zgłosiłem 10 dni po 3h. Błędem było to, że zapomniałem o Pierwszej Pomocy, która ma trwać 4h.
Jutro jadę zawieźć poprawkę osobiście na papierze i czekam, aż SPS Admi będzie działało, bo nie mam zamiaru płacić ani PWPW, ani za podpis.

asia85z
04-02-2013, 09:16
a czy podawałeś konkretne godziny od.. do..? i godzinę pierwszej jazdy? SPSAdmi działa i generuje dokumenty. Rozumiem że czekasz na ten podpis przez Operatora SPSAdmii. Tak się zastanawiam czy to też będzie darmowe. Ja już podpis mam.

M.S.
04-02-2013, 09:31
Tak podawałem konkretne daty i godziny od - do. W portalu OSK nie ma możliwości podania daty i godziny pierwszych jazd.

M.S.
04-02-2013, 11:43
Dziś od rana testuje SPS Admi i wyszło kolejne "jajo" ze strony "rządzących".
W rozporządzeniu o kontroli OSK jest wzór tabelki "INFORMACJA O TERMINIE, CZASIE I MIEJSCU PROWADZENIA ZAJĘĆ, WRAZ
Z LISTĄ UCZESTNIKÓW KURSU" i taki wzór używa SPS Admi.
Problem w tym, że możemy tam znaleźć tylko takie tabelki:
- Imię
- Nazwisko
- PESEL
- Data rozpoczęcia szkolenia teoretycznego
- Miejsce prowadzenia szkolenia teoretycznego
- Data rozpoczęcia szkolenia praktycznego
- Miejsce prowadzenia pierwszych zajęć praktycznych

I gdzie tu wpisać "CZAS" o którym mowa w tytule tabelki? Ale oczywiście Urząd Miejski tego wymaga.
Szlag mnie zaraz trafi z tym wszystkim. Przepisy są tak niedopracowane, że brak mi słów.

ksu
04-02-2013, 12:26
Wszystko jest niedopracowane. Te wszystkie programy, ustawa o kierujących pojazdami, rozporządzenia do niej, to wielki bubel, największy bubel z jakim do tej pory się spotkałem. Zamiary u góry były dobre według nich, ale znowu nie wyszło.
Przykre ale prawdziwe. To takie moje osobiste odczucia.
Jak tak dalej to wszystko będzie działać, to chyba wszystko będę robił w wersji papierowej i nosił do WK. Mieszkam naprzeciwko Starostwa, biuro mam dwa budynki od Starostwa, więc co mi tam...

Szprytny
05-02-2013, 20:10
Panowie o co chodzi z tym SPS admi. Dostalem piekna ulotke ze wszystko za darmo itp. Ale jakos nie chce mi sie wierzyc gdzies musi byc w tym haczyk.

asia85z
05-02-2013, 20:35
Tak podawałem konkretne daty i godziny od - do. W portalu OSK nie ma możliwości podania daty i godziny pierwszych jazd.

Jest taka możliwość (tzn tylko co do daty), zaznaczasz w grafiku/kalendarzu datę pierwszej jazdy i będziesz ją miał na dok. zgłoszeniowych
Co do "harmonogramu" zajęć teoretycznych - fakt nie ma na to wzoru nigdzie... ja podałam tylko daty i ilość godzin i poprosiłam o info ze Starostwa gdyby czegoś jednak tam brakowało - -i na razie cisza...

M.S.
06-02-2013, 00:13
A ja się poddaję z SPSAdmi i Easy OSK. Nie ma co liczyć, że obędzie się bez kosztów. Jutro kupuję podpis, a z opłatami za Portal to zobaczę, bo w takiej (niedopracowanej wersji) nie powinni za to brać kasy.

asia85z
06-02-2013, 11:54
SPSAdmi dobra rzecz;) ale podpisuje to sama bo też raczej nie liczę na to ze będzie to do końca darmowe.

M.S.
06-02-2013, 13:05
No ale później musisz zanieść osobiście, więc co Ci daje SPSAdmi? On nie jest kompatybilny ze starostwem

asia85z
06-02-2013, 15:49
No ale później musisz zanieść osobiście
Nie mam zamiaru nic nosić ;) na razie podpisuje elektronicznie dokumenty wygenerowane w SPSAdmi i wysalam mailem. W sps jest możliwośc konfiguracji tego ale jeszcze to "rozgryzam"

Snajper85
06-02-2013, 21:01
Nie mam zamiaru nic nosić ;) na razie podpisuje elektronicznie dokumenty wygenerowane w SPSAdmi i wysalam mailem. W sps jest możliwośc konfiguracji tego ale jeszcze to "rozgryzam"

uznają Ci jak wysyłasz mailem? u nas starosta powiedział, że musiał on by wszystko z takiego maila przepisywać do systemu więc nie ma takiej opcji, za to powiedział, że Portal osk będzie służył tylko do PKK, a do innnych rzeczy podpisali umowę z jakaś firmą i od marca będzie można przesłać informacje za 30zł miesięcznie

Egzamin wewnętrzny trzeba robić po całym kursie, czy teorie można po wykładach, a praktyczny po jazdach?

asia85z
06-02-2013, 21:21
tak, uznają mailem bez problemu. A egz wewnętrzny u mnie w Starostwie (DZG) zdecydowano że ma być na koniec całego kursu (teoretyczny i praktyczny)

M.S.
07-02-2013, 15:16
Dzisiaj pojawiła się informacja w Portalu, że okres darmowy został przedłużony do końca marca.

ksu
07-02-2013, 15:33
Jest też możliwość usuwania kursantów i kursów, nawet działa, bo już usunąłem.
Jest również zliczanie zajęć teoretycznych w przypadku kursu na więcej niż jedną kategorię, umożliwienie dodawania ratownika medycznego do zajęć.

reeds
10-02-2013, 21:43
Pobierał już ktoś profil kursanta z spsadmi?

slowdzerson
19-02-2013, 12:26
Pracuje już ktoś w pełni na SPSAdmi?
Jak tam z pobieraniem PKK nie ma problemu?

M.S.
20-02-2013, 11:09
Czy Wasze Starostwa też wpisują wszystkie dane kursanta w PKK z dużych liter - czyli CAPS LOCKiem?!
Szlag mnie trafia jak mam coś tam czytać. PISANIE Z DUŻYCH LITER JEST BEZ SENSU !!!

slowdzerson
20-02-2013, 13:48
A powiedzcie mi, podpis elektroniczny jest potrzebny już przy zgłaszaniu rozpoczęcia kursu, rozpisaniu teorii czy dopiero w dalszym etapie???
Od poniedzialku chce zacząć kurs po raz pierwszy na nowych zasadach i nie wiem jak sie za to zabrać... :(

onn
20-02-2013, 13:59
Witam, tez poraz pierwszy bede pobiera pkk z starostwa i nie wiem dokladnie jak to wyglada po pobraniu, musze do kazde kursanta tworzyc nowy kurs? teorie rozpisac odrazu? a jak wyglada sprawa z praktycznymi zajeciami tez musimy wysylac?
podrawiam

M.S.
20-02-2013, 15:57
A powiedzcie mi, podpis elektroniczny jest potrzebny już przy zgłaszaniu rozpoczęcia kursu, rozpisaniu teorii czy dopiero w dalszym etapie???
Podpis będzie Ci potrzebny przy zgłaszaniu kursu i wszystkich innych kwestii. Do pobierania PKK nie jest potrzebny.

asia85z
20-02-2013, 21:36
Ja pracuje z SPSAdmi - tam nie ma opcji pobierania PKK.
PKK pobieram z Portalu OSK i wpisuje ich od SPSAdmi, potem tworzę kurs i dodaje do niego kursantów. Kolejny etap to rozpisanie zajęć teoretycznych (dla całej grupy) i wyznaczenie daty pierwszej jazdy (indywidualnie dla każdego kursanta) -program automatycznie generuje dok. zgłoszeniowe. Potem zgłoszenie podpisane elektronicznie idzie do Starostwa (może być wysłane mailem)

onn
21-02-2013, 13:02
czyli np zapisuje sie 4 kursan tworzysz 1 kurs i do tego kursu wpisujesz tych kursantów , a zajecia praktyczne wystarczy jak tylko 1 godz wyslesz do starostwa a reszte godzin nie musisz?

Ja pracuje z SPSAdmi - tam nie ma opcji pobierania PKK.
PKK pobieram z Portalu OSK i wpisuje ich od SPSAdmi, potem tworzę kurs i dodaje do niego kursantów. Kolejny etap to rozpisanie zajęć teoretycznych (dla całej grupy) i wyznaczenie daty pierwszej jazdy (indywidualnie dla każdego kursanta) -program automatycznie generuje dok. zgłoszeniowe. Potem zgłoszenie podpisane elektronicznie idzie do Starostwa (może być wysłane mailem)[/QUOTE]

sowa
21-02-2013, 22:07
mam pytanie czy trzeba cos wiecej zgłaszać oprocz rozpisanych dat kursu szkolenia teoretycznego i praktycznego ? wydrukowalam dwie kartki i to wszystko? wystarczy zanieść do naczelnika ?

onn
21-02-2013, 22:17
zajecia teoretyczne trzeba rozpisac wszystkie? a jak sprawa z zajecia praktyczn wystarczy podac 1 dat pierwszej jazdy

mam pytanie czy trzeba cos wiecej zgłaszać oprocz rozpisanych dat kursu szkolenia teoretycznego i praktycznego ? wydrukowalam dwie kartki i to wszystko? wystarczy zanieść do naczelnika ?[/QUOTE]

sowa
21-02-2013, 22:42
ja rozpisalam wszystko jutro zaniosę naczelnikowi więc mam nadzieję na więcej info

slowdzerson
25-02-2013, 11:58
asiu, a co trzeba wpisac jak zakladam nowy kurs w SPSadmi w rubryce: oznaczenie kursu??? Bo to rubryka wymagana.

asia85z
25-02-2013, 23:12
asiu, a co trzeba wpisac jak zakladam nowy kurs w SPSadmi w rubryce: oznaczenie kursu??? Bo to rubryka wymagana.

Ja wpisuje rodzaj kursu tzn kategorię i datę np. Kat. B 18.02.13 (coś co co mi pomorze identyfikować kursy)

slowdzerson
26-02-2013, 11:39
Aha, no tak, tez tak myslalem :)
Dzieki :)

Dodam, że u mnie w starostwie preferują wysyłanie wszystkich zgłoszeń do starostwa mailem, warunek jest tylko taki, że musi byc wszystko podpisane podpisem elektronicznym :)

asia85z
26-02-2013, 12:02
Tak mailem i tylko ta tabelka z rozporządzenia w sprawie kontroli OSK. W SPSAdmi jest opcja żeby skonfigurować pocztę i wysyłać od razu stamtąd tylko nie wiem jeszcze jak tam podpisać dok.

slowdzerson
01-03-2013, 23:19
asia, chyba potrzebuje Twojej pomocy:)
Nie moge utworzyć kursu w SPSadmin.
Jest tam napisane: Ksiązka ewidencji <wybierz>, klikam w to, nie da rady nic wybrać ani wpisac...
Wchodzę osobno w Książka ewidencji osób szkolonych też jest tam <wybierz>, też nie da rady nic wybrać ani nic wpisać...

slowdzerson
01-03-2013, 23:45
Chyba bede dzialal z Portalem OSK tym od starostwa, tam jest jakoś łatwiej, przynajmniej jak dla mnie :)

KRZYSZTOF 10
02-03-2013, 00:29
Czy w portalu osk.pwpw jest możliwość zaplanowania pierwszej godziny jazdy, tak aby ukazała się na wydruku "Zaświadczenia o rozpoczęciu kursu", czy mam to ręcznie dopisać :)? Z góry dziękuję za pomoc.

M.S.
02-03-2013, 00:39
Aby ustalić godzinę jazd musisz wejść w zakładkę Kursanci, potem przy kursancie nacisnąć Zmiana / Zajęcia praktyczne / Dodaj nowy rekord i jak tam wpiszesz to pojawi się na wydruku :)

asia85z
03-03-2013, 17:59
asia, chyba potrzebuje Twojej pomocy:)
Nie moge utworzyć kursu w SPSadmin.
Jest tam napisane: Ksiązka ewidencji <wybierz>, klikam w to, nie da rady nic wybrać ani wpisac...
Wchodzę osobno w Książka ewidencji osób szkolonych też jest tam <wybierz>, też nie da rady nic wybrać ani nic wpisać...

Najpierw trzeba stworzyć KEOS w ustawieniach SPSAdmi - też miałam z tym zagadkę ale metodą prób i błędów się udało;))

Co do Portalu OSK - też jest dość prosty w obsłudze, zresztą bardzo podobny. Ja dalej jednak pracuje na SPS ciekawa jestem tylko czy bez problemów uda mi się aktualizować profil jak ktoś skończy kurs

ckalpel
08-03-2013, 18:52
Możecie się zalogować?

"Wystąpił błąd" wyświetla mi się komunikat.

ksu
08-03-2013, 19:28
Tak. Właśnie się zalogowałem.

ksu
09-03-2013, 14:31
ckalpel napisał:

Tylko że nie moge zalogować się do portalu osk, nie wiem co jest grane...
A czy przypadkiem przy próbie logowania, nie pojawia się komunikat, aby zmienić hasło?

ckalpel
09-03-2013, 14:41
Nie, wpisywałem również byle jakie dane i wyskakuje "wystąpił błąd" i biała strona. Próbowałem na różnych przeglądarkach.

ksu
09-03-2013, 14:46
Rozumiem.
Ja też raz nie mogłem się zalogować i wyskakiwał komunikat by zmienić hasło. Po zmianie hasła, mogłem się już zalogować. Myślałem, że może u Ciebie jest podobna sytuacja.
Dziwne rzeczy dzieją się z tym portalem. Niektórzy mają problem z pobraniem PKK.
Spróbuj zalogować się z innego komputera.

reeds
09-03-2013, 16:45
U mnie też, chyba po miesiącu, trzeba było zmienić hasło. Nie wiem, może tak co miesiąc będzie?

ksu
09-03-2013, 17:48
Być może, że to jakieś względy bezpieczeństwa wymagają zmiany hasła.

slowdzerson
09-03-2013, 18:04
Ja tylko nie moge wysyłać zawiadomień do starostwa, ale to już chyba ich wina bo sami mi powiedzieli, że maja jakis problem.

ksu
09-03-2013, 19:06
Chodzi Ci o informację o rozpoczęciu kursu?

Krzyku
10-03-2013, 10:49
Witam.Dlaczego musicie kupować elektroniczne podpisy za kilkaset złotych przeciez to jest naciąganie.Ja korzystam z portalu OSK tylko jak zakładam profil PKK kursanta,a wszystkie informacje dotyczące rozpoczęcia kursu i egzaminów wew.wysyłam za pomocą ePUAPu bezpłatnie.Oczywiście starostwa wolą żeby korzystać z Portalu OSK bo maja mniej pracy przez to ale przecież w rozporządzeniu jest wyrażnie mowa o możliwości wysyłania informacji za pomocą ePUAPu.Ja tak robię i jest dobrze.

ksu
10-03-2013, 11:23
O można już korzystać z ePUAP? Chyba nie w portalu osk?
Wszystkie informacje, to znaczy jakie?
Pozwalają Wam na potwierdzenie informacji o rozpoczęciu kursu profilem ePUAP?

Krzyku
10-03-2013, 11:32
ePUAP to ePUAP a portal OSK to portal OSK:) Informacje takie jak napisalem tzn.o rozpoczęciu kursu,terminie i miejscu o terminie przeprowadzenia egzaminu itd. Dlaczego maja nie pozwalać ?? To fakt starostwa o tym nie mówia bo im łatwiej jest jak korzystacie z portalu osk bo jak przez ePUAP to maja więcej roboty ale jakim prawem moga zabraniać,przeciez w rozporządzeniu jest wyraznie napisane że można korzystać z ePUAPU

slowdzerson
10-03-2013, 13:27
Tak, ksu, nie moge wyslac zawiadomienia o rozpoczeciu kursu, dlatego musialem pofatygowac sie i dostarczyc im to na papierze. Tzn., musialem, nie musialem ale pewnie jak bym tego nie zrobil to poniósł bym konsekwencje.

ksu
10-03-2013, 22:04
krzyku napisał:

...ale jakim prawem moga zabraniać,przeciez w rozporządzeniu jest wyraznie napisane że można korzystać z ePUAPU
Tylko PKK można aktualizować, potwierdzając profilem zaufanym ePUAP.
krzyku napisał:

ePUAP to ePUAP a portal OSK to portal OSKhttp://naukajazdy.pl/forum/image/gif;base64,R0lGODlhDwAPALMOAP/qAEVFRQAAAP/OAP/JAP+0AP6dAP/+k//9E///////xzMzM///6//lAAAAAAAAACH5BAEAAA4ALAAAAAAPAA8AAARb0EkZap3YVabOG RcWcAgCnIMRTEEnCCfwpqt2mHEOagoOnz+CKnADxoKFyiHHBBC SAdOiCVg8KwPZa7sVrgJZQWI8FhB2msGgwTXTWGqCXP4WBQr4w jDDstQmEQA7 Informacje takie jak napisalem tzn.o rozpoczęciu kursu,terminie i miejscu o terminie przeprowadzenia egzaminu itd.
Informacje takie mogą być przekazywane do starostwa, tylko z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego- Art.27 ust.6. UoKP.
slowdzerson napisał:

Tak, ksu, nie moge wyslac zawiadomienia o rozpoczeciu kursu, dlatego musialem pofatygowac sie i dostarczyc im to na papierze. Tzn., musialem, nie musialem ale pewnie jak bym tego nie zrobil to poniósł bym konsekwencje.
U mnie jak na razie wszystkie osk składają informacje o rozpoczęciu kursu w formie papierowej.

Krzyku
10-03-2013, 22:27
ksu nie pisał bym o epuap gdybym nie miał pojęcia.W ePUAP tez jest podpis elektroniczny który przychodzi mi na maila w postaci kodu którego to właśnie trzeba użyć jako podpisu i zaznaczam że bezpłatnie.Ja wysyłam informacje i problemu nie ma.

ksu
11-03-2013, 09:58
Dobrze, ale to nie jest to samo, co podpis elektroniczny.

lelus
11-03-2013, 17:36
ksu nie pisał bym o epuap gdybym nie miał pojęcia.W ePUAP tez jest podpis elektroniczny który przychodzi mi na maila w postaci kodu którego to właśnie trzeba użyć jako podpisu i zaznaczam że bezpłatnie.Ja wysyłam informacje i problemu nie ma.

Ale w jakis sposob to robisz ? bo ja zastanawiam sie nad kupnem calego zestawu do podpisu elek. i nie wiem w koncu czy mozna przez epuap czy nie. Chlopaki z innego starostwa mowili ze oni póki co nosza zaswiadczenia o ukonczeniu kursu na papierze i babeczka w starostwie recznie im tam to przyjmuje, Ja tak zrobilem i niestety kobitka przy mnie probowala i nie ma takiej mozliwosci bo program nie daje jej mozliwosci wejscia do edycji i wpisania konkretnej osobie ze juz zakonczyla kurs.... Zalogowalem sie na epuapie ale nie wiem co dalej....

slowdzerson
12-03-2013, 22:15
Hej, wiecie jak przeniesc lub wykasowac nieobsluzone powiadomienie elektroniczne w Portalu OSK PWPW???
Bo przed rozpoczeciem kursu nie moglem wyslac zawiadomienia o rozpoczeciu ale zawiozlem im na popierze. Teraz w Portalu napisane mam na czerwono, ze mam nie obsłużone powiadomienie elektroniczne (fakt, teraz wszystko dziala i moglbym je wyslac do starostwa ale po co jak juz im wczesniej na papierze dostarczylem) tak wiec chcialbym to wykasowac jakos ew. przeniesc do dostarczonych albo cuś... :)
Pozdrawiam.

reeds
13-03-2013, 14:23
Najpierw trzeba stworzyć KEOS w ustawieniach SPSAdmi - też miałam z tym zagadkę ale metodą prób i błędów się udało;))

Co do Portalu OSK - też jest dość prosty w obsłudze, zresztą bardzo podobny. Ja dalej jednak pracuje na SPS ciekawa jestem tylko czy bez problemów uda mi się aktualizować profil jak ktoś skończy kurs

Asiu a można prosić o pomoc z tym utworzeniem KEOS? Wchodzę w ustawienia i ...i nie mogę tego ogarnać niestety.
I mam jeszcze pytanko z generowaniem dokumentów. Kiedyś znalazłam taką opcje a teraz nie mogę tego odszukać. Chodzi konkretnie o to, że np.planuje sobie w kalendarzu kurs, teorie, praktykę i chciałbym to wydrukować. Jest taka opcja? Albo spis kursantów na danym kursie? Żeby otworzyć sobie kurs i wysłać do starostwa. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam.

slowdzerson
13-03-2013, 20:38
reeds, wchodzisz w ustawienia potem w dokumenty, nastepnie w Ew. osób szkolonych i tam klikasz kwadracik obok pozycji nr 1 i edytujesz i wtedy zakladasz KEOS.
Co do dalszych Twoich pytań to nie wiem ale postaram sie to ogarnac ;)
Pozdro.

asia85z
13-03-2013, 21:31
I mam jeszcze pytanko z generowaniem dokumentów.

Dokument zgłoszeniowy generujesz wchodząc w kurs (edycję) i na samym dole okna "drukuj dokumenty kursu" - to jest zgłoszenie. Oczywiście tak jak napisałaś będzie ono prawidłowe jeśli ustalisz w grafiku teorię i pierwszą jazdę na każdego kursanta na kusie.

W SPSAdmi pojawiła się funkcja pobierania PKK - tylko wiem że trzeba ręcznie wprowadzić kursanta, dodać go na kurs a dopiero później można pobrać PKK

reeds
13-03-2013, 21:33
Keos mam założony tylko jakoś nie mogę się do niego dostać. Pojawia mi się okienko jakbym miała zakładać następny nr keos, ale nie ma możliwości, żeby kogoś tam w pisać. Nie wiem co robię źle.

asia85z
13-03-2013, 21:35
a wejdź w Ewidencja - potem w okienku książki ewidencji wybierz swoją książkę powinna pojawić Ci się lista osób wpisanych do KEOS

reeds
13-03-2013, 21:38
To wszystko co piszecie jest, książkę mam utworzoną, nijak nie mogę nikogo tam wpisać. Nie wiem czemu.

asia85z
13-03-2013, 21:52
To wszystko co piszecie jest, książkę mam utworzoną, nijak nie mogę nikogo tam wpisać. Nie wiem czemu.

Kurcze to wszytko było w edycji kursanta a teraz sama dodaję kurs i też za cholerę nie mogę tego znaleźć....

dami
14-03-2013, 21:38
Ażeby poprac PKK w pwpw to musze podac numer i pesel kursanta??? Kurcze nie ogarniam tego i nie wiem od czego sie zabrac...

slowdzerson
14-03-2013, 22:11
dami, tak musisz podać nr. PKK i nr. PESEL wtedy dopiero pobierzesz PKK.
Pozdro.

asia85z
17-03-2013, 22:09
Czy ktoś z Was aktualizował już PKK? chyba coś popsułam :(... zaktualizowałam dane dotyczące kursu (ilość godzin, instruktor prowadzący), ale teraz jak przeglądam PKK to dalej nie ma tam informacji o ukończonym kursie chociaż status PKK jest "zaktualizowany" Czy to tak ma być?

KRZYSZTOF 10
17-03-2013, 23:32
Pytanie dotyczące portalu PWPW.
Każdy kursant ma przyporządkowany login i kod aktywacyjny, zdaje się, że do wykorzystania na egzamin próbny. W jaki sposób z tego skorzystać? Dzękuję za pomoć!

dami
19-03-2013, 20:29
Pobrałem PKK, a jak zapisac na kurs?? Wchodze w "kursy" potem "zapisz na kurs" i wyskakuje okienko "zapisz na kurs" i co mam tam wpisac??

dami
19-03-2013, 21:13
ok juz wiem... Tyle ze nalezy tam podac rowniez date rozpoczecia kursu a ja na razie nie znam daty tylko sciagam PKK. A jak nie podam daty to nie moge uzypełnic jaka kategoria. Nie wiem kiedy zaczne... Nalezy podac nie pozniej niz dzien po rozpoczeciu zajec termin ich rozpoczecia... Czyli moge to uzupełnic dzien po pierwszych zajeciach teoretycznych i podac wtedy kategorie??? Cene tez musze podac czy to nie jest wymagane? dziekuje za pomoc, to mój pierwszy raz hehe

M.S.
22-03-2013, 20:34
No i dziś otwierając Portal przywitała nas miła wiadomość:
"Już 2013-04-01 skończy Ci się dostęp do rozszerzonej części Portalu OSK.
Aby dalej korzystać z tych funkcjonalności prosimy o przejście do „Zamówienie licencji”, gdzie dowiesz się, jak przedłużyć tę wersję Portalu OSK."

Chyba ich pogieło, że za taki niedopracowany badziew ktoś będzie płacił. To jeszcze nie powinna być "beta" program, ale "alfa". Powinni nam płacić za to, że ktoś z OSK go testuje.

PiotrStewko
30-03-2013, 10:30
też to dostałem, i co wykupicie to ? czy prowadzac maly OSK da się bez tego jakos funkcjonowac?

neoTz
30-03-2013, 11:44
Ja nie będę im płacił mam ich gdzieś !!

ksu
30-03-2013, 11:55
PiotrStewko napisał:

też to dostałem, i co wykupicie to ? czy prowadzac maly OSK da się bez tego jakos funkcjonowac?
Jeśli mieszkasz blisko Starostwa, lub prowadząc szkolenie masz po drodze Starostwo, to jak najbardziej da się bez wersji płatnej funkcjonować.
neoTz bapisał:

Ja nie będę im płacił mam ich gdzieś !!
Ja też nie zamierzam brać wersji płatnej.

reeds
30-03-2013, 20:24
No to macie farta, bo u nas starostwo stwierdziło, że nie będzie się bawiło w listy i obowiązkowo musi być wersja płatna +podpis, bo inaczej nie zaktualizuje się pkk i nie odeśle im do starostwa. Mało tego zamierzają informować kursanta, który zgłosi się po nr pkk, który ośrodek nie ma łączności ze starostwem. Paranoja.

ksu
30-03-2013, 22:59
Starostwom na pewno jest to nie na rękę, gdyż mają więcej obowiązków i pracy w związku z tym. Ale z drugiej strony, co nas to interesuje. Ustawodawca dał nam możliwość wyboru, w jakiej formie będziemy przekazywać informację i Starostwo nie może nam narzucić tylko jednej możliwości (elektronicznej) przekazywania informacji.
Nie mają też prawa do zmuszania zakupienia licencji na rozszerzoną wersję.
Urzędnicy ze Starostwa muszą też wiedzieć, że nie są wyrocznią i mają nad sobą odpowiednich zwierzchników, do których można kierować zapytania lub skargi. Lepiej więc niech się zastanowią, za nim zrobią coś, czego nie powinni robić.

ksu
01-04-2013, 22:54
I jest już okrojona wersja Portalu OSK.

dorzag6
02-04-2013, 12:50
Witam
potrzebuję pomocy, a może bardziej podpowiedzi co dalej.
Pobrałam dziś PKK 3 kursantów (nie wykupiłam wersji rozszerzonej - gdyż uważam że są to niepotrzebne koszty) i teraz muszę zgłosić rozpoczęcie kursu, czy dobrze wnioskuje że muszę to zrobić w wersji papierowej? wypełniam tabelkę i zanoszę do wydziału komunikacji??

M.S.
02-04-2013, 12:57
Tak, dobrze wnioskujesz

dorzag6
02-04-2013, 12:58
dziękuję :) i pozdrawiam

Piotr28
02-04-2013, 16:48
Witam,
A czy do samego pobrania PKK (i rozpoczęcia kursu) potrzebny jest podpis ??

M.S.
02-04-2013, 17:39
Do pobrania nie jest potrzebny podpis.
Co rozumiesz przez "rozpoczęcie kursu"?

Piotr28
02-04-2013, 18:47
Czyli pobieram PKK bez podpisu, następnie dostarczam w wersji papierowej listę uczestników i datę rozpoczęcia kursu ??
Czyli generalnie da się zrobić kurs nie posiadając podpisu elektronicznego ?? Czy w którymś momencie jest on jednak niezbędny ??

ksu
02-04-2013, 20:24
Piotr28 napisał:

Czyli pobieram PKK bez podpisu,...
Tak.
Piotr28 napisał:

...następnie dostarczam w wersji papierowej listę uczestników i datę rozpoczęcia kursu ??
Tak. W formie papierowej dostarczasz informacje o których mowa w art.27 ust.1 pkt 1 u.o.k.p.
Piotr28 napisał:

Czyli generalnie da się zrobić kurs nie posiadając podpisu elektronicznego ??
Tak.
Do momentu aktualizacji PKK podpis elektroniczny jest zbędny.
Piotr28 napisał:

Czy w którymś momencie jest on jednak niezbędny ??
Na dzień dzisiejszy jest niezbędny by zaktualizować PKK (czyli wydać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia) po ukończonym szkoleniu.
Miejmy nadzieję, że niedługo to się zmieni i można będzie aktualizację potwierdzać profilem zaufanym ( za darmo) i wtedy podpis elektroniczny będzie zupełnie zbędny.

Piotr28
02-04-2013, 20:53
Dzięki serdeczne ksu za wyczerpującą odpowiedz ;-)

ksu
04-04-2013, 19:48
Nie ma za co ;-)

Czy wziął ktoś rozszerzoną wersję (płatną) portalu OSK?

pawflusio
04-04-2013, 22:33
Ja narazie nie bralem rozszerzonej wersji bo jak narazie to mam dwoch kursantow i ciemne mysli...pozdrawiam

reeds
04-04-2013, 22:48
Ja mam wersję rozszerzoną portalu osk.

slowdzerson
04-04-2013, 23:27
Ja też chwilowo się wstrzymuję z wersją rozszerzoną...

OSKM_C
05-04-2013, 11:46
Wita.Bardzo proszę o pomoc.Mam pobrany PKK teraz chcę zakończyć kurs.Wypisuję zaświadczenie?Jeżeli tak to w ilu egzemplarzach?I co dostarczam staroście?Tylko informacje o zakończonym kursie?Jest na to jakiś druk?I jak odesłać PKK?Dodam,że nie mam rozszerzonej wersji OSK.Dziękuję za pomoc.

ksu
05-04-2013, 14:19
OSKM_C napisał:

Wypisuję zaświadczenie?Jeżeli tak to w ilu egzemplarzach?
W jednym egzemplarzu, który stanowi dokumentację OSK (obowiązkowo musi to być wersja papierowa). To zaświadczenie będziesz musiał przedstawić podczas kontroli. Tak na marginesie, to niestety nie ma wzoru takiego zaświadczenia.
Następnie w celu wydania zaświadczenia w formie elektronicznej aktualizujesz PKK.
OSKM_C napisał:

I co dostarczam staroście?Tylko informacje o zakończonym kursie?
Tak. Masz to zrobić w terminie 14 dni od zakończenia kursu i wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
OSKM_C napisał:

Jest na to jakiś druk?
Nie ma.

OSKM_C
08-04-2013, 15:25
ksu dzięki serdeczne za pomoc.Jeszcze tylko jedno pytanie.Po aktualizacji PKK zniknęła mi opcja "zwrot".Czy to znaczy,że po aktualizacji PKK jest już zwrócony?I tyle?

reeds
10-04-2013, 21:36
No właśnie podłączam się pod poprzednie pytanie, czy jak zaktualizowałam PKK, to jest równoznaczne z odesłaniem profilu, czy jeszcze muszę coś zrobić? Jeśli tak, to co?

Snajper85
11-04-2013, 11:48
No właśnie podłączam się pod poprzednie pytanie, czy jak zaktualizowałam PKK, to jest równoznaczne z odesłaniem profilu, czy jeszcze muszę coś zrobić? Jeśli tak, to co?

to już wszystko, kursant może się zapisywać na egzamin

Jeśli chodzi o Portal OSK to chyba mało osób wykupiło pakiet rozszerzony, bo już drugi raz mi przysyłają ofertę żebym go wykupił.

ksu
12-04-2013, 11:09
OSKM_C napisał:

ksu dzięki serdeczne za pomoc.Jeszcze tylko jedno pytanie.Po aktualizacji PKK zniknęła mi opcja "zwrot".Czy to znaczy,że po aktualizacji PKK jest już zwrócony?I tyle?
reeds napisała:

Zaświadczenie jest już wydane, PKK zaktualizowany i tu się kończy nasza rola. Oczywiście jeszcze w ciągu 14 dni musimy dostarczyć informcję do Starostwa. Ośrodek egzaminowania z system PWPW może już sobie pobrać taki profil i zarejestrować taką osobę na egzamin.

ksu
16-04-2013, 11:22
Wczoraj zgłaszałem kurs w formie papierowej i w Starostwie zaczynają się buntować. Chcą by dostarczać informację w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu OSK.

Mazi
16-04-2013, 16:45
Posiadam podpis elektroniczny. Czy mogę poprzez inną stronę niż OSK Portal wysyłać dokumenty do starostwa. Chodzi mi o info. dot. Warszawy. Nie chcę płacić za Portal OSK bo jest kiepski... Ale nie mam czasu biegać z dokumentami do starostwa - mam daleko... Czy ktoś z Warszawy wysyła dok. za pośrednictwem innej strony lub bezpośrednio na jakiś adres email (oczywiście dok. podpisane elektronicznie).

Mazi
17-04-2013, 15:44
Moja dociekliwość została nagrodzona :) Okazuje się, że jest możliwość przesyłania dokumentów podpisanych elektronicznie w inny sposób niż Portal OSK... Tak jak tu już ktoś wspominał w wielu miastach działa ePUAP - jest tam nawet konkretny dział "Korespondencja OSK ze starostwem" czy jakoś tak. Ale w Warszawie nie ma dostępnego tego działu :/ Jest jednak dział ogólny i tam można przesyłać dokumenty dot. rozpoczęcia kursu, egzaminu wew. czy zakończenia kursu. Jest to usługa BEZPŁATNA i otrzymuje się elektroniczne potwierdzenie dostarczenia dokumentu, które jest równoznaczne z pieczątką sekretarki przy przyjmowaniu dokumentów "papierowych", które bym zawiozła osobiście. Nie wiem czy w miarę jasno napisałam, ale gdyby ktoś był zainteresowany mogę opisać dokładniej ;) Dzięki temu nie muszę płacić i denerwować się beznadziejnym działaniem Portalu OSK, a nie muszę też jeździć z każdym dok. do starostwa ;) Pozdrawiam.

slowdzerson
17-04-2013, 23:56
Czołem!:)
A ja mam takie pytanko.
W piątek jedę z kursantką do miasta egzaminacyjnego i będę tam jej przeprowadzał egz. wewnętrzny praktyczny, a wcześniej jej zrobie teoretyczny (oczywiscie zglaszalem wczesniej do starostwa przez Portal OSK, że w tym dniu bede przeprowadzal egz. wew.)
Do czego zmierzam. Do tego, że gdy kursantka zda mi egz. wew. praktyczny to od razu będę chcial wyznaczyć jej egzamin państwowy, w tym czasie nie bede mial dostępu do Portalu OSK i internetu, czy muszę najpierw zaktualizować PKK, żeby moc wyznaczyć egzamin państwowy?

ksu
18-04-2013, 11:26
slowdzerson napisał:

W piątek jedę z kursantką do miasta egzaminacyjnego i będę tam jej przeprowadzał egz. wewnętrzny praktyczny, a wcześniej jej zrobie teoretyczny
A w mieście egzaminacyjnym masz możliwość zrobienia egzaminu na placu manewrowym?
slowdzerson napisał:

Do czego zmierzam. Do tego, że gdy kursantka zda mi egz. wew. praktyczny to od razu będę chcial wyznaczyć jej egzamin państwowy, w tym czasie nie bede mial dostępu do Portalu OSK i internetu, czy muszę najpierw zaktualizować PKK, żeby moc wyznaczyć egzamin państwowy?
Jeśli nie zaktualizujesz PKK, to nie możesz wydać tej osobie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Bez zaświadczenia o ukończeniu szkolenia nie zarejestrujesz tej osoby na egzamin.

biała
18-04-2013, 13:36
[
Jeśli nie zaktualizujesz PKK, to nie możesz wydać tej osobie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Bez zaświadczenia o ukończeniu szkolenia nie zarejestrujesz tej osoby na egzamin.

właśnie kończę dwie osoby z PKK i mam pytanie czy wydajemy jakieś zaświadczenia? czy wystarczy zaktualizować profil PKK w Portalu OSK?

Mazi
18-04-2013, 13:46
właśnie kończę dwie osoby z PKK i mam pytanie czy wydajemy jakieś zaświadczenia? czy wystarczy zaktualizować profil PKK w Portalu OSK?
Mi w starostwie powiedziano, że tylko należy aktualizować PKK, a zaświadczenia wydajemy tylko osobom, które nie mają PKK bo zaczęły kurs przed 19.01.2013.

markowa
18-04-2013, 17:08
slowdzerson napisał:
W piątek jedę z kursantką do miasta egzaminacyjnego i będę tam jej przeprowadzał egz. wewnętrzny praktyczny, a wcześniej jej zrobie teoretyczny
Witam.A czy przeprowadzając egzamin wew.praktyczny to musi to być miasto egzaminacyjne?Jeśli mam bliżej miasto gdzie wykonanie zadań egzaminacyjnych z arkusza egzaminu jest możliwe ,to nie mogę tego tam zrobić?

asia85z
18-04-2013, 19:11
Czołem!:)
gdy kursantka zda mi egz. wew. praktyczny to od razu będę chcial wyznaczyć jej egzamin państwowy, w tym czasie nie bede mial dostępu do Portalu OSK i internetu, czy muszę najpierw zaktualizować PKK, żeby moc wyznaczyć egzamin państwowy?

Jeśli chcesz umówić kursantkę na egzamin w JG (gdzie jest ITS) to trzeba zaktualizować PKK, a do zapisu niezbędne jest wypełnione oświadczenie i wniosek (do podrania ze strony WORD).
W miastach gdzie jest PWPW wystarczy zaktualizować PKK i potem kursant może zgłosić się ze swoim numerem PKK i dowodem osobistym aby ustalić termin egzaminu

slowdzerson
18-04-2013, 22:03
Rozumiem asiu:)
A to oswiadczenie i wniosek juz pobralem.

Do markowa, do przeprowadzenia egzaminu wewnętrznego nie musisz jechać do miasta egzaminacyjnego, mozesz ten egzamin przeprowadzic w innym miescie gdzie wykonasz wszystkie zadania:)

slowdzerson
18-04-2013, 22:05
A jeśli zglosiłem do starostwa, że egzamin wew. bede przeprowadzal w piatek o godz. 15, a przeprowadze go w ten sam dzien ale o wczesniejszej godzinie to cos sie stanie?

Zaktualizowalem egz. wew. i wyskoczylo mi ETD i co jeszcze raz muszę to wyslać do starostwa bo zmienilem godzine egzaminu? Jak teraz wysle to juz nie bedzie conajmniej 3 dni przed egzaminem wew...

asia85z
18-04-2013, 22:36
A jeśli zglosiłem do starostwa, że egzamin wew. bede przeprowadzal w piatek o godz. 15, a przeprowadze go w ten sam dzien ale o wczesniejszej godzinie to cos sie stanie?

Zaktualizowalem egz. wew. i wyskoczylo mi ETD i co jeszcze raz muszę to wyslać do starostwa bo zmienilem godzine egzaminu? Jak teraz wysle to juz nie bedzie conajmniej 3 dni przed egzaminem wew...

A korzystasz z płatnej opcji Portalu OSK? Ja sama piszę zgłoszenia o egz wewnętrznym i nie podaję godziny ;) tylko dzień i miejsce i czy to egz teoretyczny czy praktyczny

markowa
18-04-2013, 23:08
Rozumiem asiu:)
A to oswiadczenie i wniosek juz pobralem.

Do markowa, do przeprowadzenia egzaminu wewnętrznego nie musisz jechać do miasta egzaminacyjnego, mozesz ten egzamin przeprowadzic w innym miescie gdzie wykonasz wszystkie zadania:)

Dziękuję,tak właśnie myślałam.pozdrawiam

slowdzerson
18-04-2013, 23:37
A korzystasz z płatnej opcji Portalu OSK? Ja sama piszę zgłoszenia o egz wewnętrznym i nie podaję godziny ;) tylko dzień i miejsce i czy to egz teoretyczny czy praktyczny

Tak, teraz korzystam z tej platnej wersji, wykupilem na jeden miesiac zeby zobaczyc jak to wyglada.
Chce przeprowadzic najpierw teoretyczny a potem praktyczny.
Najlepiej wyznacze kursantce termin egzaminu panstwowego w nastepnym tygodniu i po problemie :)

ksu
19-04-2013, 00:00
biała napisała

Jeśli Twój WORD ma system z PWPW, to wystarczy aktualizacja PKK. Jeśli WORD ma system ITS, to oprócz aktualizacji PKK musisz też mieć wypełnione oświadczenie w którym m.in. musi być wpisany numer zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Mazi napisała:

Mi w starostwie powiedziano, że tylko należy aktualizować PKK, a zaświadczenia wydajemy tylko osobom, które nie mają PKK bo zaczęły kurs przed 19.01.2013.
Pamiętajmy też o zaświadczeniu o ukończeniu kursu w formie papierowej, które musimy mieć w dokumentacji OSK. Dotyczy to zarówno osób z PKK jak i bez.
markowa napisała:

A czy przeprowadzając egzamin wew.praktyczny to musi to być miasto egzaminacyjne?J
Nie musi być.

Mazi
19-04-2013, 16:04
Pamiętajmy też o zaświadczeniu o ukończeniu kursu w formie papierowej, które musimy mieć w dokumentacji OSK. Dotyczy to zarówno osób z PKK jak i bez.

W dokumentacji należy mieć dokument "zaświadczenie o ukończeniu kursu", który przesyłamy do starostwa w ciągu 14 dni od zakończenia kursu. Innych zaświadczeń już nie ma. Tak przynajmniej mnie poinformowano...

slowdzerson
19-04-2013, 16:30
A czy w dokumentacji OSK moze byc zaswiadczenie o ukonczeniu kursu takie jak wystawialismy przed 19 stycznia?

ksu
19-04-2013, 23:00
Mazi napisała:

W dokumentacji należy mieć dokument "zaświadczenie o ukończeniu kursu", który przesyłamy do starostwa w ciągu 14 dni od zakończenia kursu.
Mazi w ciągu 14 dni masz dostarczyć do Starostwa informację o zakończeniu kursu i wydaniu zaświadczenia o jego ukończeniu. W informacji mają być zawarte dane o których mowa w art.27 ust.1 pkt 4 u.o.k.p. Natomiast zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia jest aktualizacja PKK.
W dokumentacji OSK musisz posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Inaczej pogubisz się w ewidencjonowaniu wydanych zaświadczeń.
slowdzerson napisał:

A czy w dokumentacji OSK moze byc zaswiadczenie o ukonczeniu kursu takie jak wystawialismy przed 19 stycznia?
Skoro nie ma określonego wzoru zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, to pewnie może być.
Problem może pojawić się wtedy jeśli zajęcia teoretyczne będzie prowadził wykładowca, a zajęcia praktyczne instruktor. Miejsce na wpisanie instruktora będzie, ale na wpisanie wykładowcy już nie.
Zastanawiam się też, czy trzeba będzie wpisywać imię i nazwisko osoby dokonującej aktualizacji PKK. Jeśli tak, to też nie ma na to miejsca w starym wzorze zaświadczenia.
Jeszcze nie aktualizowałem PKK i zastanawia mnie, czy będzie możliwość wydrukowania aktualizacji PKK. Wtedy można byłoby wydruk umieścić w dokumentacji, jako zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. I tu pytanie do osób, które już aktualizowały PKK. Cz jest taka możliwość?

M.S.
20-04-2013, 00:25
Nie ma opcji "drukuj". Możesz sobie zrobić "zrzut ekranu" i to tyle.

slowdzerson
20-04-2013, 12:07
Właśnie zaktualizowałem PKK.
Zaktualizowanie PKK jest równoznacznym z wysłaniem do starostwa zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Faktycznie nie ma opcji drukuj, eh :/

M.S.
20-04-2013, 14:31
Zaktualizowanie PKK jest równoznacznym z wysłaniem do starostwa zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Zaktualizowanie PKK nie jest równoznaczne z wysłaniem do starostwa zaświadczenia. Podczas aktualizacji PKK powinna stworzyć się paczka ETD, którą potem trzeba wysłać i to jest dopiero zgłoszenie zakończenia kursu. Od kilku dni jednak to szwankuje i nie tworzą się automatycznie paczki. Trzeba dzwonić na infolinię. Miałem już kilka takich przypadków.

Z końcem tego miesiąca kończę pracę z portalem OSK, bo jest to taki sam bubel jak ustawa o kierujących, z tą różnicą, że PWPW chce za to pieniądze. Gdybym podliczył ile godzin spędziłem na oczekiwaniu na połączenie, to musieliby mi do tego programu sporo dopłacić.

slowdzerson
20-04-2013, 19:11
Ale jak zaktualizowałem PKK to miałem komunikat: podpisz i wyslij. To myślalem, że to co wysłalem to jest wlaśnie zaswiadczenie o ukonczeniu kursu???
Bo jak to wyslalem to automatycznie znikl mi juz PKK tego kursanta i już nie mam jego profilu...
To o co tu chodzi???

ksu
20-04-2013, 19:38
M.S. napisał:

Nie ma opcji "drukuj". Możesz sobie zrobić "zrzut ekranu" i to tyle.
Tak też myślałem.

Panowie zaktualizowanie PKK równa się wydaniu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Jest to zaświadczenie w formie elektronicznej.
slowdzerson napisał:

Ale jak zaktualizowałem PKK to miałem komunikat: podpisz i wyslij. To myślalem, że to co wysłalem to jest wlaśnie zaswiadczenie o ukonczeniu kursu???
I dobrze myślałeś. To jest właśnie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Po aktualizacji PKK, w ciągu 14 dni masz dostarczyć do Starostwa informację o zakończeniu kursu i wydaniu zaświadczenia o jego ukończeniu.
slowdzerson napisał:

Bo jak to wyslalem to automatycznie znikl mi juz PKK tego kursanta i już nie mam jego profilu...
To o co tu chodzi???
Wszystko jest prawidłowo. Teraz PKK może być pobrany przez WORD (z systemem PWPW) do którego zgłosi się kursant z numerem PKK. Dzięki temu kandydat na kierowcę może zapisać się na egzamin państwowy.

slowdzerson
20-04-2013, 19:47
Nom, poprostu chyba źle zrozumialem to co napisał kolega M.S. :)
Bo aktualizacja PKK, a wysłanie tego to dwie rożne sprawy :) Bo można zaktualizować ale nie wysłać tego.
Ale ja cieeeemny haha :D

ksu
20-04-2013, 20:38
slowdzerson napisał:

Bo aktualizacja PKK, a wysłanie tego to dwie rożne sprawy http://naukajazdy.pl/forum/image/gif;base64,R0lGODlhDwAPALMOAP/qAEVFRQAAAP/OAP/JAP+0AP6dAP/+k//9E///////xzMzM///6//lAAAAAAAAACH5BAEAAA4ALAAAAAAPAA8AAARb0EkZap3YVabOG RcWcAgCnIMRTEEnCCfwpqt2mHEOagoOnz+CKnADxoKFyiHHBBC SAdOiCVg8KwPZa7sVrgJZQWI8FhB2msGgwTXTWGqCXP4WBQr4w jDDstQmEQA7 Bo można zaktualizować ale nie wysłać tego.
Dokładnie tak. Zaktualizowanie PKK i wysłanie informacji o której mowa w art.27 ust.1 pkt 4 u.o.k.p. to dwie różne sprawy.
slowdzerson napisał:

Ale ja cieeeemny haha
Nie przesadzaj ;-)

slowdzerson
21-04-2013, 00:16
Dzięki ksu za podtrzymanie na duchu :)
Dobrze, że jeszcze żyją na tym świecie tacy ludzie jak ksu :)

KRZYSZTOF 10
21-04-2013, 16:37
Czy w takim razie w dokumentacji wystarczy przechowywać kopię zgłoszenia ukończenia kursu wypisaną na podstawie art.17 ust.1 pkt.4? Bo zaświadczeniem było zaktualizowanie PKK. Nie mam rozszerzonej wersji i wożę dokumenty papierowo.

To o co tu chodzi???
Po zaktualizowaniu PKK mamy dostęp do profilu kursanta, trzeba w "kryteriach wyszukiwania" zaznaczyć "zaktualizowane PKK". Może to wiedziałeś a może przeoczyłeś. Mi ta opcja była potrzebna, aby spisać dane kursanta do robionego zgłoszenia dla starostwa. I tu doradzę iż warto mieć kopię orzeczenia lekarskiego kursanta, bo w profilu nie było wszystkich danych.
Pozdrawiam wszystkich zmagających się ze schodami przygotowanymi przez naszych włodarzy :)

KRZYSZTOF 10
21-04-2013, 16:38
oczywiście chodziło mi o art.27

KRZYSZTOF 10
21-04-2013, 16:43
Jeszcze dopowiem, że dane z orzeczenia były mi potrzebne do oświadczenia dla WORDu. Kursant tego druku sam nie wypełni :)

ksu
22-04-2013, 12:54
slowdzerson napisał:

Dzięki ksu za podtrzymanie na duchu
Nie ma za co ;-)
Wszystko miało być takie proste, a tylko utrudnili nam życie.

KRZYSZTOF 10 napisał:

Czy w takim razie w dokumentacji wystarczy przechowywać kopię zgłoszenia ukończenia kursu wypisaną na podstawie art.27 ust.1 pkt.4?
Raczej nie. To są dwa różne dokumenty. Jest to tylko informacja o zakończeniu kursu i wydaniu zaświadczenia. Dane te nie są takie same jak dane zawarte w zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia.
W dokumentacji więc mamy obowiązek posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
KRZYSZTOF 10 napisał:

Bo zaświadczeniem było zaktualizowanie PKK.
Tak, ale to jest zaświadczenie w formie elektronicznej, które z założenia poprawnie działającego systemu, miało być dla ośrodka egzaminowania, a Ty jako osk w dokumentacji musisz posiadać dodatkowe zaświadczenie w formie papierowej.
KRZYSZTOF 10 napisał:

Nie mam rozszerzonej wersji i wożę dokumenty papierowo.
Ja też dostarczam dokumenty w formie papierowej, ale w Starostwie krzywo na to patrzą. A jak u Ciebie? Bez problemu?
KRZYSZTOF 10 napisał:

I tu doradzę iż warto mieć kopię orzeczenia lekarskiego kursanta, bo w profilu nie było wszystkich danych.
Tylko że jak kursant przychodzi od razu z PKK, to już nie masz możliwości zrobić sobie kopii.
A jakich danych Ci brakuję w PKK?
Jest numer, data wydania, kategoria, data ważności, ograniczenia. To w zupełności wystarczy.

biała
22-04-2013, 14:53
Trochę tego nie rozumiem, nigdzie nie znalazłam ewidentnego zapisu, że mam mieć zaświadczenie w dokumentacji. W ustawie napisane jest, że się wydaje zaświadczenie, a w rozporządzeniu, że
"W celu wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, o którym mowa w art. 27 ust. 4 ustawy, kierownik
ośrodka szkolenia kierowców lub innego podmiotu prowadzącego szkolenie aktualizuje profil kandydata na kierowcę
w systemie teleinformatycznym"
I nic więcej na temat formy pisemnej.

ksu
22-04-2013, 15:51
biała napisała:

Trochę tego nie rozumiem, nigdzie nie znalazłam ewidentnego zapisu, że mam mieć zaświadczenie w dokumentacji. W ustawie napisane jest, że się wydaje zaświadczenie,..
Ustawa o kierujących pojazdami art.27 ust.7.
"Dokumentacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 2 pkt 2, z wyłączeniem wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu, może być prowadzona w formie elektronicznej."

ksu
22-04-2013, 15:56
Z przepisu tego wynika, że dokumentacja kursu może być prowadzona w formie elektronicznej, z wyjątkiem wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu, które to muszą być w formie papierowej.
P.S.
Przepraszam, że w dwóch postach napisałem, ale mam czasem problemy komputerem.

biała
22-04-2013, 16:29
Ksu niby racja, tylko w tym artykule nie ma wprost napisane, że mamy wydać zaświadczenie. W punkcie 2 dotyczącym motorowerów jest ewidentnie napisane o wydaniu i podpisaniu zaświadczenia i może chodzi o konkretnie to zaświadczenie? Qrcze jakie to wszystko pogmatwane, pewnie każdy starosta będzie interpretował inaczej :(
nawet nie ma wzoru zaświadczenia, a tamte rozporządzenia nas nie obowiązują, więc jak? Dziura na dziurze :(

Mazi
22-04-2013, 18:00
Mazi napisała:

Mazi w ciągu 14 dni masz dostarczyć do Starostwa informację o zakończeniu kursu i wydaniu zaświadczenia o jego ukończeniu. W informacji mają być zawarte dane o których mowa w art.27 ust.1 pkt 4 u.o.k.p. Natomiast zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia jest aktualizacja PKK.
W dokumentacji OSK musisz posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Inaczej pogubisz się w ewidencjonowaniu wydanych zaświadczeń.
slowdzerson napisał:

Skoro nie ma określonego wzoru zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, to pewnie może być.
Problem może pojawić się wtedy jeśli zajęcia teoretyczne będzie prowadził wykładowca, a zajęcia praktyczne instruktor. Miejsce na wpisanie instruktora będzie, ale na wpisanie wykładowcy już nie.
Zastanawiam się też, czy trzeba będzie wpisywać imię i nazwisko osoby dokonującej aktualizacji PKK. Jeśli tak, to też nie ma na to miejsca w starym wzorze zaświadczenia.
Jeszcze nie aktualizowałem PKK i zastanawia mnie, czy będzie możliwość wydrukowania aktualizacji PKK. Wtedy można byłoby wydruk umieścić w dokumentacji, jako zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. I tu pytanie do osób, które już aktualizowały PKK. Cz jest taka możliwość?

Ale to właśnie próbowałam przekazać - w Portalu OSK jest druk o zakończeniu kursu, który wysyła się do starostwa i nazywa się on "Zaświadczenie o ukończeniu kursu". Są tam umieszczone wszystkie dane kursanta, wykładowcy, instruktora, itd. zgodnie z ustawą. Ja drukuję ten dokument i umieszczam w dokumentacji kursanta. Ja już dostarczałam te dokumenty zarówno przez Portal OSK jak i osobiście do starostwa i wszystko jest ok. Powiedzieli, że właśnie poprzez ten dok. można ich informować o zakończeniu szkolenia (bo są tam zawarte wszystkie potrzebne dane) jak i traktować go jako zaświadczenie o ukończeniu kursu, który dołączamy do dok. kursanta (bo tak się z resztą nazywa ;) ).

KRZYSZTOF 10
23-04-2013, 10:17
Dzieki!

[B]slowdzerson napisał:

Ja też dostarczam dokumenty w formie papierowej, ale w Starostwie krzywo na to patrzą. A jak u Ciebie? Bez problemu? (...)
A jakich danych Ci brakuje w PKK?

U mnie z wydziałem komunikacji nawiązała się całkiem miła współpraca, podchodzimy do tego jak byśmy jechali na tym samym wózku. Rozmawiamy o poszczególnych artykułach, jak je interpretują w innych starostwach, naprawę tak fajnie jeszcze nie było, chociaż nigdy nie było żle. W PKK nie bylo miejsca urodzenia, terminu ograniczen na orzeczeniu, ale moze zapomnial ktos wpisac. Panie powiedzialy, ze same beda kserowaly orz. wszystkim.

ksu
23-04-2013, 11:45
KRZYSZTOF 10 napisał:

W PKK nie bylo miejsca urodzenia...
W orzeczeniu lekarskim też nie ma miejsca urodzenia, tylko jest adres zamieszkania.

...terminu ograniczen na orzeczeniu,...
Też to jest w PKK, tylko jeśli nie ma żadnych ograniczeń, to nic tam nie wpisują.

U mnie z wydziałem komunikacji nawiązała się całkiem miła współpraca, podchodzimy do tego jak byśmy jechali na tym samym wózku. Rozmawiamy o poszczególnych artykułach, jak je interpretują w innych starostwach, naprawę tak fajnie jeszcze nie było, chociaż nigdy nie było żle.
To masz fajnie ;-).
A Twoje Starostwo wykupiło sobie "Portal Starosta" z PWPW?
Mazi napisała:

w Portalu OSK jest druk o zakończeniu kursu, który wysyła się do starostwa i nazywa się on "Zaświadczenie o ukończeniu kursu". Są tam umieszczone wszystkie dane kursanta, wykładowcy, instruktora, itd. zgodnie z ustawą.
Akurat zaświadczenie musi zawierać informacje zgodne z rozporządzeniem.
Mazi napisała:

Ja drukuję ten dokument i umieszczam w dokumentacji kursanta.
Mazi a masz możliwość wydrukowania tego, zeskanowania i wklejenia tutaj? Zobaczylibyśmy jak to wygląda.

slowdzerson
23-04-2013, 20:38
W PKK są informacje odnośnie nr. badań lekarskich, daty kiedy zostaly wydane i do kiedy są ważne...

slowdzerson
23-04-2013, 21:17
Jednak jest możliwość wydrukowania z Portalu OSK zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Wklejam skan. Oczywiście pozwolilem sobie zamazac dane kursantki bo nie mam prawa ich wklejać.
Tylko zastanawiam sie dlaczego nie ma daty zakonczenia kursu?
Możliwe, że do starostwa poszla inna informacja o zakonczeniu szkolenia, nie taka sama jaka mozna wydrukowac.
Bylem dzisiaj w starostwie, pytalem sie czy wszystkie wyslane przeze mnie info. przez Portal OSK dochodzą to powiedzieli że wszystko wpożadku. Nawet dzisiaj juz termin egzaminu tej kursantce wyznaczylem.

A tak z innej beczki to dzisiaj wjechali nam w kufer hehe :) Ale leciutko :)

dami
23-04-2013, 21:40
A jak to jest z kursantem i innego powiatu??? Co osrodek musi zrobic pobierajac jego PKK???

ksu
23-04-2013, 23:50
slowdzerson napisał:

Jednak jest możliwość wydrukowania z Portalu OSK zaświadczenia o ukończeniu kursu.
Wklejam skan.
Sławek dzięki ;-)
slowdzerson napisał:

Oczywiście pozwolilem sobie zamazac dane kursantki bo nie mam prawa ich wklejać.
Rzecz jasna i oczywista ;-)

Teraz trochę na temat tego co wkleiłeś.
Na pierwszy rzut oka widać, że twórcy Portalu OSK (PWPW) gubią się w tym wszystkim. To co oni nazwali "Zaświadczeniem o zakończeniu kursu" (nawiasem mówiąc, nie ma czegoś takiego w ustawie) nie jest zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia, tylko danymi osób, które ukończyły kurs o których mowa w art.27 ust.1 pkt 4. Nie jest zrozumiałym dla mnie, dlaczego tak to zostało nazwane.
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia musi być zgodne z § 15 ust.1 rozporządzenia w sprawie szkolenia...i art.27 ust.5 u.o.k.p.
Po za tym w skanie tym nazwanym przez PWPW "zaświadczeniem o zakończeniu kursu" brakuje:
-liczby godzin zajęć teoretycznych
-liczby godzin zajęć praktycznych
-imienia i nazwiska osoby dokonującej aktualizacji profilu
-podpisu kierownika ośrodka szkolenia kierowców, który powinien być zgodnie z art.27 ust.5 u.o.k.p.
Za to jest wszystko to, o czym mowa w art.27 ust.1 pkt 4- czyli informacja do starostwa o zakończeniu kursu i wydaniu zaświadczenia.
Pewnie niektóre Starostwa łykną to jako zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Ja nie.
dami napisał:

A jak to jest z kursantem i innego powiatu??? Co osrodek musi zrobic pobierajac jego PKK???
Procedura jest taka sama, ja z kursantem z Twojego powiatu. Nie ma żadnej różnicy.

ksu
24-04-2013, 00:17
Zapomniałbym ;-)
slowdzerson napisał:

A tak z innej beczki to dzisiaj wjechali nam w kufer hehe http://naukajazdy.pl/forum/image/gif;base64,R0lGODlhDwAPALMOAP/qAEVFRQAAAP/OAP/JAP+0AP6dAP/+k//9E///////xzMzM///6//lAAAAAAAAACH5BAEAAA4ALAAAAAAPAA8AAARb0EkZap3YVabOG RcWcAgCnIMRTEEnCCfwpqt2mHEOagoOnz+CKnADxoKFyiHHBBC SAdOiCVg8KwPZa7sVrgJZQWI8FhB2msGgwTXTWGqCXP4WBQr4w jDDstQmEQA7 Ale leciutko http://naukajazdy.pl/forum/image/gif;base64,R0lGODlhDwAPALMOAP/qAEVFRQAAAP/OAP/JAP+0AP6dAP/+k//9E///////xzMzM///6//lAAAAAAAAACH5BAEAAA4ALAAAAAAPAA8AAARb0EkZap3YVabOG RcWcAgCnIMRTEEnCCfwpqt2mHEOagoOnz+CKnADxoKFyiHHBBC SAdOiCVg8KwPZa7sVrgJZQWI8FhB2msGgwTXTWGqCXP4WBQr4w jDDstQmEQA7
Pewnie zatrzymałeś się w związku ze znakiem "STOP", lub sygnalizatorem S-2, mimo iż nic nie jechało ;-)
Często L-ki dostają strzała w tył.

slowdzerson
24-04-2013, 00:36
Zapomniałbym ;-)
slowdzerson napisał:

Pewnie zatrzymałeś się w związku ze znakiem "STOP", lub sygnalizatorem S-2, mimo iż nic nie jechało ;-)
Często L-ki dostają strzała w tył.

A nie, my mieliśmy troszkę inna sytuację.
Jechaliśmy drogą z pierwszeństwem i bylo przejście dla pieszych, stal przed przejściem pieszy ale nie byl skierowany do przejścia (oczywiście zwróciłem uwagę kursantce, że zbliżamy sie do przejścia, a przed przejsciem stoi czlowiek, żeby zachowala ostrożność), jak już dojeżdżaliśmy do przejscia to ten czlowiek akurat w tym czasie obrócił sie w stronę przejścia i nie bylo wiadomo czy chce na nie wejsc czy jeszcze nie.
Kursantka jak go zobaczyła to sie wystraszyla i bardzo gwałtownie nacisnęła na hamulec i się zatrzymała, a bardzo blisko za przejściem z prawej strony była droga podporządkowana i facet wyjeżdżał z tej drogi, zapatrzył się w lewo, a nie zauważył, że my już stoimy... i było bum :)

Oczywiście winy tutaj naszej nie było :)

slowdzerson
24-04-2013, 00:40
A wracając jeszcze do tego zaświadczenia o ukończeniu kursu, ktore wkleilem to wogóle tam jest troche namieszane.
Jest tam nazwa mojej szkoly ale adres nie jest mojej siedziby tylko mojego miejsca zamieszkanie, biuro OSK mam w innej miejscowości :)

ksu
24-04-2013, 16:29
Podczas zatrzymania przed przejściem dla pieszych, też właśnie często dochodzi do najechania na tył L-ki.

roco60
24-04-2013, 17:24
Witam Panie i Panowie :)
Czy zgłoszenie o egzaminie wewnętrznym jest możliwe tylko elektronicznie czy jest jakiś wzór papierowy?

ksu
24-04-2013, 19:53
Nie tylko elektronicznie. Możesz też zrobić to w formie papierowej. Wzoru nie ma.

reeds
24-04-2013, 20:26
Ma ktoś z Was może wykupiony egzamin wewnętrzny na portalu osk? Orientujecie się może, czy to można sobie opłacić jednorazowo (cena za miesiąc to 10zł) i jak mi się nie spodoba, to po prostu kończy mi się po miesiącu licencja i koniec, nie muszę dalej z tego korzystać? Nie mogę znaleźć warunków umowy.
No i pytanie czy można korzystać z tych testów kilka razy, czy jest to jednorazowe dla kursanta, robi wewn.i koniec?

M.S.
25-04-2013, 00:13
Można opłacić jednorazowo na miesiąc.
Z modułu egzamin można korzystać tylko na egzaminie wewnętrznym, który został zgłoszony do starostwa. Kursant może przystąpić raz na godzinę, maksymalnie 4 razy w ciągu dnia.

ksu
25-04-2013, 10:26
Czy tu chodzi o jedną osobę?
Taki przykład. Zgłoszona została jedna osoba do Starostwa. Przychodzi na egzamin wewnętrzny i uzyskuje wynik negatywny. Przychodzi za godzinę, zdaje egzamin i znowu wynik negatywny. Za godzinę próbuje trzeci raz, później czwarty- wynik negatywny i koniec na dzisiaj-4 próby zostały wykorzystane w ciągu doby.
Robimy kolejne zgłoszenie do Starostwa.
Czy to taka jest procedura?

M.S.
25-04-2013, 11:23
Ograniczenia 4 razy na dobę dotyczą jednej osoby.
Te ograniczenia wymyślił sobie PWPW i faktycznie jak się 4 razy nie uda, to chyba trzeba ustalić nowy termin.

Ten cały Portal jest bez sensu. Ja z końcem miesiąca kończę pracę na nim, a dodatkowo złożyłem reklamację o zwrot kosztów, bo na połączenia z infolinią wydałem więcej niż wynosi opłata za ten program.

Mazi
25-04-2013, 13:04
Wklejam skan. Oczywiście pozwolilem sobie zamazac dane kursantki bo nie mam prawa ich wklejać.
Tylko zastanawiam sie dlaczego nie ma daty zakonczenia kursu?
Możliwe, że do starostwa poszla inna informacja o zakonczeniu szkolenia, nie taka sama jaka mozna wydrukowac.
Bylem dzisiaj w starostwie, pytalem sie czy wszystkie wyslane przeze mnie info. przez Portal OSK dochodzą to powiedzieli że wszystko wpożadku. Nawet dzisiaj juz termin egzaminu tej kursantce wyznaczylem.

A tak z innej beczki to dzisiaj wjechali nam w kufer hehe :) Ale leciutko :)

Właśnie o ten dokument mi chodziło. U mnie drukuje się z datą zakończenia kursu, tylko najpierw muszę wpisać tą datę w informacji o kursie i dopiero drukować.

Mazi
25-04-2013, 13:57
slowdzerson napisał:

Sławek dzięki ;-)
slowdzerson napisał:

Rzecz jasna i oczywista ;-)

Teraz trochę na temat tego co wkleiłeś.
Na pierwszy rzut oka widać, że twórcy Portalu OSK (PWPW) gubią się w tym wszystkim. To co oni nazwali "Zaświadczeniem o zakończeniu kursu" (nawiasem mówiąc, nie ma czegoś takiego w ustawie) nie jest zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia, tylko danymi osób, które ukończyły kurs o których mowa w art.27 ust.1 pkt 4. Nie jest zrozumiałym dla mnie, dlaczego tak to zostało nazwane.
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia musi być zgodne z § 15 ust.1 rozporządzenia w sprawie szkolenia...i art.27 ust.5 u.o.k.p.
Po za tym w skanie tym nazwanym przez PWPW "zaświadczeniem o zakończeniu kursu" brakuje:
-liczby godzin zajęć teoretycznych
-liczby godzin zajęć praktycznych
-imienia i nazwiska osoby dokonującej aktualizacji profilu
-podpisu kierownika ośrodka szkolenia kierowców, który powinien być zgodnie z art.27 ust.5 u.o.k.p.
Za to jest wszystko to, o czym mowa w art.27 ust.1 pkt 4- czyli informacja do starostwa o zakończeniu kursu i wydaniu zaświadczenia.
Pewnie niektóre Starostwa łykną to jako zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Ja nie.
dami napisał:

Procedura jest taka sama, ja z kursantem z Twojego powiatu. Nie ma żadnej różnicy.

A znasz jakiś dokument, który spełnia te wymogi i zawiera wszystkie dane o których napisałeś??? "Stare" zaświadczenia nie zawierają np. informacji kto aktualizował profil (a nawiasem biorąc to gdzie w ustawie lub rozporządzeniu jest informacja, że dane tej osoby mają się znajdować na zaświadczeniu???). A odnośnie podpisu kierownika ośrodka - to wystarczy ten wydrukowany dokument podpisać...

ksu: myślę, że błędnie interpretujesz rozporządzenie... NIGDZIE nie jest napisane, że zaświadczenie o ukończeniu szkolenia musi być zgodne z § 15 ust.1 rozporządzenia w sprawie szkolenia...i art.27 ust.5 u.o.k.p. jest tan napisane, że:
"w celu wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia (...) kierownik ośrodka szkolenia kierowców (...) aktualizuje profil kandydata na kierowcę w systemie teleinformatycznym (...)"
Jest więc jasno napisane, że powyższe dane mają się znaleźć w aktualizacji PKK, a nie na "papierowym zaświadczeniu". Dlatego w moim odczuciu - i chyba nie tylko moim skoro pwpw tak właśnie nazwała omawiany dokument, druk z Portalu OSK spełnia wymogi "papierowego" dokumentu dołączonego do dokumentacji kursanta poświadczającego, że ukończył on szkolenie. I może dlatego Starostwa to "łykają"... Bo w ustawie oraz rozporządzeniu nie ma żadnej informacji jak ma wyglądać i co zawierać "papierowe" zaświadczenie. a słowa "w celu wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia (...) kierownik ośrodka szkolenia kierowców (...) aktualizuje profil kandydata na kierowcę w systemie teleinformatycznym (...)" znaczą, że aktualizacja jest już wydaniem zaświadczenia, więc nie wiem w sumie po co drugie... Wcześniej jak wydawałeś "stare" zaświadczenia, to kopie też zostawiałeś u siebie??? Nie wiem dlaczego teraz miałabym się gubić... Dołączam dok. wydrukowany z Portalu OSK "zaświadczenie..." podpisuję się na nim, mam na nim również potwierdzenie, że przekazałam je do starostwa, żeby mieć dowód wywiązania się z Art. 27 i to wystarczy.

Mazi
25-04-2013, 14:22
do ksu: właśnie raz jeszcze dokładnie przeczytałam ustawę oraz rozporządzenie i myślę, że strasznie utrudniasz sobie życie - nie ma nigdzie informacji, że w OSK w dokumentacji kursanta należy trzymać "papierowe" zaświadczenie o ukończeniu kursu... ja przynajmniej takiego obowiązku nie widzę... nigdy takich zaświadczeń nie trzymałam i nie wiem dlaczego miałabym teraz trzymać... Owszem, warto wydrukować potwierdzenie, żeby mieć dowód przekazania informacji do starostwa zgodnie z Art. 27, ale potwierdzenie i szczegóły aktualizacji PKK mam jak każdy w komputerze w programie Portal OSK w kursantach, którzy ukończyli szkolenie łącznie z podpisem elektronicznym... Jedyna informacja o "papierowym" zaświadczeniu jest w miejscu o wystawianiu dokumentów, ale moim zdaniem chodzi tu o wystawienie dokumentu dla kursanta, a nie dla OSK... Bo przecież kursant ma prawo do dokumentu, który potwierdza, że ukończył on szkolenie i który może ze sobą zabrać. A dowodu aktualizacji kursant nie ma... A przecież nie każdy od razu zapisuje się na egzamin... I chyba właśnie takie zaświadczenia miał ustawodawca na myśli... Tylko wzór jeszcze nie powstał... Innej jasnej interpretacji nie ma. A już na pewno żadnej informacji, że należy je trzymać w dokumentacji kursanta. Ja przynajmniej nie znalazłam.

ksu
26-04-2013, 14:14
Mazi napisała:

A znasz jakiś dokument, który spełnia te wymogi i zawiera wszystkie dane o których napisałeś???
Wszyscy doskonale o tym wiemy, że wzoru już nie ma, ale jakie dane mają zawierać się w zaświadczeniu, są w rozporządzeniu w sprawie szkolenia.
Mazi napisała:

"Stare" zaświadczenia nie zawierają np. informacji kto aktualizował profil...
Stare już nie obowiązuje.
Mazi napisała:

(a nawiasem biorąc to gdzie w ustawie lub rozporządzeniu jest informacja, że dane tej osoby mają się znajdować na zaświadczeniu???)
§ 15 ust.1 pkt 9 rozporządzenie w sprawie szkolenia.
Mazi napisał:

A odnośnie podpisu kierownika ośrodka - to wystarczy ten wydrukowany dokument podpisać...
Pewnie że tak, wszystkiego można się domyślić. Można nawet się domyślić jak powinno wyglądać zaświadczenie. Tylko czy tak powinno być?
Mazi napisała:

ksu: myślę, że błędnie interpretujesz rozporządzenie...
A jak Ty to interpretujesz? Jak wg. Ciebie ma to wyglądać?
Mazi napisała:

NIGDZIE nie jest napisane, że zaświadczenie o ukończeniu szkolenia musi być zgodne z § 15 ust.1 rozporządzenia w sprawie szkolenia...i art.27 ust.5 u.o.k.p. jest tan napisane, że:
Z przepisów tych wyraźnie wynika, jak takie zaświadczenie ma wyglądać i jakie dane i informacje mają być w nim zawarte. Czego jeszcze potrzebujesz?
Pewnie wolałabyś, żeby był zapis z którego by wynikało wprost, że: zaświadczenie w formie papierowej ma być zgodne z takim i takim przepisem, ale nie ma, więc dla mnie oczywistym jest jak takie zaświadczenie ma wyglądać.
Mazi napisała:

"w celu wydania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia (...) kierownik ośrodka szkolenia kierowców (...) aktualizuje profil kandydata na kierowcę w systemie teleinformatycznym (...)"
Jest więc jasno napisane, że powyższe dane mają się znaleźć w aktualizacji PKK,
A aktualizacja PKK, to niby co to jest? Nie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia przypadkiem?
Mazi napisała:

a nie na "papierowym zaświadczeniu".
Pytam więc jeszcze raz. Co ma być na zaświadczeniu w formie papierowej wg. Ciebie?
Mazi napisała:

Dlatego w moim odczuciu - i chyba nie tylko moim skoro pwpw tak właśnie nazwała omawiany dokument, druk z Portalu OSK spełnia wymogi "papierowego" dokumentu dołączonego do dokumentacji kursanta poświadczającego, że ukończył on szkolenie.
Ten druk, to są dane, które mamy dostarczyć do starostwa w terminie 14 dni, a nie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Po za tym zaświadczenie o ukończeniu szkolenia jest wydawane indywidualnie dla jednej konkretnej osoby, a na wynalazku z portalu może być i 10 osób.
Jeśli uważasz to za zaświadczenie, gdzie są dane kilku osób, to ja się Ciebie pytam, jaki numer zaświadczenia dla tych osób wpiszesz w KEOS?
Mazi napisała:

Wcześniej jak wydawałeś "stare" zaświadczenia, to kopie też zostawiałeś u siebie???
Ta. Oczywiście. Kopie wszystkich wydanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia mam do dzisiaj. Stoją sobie w segregatorze.
Mazi napisała:

Nie wiem dlaczego teraz miałabym się gubić... Dołączam dok. wydrukowany z Portalu OSK "zaświadczenie..." podpisuję się na nim, mam na nim również potwierdzenie, że przekazałam je do starostwa, żeby mieć dowód wywiązania się z Art. 27 i to wystarczy.
To są dane, o której mowa w art.27 ust.1 pkt 4, a gdzie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia?
To tak jakby Mercedesa nazwać Oplem. No w sumie jedno i drugie, to samochód. Jedno i drugie, to dokument, a że nie tak nazwany, to trudno prawda?
Mazi napisała:

ale moim zdaniem chodzi tu o wystawienie dokumentu dla kursanta, a nie dla OSK... Bo przecież kursant ma prawo do dokumentu, który potwierdza, że ukończył on szkolenie i który może ze sobą zabrać.
Wybacz Mazi, ale opowiadasz tutaj bajki.
Mazi napisała:

Bo przecież kursant ma prawo do dokumentu, który potwierdza, że ukończył on szkolenie i który może ze sobą zabrać. A dowodu aktualizacji kursant nie ma... A przecież nie każdy od razu zapisuje się na egzamin...
A po co kursantowi to zaświadczenie? Ono jest dla Ciebie. To co jest potrzebne do zapisania się na egzamin, były kursant ma w PKK.
Mazi napisała:

I chyba właśnie takie zaświadczenia miał ustawodawca na myśli...
Nie chyba, tylko na pewno nie.
Mazi napisała:

Tylko wzór jeszcze nie powstał...
Aha jeszcze nie powstał? ;-)
A to kiedy powstanie?

roco60
26-04-2013, 16:17
Powiedzcie mi jak to jest z osobami z innego województwa, gdzie mają składać papiery? Do swojego Starostwa czy do Starostwa pod które podlega OSK?

ksu
26-04-2013, 16:29
Do swojego Starostwa, czyli właściwego ze względu na miejsce zameldowania.

KRZYSZTOF 10
27-04-2013, 13:42
Do swojego Starostwa, czyli właściwego ze względu na miejsce zameldowania.

Z obrad strony spolecznej i ministerstwa wynika, że PKK wyrabiamy w miejscu zamieszkania. Komunikat 2 punkt 7 f

http://www.izbaosk.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=279&Itemid=118

ksu
27-04-2013, 19:28
Krzychu, to są propozycje zmian ustawy. To na razie jeszcze nie obowiązuje. Może kiedyś będzie obowiązywać jak znowelizują ustawę.

KRZYSZTOF 10
28-04-2013, 08:47
Krzychu, to są propozycje zmian ustawy. To na razie jeszcze nie obowiązuje. Może kiedyś będzie obowiązywać jak znowelizują ustawę.
Po mojemy z tego zapisu wynika, że ministerstwo w przepisach już obowiązujących widzi możliwość załatwiania spraw w miejscu zamieszkania, a starostwa źle interpretują owe przepisy.
"Należy jednoznacznie wskazać organom wydającym prawo jazdy, że sprawy związane z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami realizuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania – w tym zakresie niezbędne jest spotkanie z przedstawicielami starostw".

ksu
28-04-2013, 11:38
Cytuję:

"W dniach 20.03.2013 r., 25.03.2013 r. oraz 28.03.2013 r. odbyły się spotkania zespołu roboczego, strony społecznej i MTBiGM, których celem było wypracowanie propozycji zmian w przepisach dotyczących procesu wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym w szczególności w ustawie o kierujących pojazdami.
Podstawą prac były postulaty strony społecznej przekazane w formie pisma Ministrowi Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej"

Na tym spotkaniu przedstawiono postulaty ze strony środowisk szkoleniowych odnośnie tego, jakich zmian w przepisach oczekuje środowisko szkoleniowe. Niektóre z nich zostały zaakceptowane przez przedstawicieli MTBiGM, a nie które nie.
Dopóki ustawa nie zostanie znowelizowana o zaakceptowane przepisy, dopóty stosuje się obowiązujące na obecny stan prawny przepisy ustawy.

reeds
29-04-2013, 22:04
Wie ktoś może jak usunąc z portalu osk wszystkie kursy, egz wewn ktore byly błędnie wypełnione i wysłane, nie zostaly zatwierdzonei ciągle mi wiszą w zakładce do wysłania?

slowdzerson
01-05-2013, 10:56
Dołączam się do pytania kolegi reeds-a??? :)

M.S.
01-05-2013, 21:37
Nie można... za sto lat może taką funkcję dodadzą.

Mazi
06-05-2013, 15:21
Do ksu: ja nigdy kopii zaświadczeń nie trzymałam i nie będę trzymała - po co gromadzić dodatkowe dokumenty - i tak jest sporo do gromadzenia. Nigdzie nie ma powiedzianego, że OSK powinny takie kopie trzymać w dokumentacji... W starostwie poinformowano mnie również, że zgodnie z rozporządzeniem w KEOS w rubryce "nr zaświadczenia" powinno się wpisywać nr PKK, bo jego aktualizacja jest wydaniem zaświadczenia i nr PKK jest jednocześnie jego numerem. Dowiedziałam się również, że niebawem mają się pojawić nowe KEOS dostosowane do nowych przepisów.

Mazi
06-05-2013, 15:38
Do M.S.: nie wprowadzą możliwości kasowania niewysłanych ETD, gdyż jak mi powiedziano jest to tzw. historia zmian, które były nanoszone w dokumentacji. W razie czego będzie dowód, że były zmieniane dane już po wysłaniu np. zawiadomienia do starostwa itd. Niby zrozumiałe, ale mnie ten cały Portal OSK strasznie wnerwia... Jest zwyczajnie nadgorliwy (!), bo np. chcąc wysłać zawiadomienie o rozpoczęciu kursu w Portalu muszę wpisywać dodatkowo: dane wykładowcy, dane instruktora (które przecież zgodnie z ustawą i rozporządzeniem nie są wymagane!), harmonogram zajęć (osobno na każdy dzień ! - a papierowo pisuję tylko, że wykłady od-do w godz. tych i tych - i tyle) itd. Dlatego zrezygnowałam z tego Portalu i mailowo przesyłam zgłoszenia do Starostwa na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (otrzymuję od razu elektroniczny dok. potwierdzający przyjęcie przez nich maila, który drukuję i doczepiam do wysyłanego dokumentu, który również mam wydrukowany i trzymam w dokumentacji). Szybciej, łatwiej, wygodniej i taniej ;)

ksu
06-05-2013, 18:35
Mazi napisała:

Nigdzie nie ma powiedzianego, że OSK powinny takie kopie trzymać w dokumentacji...
To skąd wiedziałaś jak numerować zaświadczenia? Pewnie odpowiesz mi, że prowadziłaś rejestr wydanych zaświadczeń. A ja później będę mógł Cię zapytać, po co Ci taki rejestr, skoro przepisy tego nie wymagały. Mam nadzieję, że zrozumiałaś moje przesłanie.
Mazi napisała:

. W starostwie poinformowano mnie również, że zgodnie z rozporządzeniem w KEOS w rubryce "nr zaświadczenia" powinno się wpisywać nr PKK,...
Droga koleżanko, poproszę o podstawę prawną (gdzie w rozporządzeniu jest tak napisane?), to po pierwsze. Po drugie, w rubryce 10 w KEOS jest napisane tak:" Nr zaświadczenia ", a nie Nr PKK. Jeśli trzeba by było wpisywać Nr PKK, to nie uważasz, że powinno tam być napisane: " Nr PKK" ? Gdybym nawet chciał tam wpisać nr identyfikujący PKK, to dwudziestu cyferek tam nie zmieszczę.
Mazi napisała:

bo jego aktualizacja jest wydaniem zaświadczenia i nr PKK jest jednocześnie jego numerem
Poproszę o podstawę prawną.
Nr PKK, to numer PKK, a nie nr zaświadczenia.
Mazi napisała:

Dowiedziałam się również, że niebawem mają się pojawić nowe KEOS dostosowane do nowych przepisów.
Ach tak, ministerstwo miało mało czasu, żeby KEOS dostosować do nowych przepisów...
Jaki jest wniosek? Taki, że era obowiązujących przepisów się skończyła. Zaczęła się era różnych interpretacji przepisów. Cóż z tego, że mamy jedno prawo, skoro w różnych Starostwach jest ono różnie interpretowane. Co kraj to obyczaj, rzec by się chciało, co Starostwo to obyczaj.

Mazi
07-05-2013, 16:48
To skąd wiedziałaś jak numerować zaświadczenia? Pewnie odpowiesz mi, że prowadziłaś rejestr wydanych zaświadczeń. A ja później będę mógł Cię zapytać, po co Ci taki rejestr, skoro przepisy tego nie wymagały. Mam nadzieję, że zrozumiałaś moje przesłanie.
Mogłabym powiedzieć, ze z głowy 8-) ale faktycznie łatwiej mi było prowadzić rejestr, niż trzymać kopie zaświadczeń...

Droga koleżanko, poproszę o podstawę prawną (gdzie w rozporządzeniu jest tak napisane?), to po pierwsze. Po drugie, w rubryce 10 w KEOS jest napisane tak:" Nr zaświadczenia ", a nie Nr PKK. Jeśli trzeba by było wpisywać Nr PKK, to nie uważasz, że powinno tam być napisane: " Nr PKK" ? Gdybym nawet chciał tam wpisać nr identyfikujący PKK, to dwudziestu cyferek tam nie zmieszczę.

Na Twoją prośbę zamieszczam podstawę prawną:
§ 16. Po zakończeniu lub przerwaniu szkolenia przez osobę szkoloną do książki ewidencji osób szkolonych wpisuje się:
1) liczbę godzin zajęć w zakresie części teoretycznej lub praktycznej szkolenia przeprowadzonych w danym ośrodku szkolenia kierowców lub innym podmiocie prowadzącym szkolenie;
2) datę zakończenia lub przerwania szkolenia;
3) numer instruktora prowadzącego szkolenie, o którym mowa w § 12;
4) numer identyfikujący profil kandydata na kierowcę.

Nie nr zaświadczenia tylko nr PKK! Trzeba uważnie czytać rozporządzenia! 8-) A, że nie ma jeszcze odpowiedniej KEOS to już inna sprawa i wpływu na to nie mamy... Po drugie są jeszcze osoby, które zaczęły kurs w styczniu, a kończyły już po wejściu zmian - one nie mają PKK, dlatego im wpisujemy nr zaświadczenia.

Poproszę o podstawę prawną.
Nr PKK, to numer PKK, a nie nr zaświadczenia.

Podstawę prawną podałam wyżej... Nr zaświadczenia odnosi się do kursantów bez PKK, którzy zaczynali kurs przed zmianami.

Zaczęła się era różnych interpretacji przepisów. Cóż z tego, że mamy jedno prawo, skoro w różnych Starostwach jest ono różnie interpretowane. Co kraj to obyczaj, rzec by się chciało, co Starostwo to obyczaj.

Chyba jednak nie jest różnie interpretowane, tylko nie doczytałeś dobrze Rozporządzenia...:wink:

ksu
07-05-2013, 23:57
Mazi napisała:

Mogłabym powiedzieć, ze z głowy http://naukajazdy.pl/forum/image/gif;base64,R0lGODlhDwAPALMNAP/qAEVFRQAAAP/OAP/JAP6dAP+0AP/+k//9E///x//////lAP//6wAAAAAAAAAAACH5BAEAAA0ALAAAAAAPAA8AAARZsEkZap24VZ bOGRcWcAgCnEMRTEFnnnC6ascLx2sr7DvA76rAgacQ+HZFQ+Vw NJ54BGXAdoNFK4PqbUFQabJOmIAAogwGi99YxjoT3m+2KGCoG4 IZlmU2iQAAOw== ale faktycznie łatwiej mi było prowadzić rejestr, niż trzymać kopie zaświadczeń...
Ale przecież przepisy nie wymagają prowadzenia rejestru, więc po co Ci taki rejestr ? ;-)
Mazi napisała:

Po drugie są jeszcze osoby, które zaczęły kurs w styczniu, a kończyły już po wejściu zmian - one nie mają PKK, dlatego im wpisujemy nr zaświadczenia.
Tylko, że takie osoby wpisywało się do "starej" KEOS. Od 19 stycznia obowiązuje (nazwijmy to umownie) nowy wzór KEOS, gdzie są wpisywane osoby tylko i wyłącznie z PKK i mimo, iż w myśl przepisów rozporządzenia należy po zakończonym lub przerwanym szkoleniu wpisać nr identyfikujący PKK, to niestety w KEOS nie ma na to miejsca.
Ty twierdzisz, że w rubryce 10 KEOS należy wpisać nr PKK, zamiast nr zaświadczenia. Tylko, że WORD w którym będą zdawać osoby z mojego OSK, egzaminuje w tzw. trybie awaryjnym. W oświadczeniu, które składam do WORD-u wymagany jest numer zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Numerem zaświadczenia, nie może być nr PKK, gdyż PKK wpisuję w innej rubryce. Tak więc muszę prowadzić numerację wydanych zaświadczeń, a nr zaświadczenia wpisuję w rubryce 10.
Mazi napisała:

Podstawę prawną podałam wyżej... Nr zaświadczenia odnosi się do kursantów bez PKK, którzy zaczynali kurs przed zmianami.
W KEOS, która obowiązuje od 19 stycznia 2013 r. nie ma już osób szkolonych bez PKK, z pewnymi wyjątkami, ale one akurat nie mają tu nic do rzeczy.
Mazi napisała:

Chyba jednak nie jest różnie interpretowane, tylko nie doczytałeś dobrze Rozporządzenia...
Uwierz mi na słowo, że doczytałem, a że powstał bubel prawny, o czym już kiedyś pisałem, to mamy teraz tego efekty.
Na koniec dodam jeszcze, że moje Starostwo wymaga by oprócz zaświadczeń w formie papierowej umieszczonych w dokumentacji kursu, należy jeszcze prowadzić rejestr wydanych zaświadczeń, a absolwent kursu ma dostać do ręki zaświadczenie o ukończeniu kursu (w formie papierowej).

reeds
08-05-2013, 00:07
U nas tez wymagają zaswiadczenia w formie papierowej, pomimo tego, że word pracuje na pwpw, czyli nie ma problemów z przesyłem danych. Starostwo chce zeby zaświadczenie było w dokumentacji osk. Powołują się na art 27 pkt 7, że jest napisane, że wszystkie inne dokumenty mogą być w formie elektronicznej z wyłaczeniem wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu.

ksu
08-05-2013, 00:52
Reeds nawet nie wiesz jak mnie to cieszy, że chociaż Ty to rozumiesz ;-). Czasem już mam dość tego udowadniania i prostowania, tego jak to ktoś sobie coś zinterpretuje.
Tak jak napisałaś, jest przepis art. 27 ust.7 u.o.k.p. z którego jasno wynika, co może być w formie elektronicznej, a co musi być w formie papierowej.
Dobrej nocy ;-)

Mazi
08-05-2013, 14:10
Rozumiem Was chłopaki :cool: Tylko W moim Starostwie powiedzieli, że do ustawy powstało Rozporządzenie, które w inny sposób interpretuje art. 27 ust. 7. Skoro dla mojego Starostwa nie ma potrzeby wystawiania zaświadczeń "papierowych", to nie będę przecież nadgorliwa ;) Nie mówiąc o tym, że jest nawet dokładnie napisane jakie dokumenty mają znajdować się w dokumentacji kursanta i zaświadczenia o ukończeniu kursu wymienionego tam nie ma... Jedyne co mogę Wam powiedzieć - to współczuję chłopaki, bo mi interpretacja mojego Starostwa pasuje i z całą pewnością ułatwia prowadzenie OSK ;) Nie muszę prowadzić rejestru zaświadczeń, nie muszę ich wystawiać - mniej papierkowej roboty ;) Pozdrawiam.

Mazi
08-05-2013, 17:07
Dodam jeszcze, że też miałam kilku kursantów, którzy zdawali np. w Suwałkach w tzw. trybie awaryjnym. Wypełniali Oświadczenie, gdyż WORD nie miał możliwości wejścia w PKK. Na Oświadczeniu nie wpisywali nr zaświadczenie (bo takiego nie mieli ;) ). Nie wiem niestety czy wpisywali tam również PKK, czy pozostawiali puste miejsce, ale bez problemu ich zapisywali oraz egzaminowali... Więc widocznie nie tylko Starostwa różnie interpretują przepisy, ale WORD-y również ;)

kasiekn82
13-05-2013, 14:13
Mam takie pytanie...
czy aktualizacje robie przed czy po egzaminie wewnętrznym?

dami
13-05-2013, 14:34
Mam takie pytanie...
po egzaminie. Ja mam pytanie. Jestem na programie podstawowym i właśnie skończyłem kurs, egzamin wewnętrzny był. Muszeaktualizować profil, i co dalej? Zaświadczenie wypisuje? I to zaświadczenie daje kursantowi? A co on musi mieć zapisując się na egzamin? Bo u nas tryb awaryjny w wordzie czyli ze papierowo wszystko. Dziękuję i pozdrawiam

kasiekn82
13-05-2013, 14:51
po egzaminie. Ja mam pytanie. Jestem na programie podstawowym i właśnie skończyłem kurs, egzamin wewnętrzny był. Muszeaktualizować profil, i co dalej? Zaświadczenie wypisuje? I to zaświadczenie daje kursantowi? A co on musi mieć zapisując się na egzamin? Bo u nas tryb awaryjny w wordzie czyli ze papierowo wszystko. Dziękuję i pozdrawiam

ja właśnie dzwoniłam do swojego starostwa i historia wygląda tak - po zdanym egzaminie wewnętrznym i aktualizacji profilu kursanta należy odesłać aktualizacje do starowstwa a ręcznie wypisać zaświadczenie o ukończeniu kursu na starym druku i oryginał przekazać kursantowi.w celu ustalenia egzaminu państwowego kursant zawozi do WORD opłate egzaminu i zaświadczenie o ukończeniu kursu - tyle mi przekazano:/ dodam tylko że mam rozszerzoną wersje portalu i nie działa mi podpis elektroniczny i wszystko robie ręcznie:(

kasiekn82
13-05-2013, 14:55

ja właśnie dzwoniłam do swojego starostwa i historia wygląda tak - po zdanym egzaminie wewnętrznym i aktualizacji profilu kursanta należy odesłać aktualizacje do starowstwa a ręcznie wypisać zaświadczenie o ukończeniu kursu na starym druku i oryginał przekazać kursantowi.w celu ustalenia egzaminu państwowego kursant zawozi do WORD opłate egzaminu i zaświadczenie o ukończeniu kursu - tyle mi przekazano:/ dodam tylko że mam rozszerzoną wersje portalu i nie działa mi podpis elektroniczny i wszystko robie ręcznie:(

kasiekn82
13-05-2013, 14:59
a jeszcze mi sie jedno pytanie nasunęło - jak wysłać aktualizacje nie mając podpisu elektronicznego - podpis chyba jest wymagany w celu wysłania takich danych??

ksu
13-05-2013, 15:13
kasienka82 napisał:

Mam takie pytanie...
Po egzaminie wewnętrznym.
dami napisał:

Muszeaktualizować profil, i co dalej?
Wypełniasz oświadczenie składane w przypadku awarii systemu teleinformatycznego i składasz je do word-u. Word odsyła je do właściwego Starostwa celem potwierdzenia danych i zablokowania PKK. Natępnie Starostwo przesyła ponownie dokumenty do word-u i można wtedy zarejestrować osobę na egzamin.
dami napisał:

Zaświadczenie wypisuje? I to zaświadczenie daje kursantowi?
To już zależy od Starostwa. Jedno masz na pewno mieć w dokumentacji kursu. Czy dla osoby szkolonej dawać zaświadczenie? U mnie w Starostwie każą dawać, a w innym nie. Jak dasz na pewno nie będzie to błędem. Najlepiej zapytaj w swoim Starostwie.
dami napisał:

A co on musi mieć zapisując się na egzamin? Bo u nas tryb awaryjny w wordzie czyli ze papierowo wszystko.
Tak jak wyżej opisałem.
Oświadczenie, opłatę za egzamin, w niektórych word-ach wymagają zaświadczenia u ukończeniu szkolenia.

ksu
13-05-2013, 15:18
kasienka82 napisała:

a jeszcze mi sie jedno pytanie nasunęło - jak wysłać aktualizacje nie mając podpisu elektronicznego - podpis chyba jest wymagany w celu wysłania takich danych??
Jest wymagany. Bez podpisu nie zaktualizujesz PKK.
kasienka82 napisała:

dodam tylko że mam rozszerzoną wersje portalu i nie działa mi podpis elektroniczny i wszystko robie ręcznie
Dlaczego nie działa Ci podpis?

kasiekn82
13-05-2013, 15:34
a tego najstarsi górale nie wiedzą - podpis kupiony początkiem lutego...wszystkie komponenty zainstalowane prawidłowo, pin zgodny, wszystkie niezbędne elementy typu java itp świecą na zielono a mimo to chcąc wysłać cokolwiek do starostwa po dłuższym oczekiwaniu pojawia się komunikat na czerwono - Nie odczytano certyfikatów do podpisywania:/

ksu
13-05-2013, 15:45
A z jakiej przeglądarki internetowej korzystasz?

kasiekn82
13-05-2013, 15:59
A z jakiej przeglądarki internetowej korzystasz?
mozilla firefox....oraz z windows internet explorer

ksu
13-05-2013, 16:02
Przez mozillę firefox u mnie też nie działa, a przez internet explorer działa. Próbowałaś przez internet explorer?

kasiekn82
13-05-2013, 16:12
Przez mozillę firefox u mnie też nie działa, a przez internet explorer działa. Próbowałaś przez internet explorer?

tak i nadal ten sam komunikat....

ksu
13-05-2013, 16:37
Czyli też nie to. A jaki masz podpis?
P.S.
Ja już muszę zmykać, bo o 16 zaczynam jazdę. Wieczorkiem jeszcze tu zajrzę.

kasiekn82
14-05-2013, 11:21
Czyli też nie to. A jaki masz podpis?
P.S.
Ja już muszę zmykać, bo o 16 zaczynam jazdę. Wieczorkiem jeszcze tu zajrzę.

podpis ma z sigillum.....nie wiem czy windows8 nie jest problemem:/

ksu
14-05-2013, 15:30
Ja mam podpis cencert. Może ktoś, kto ma taki podpis jak Ty, napisze coś więcej na ten temat.

kasiekn82
14-05-2013, 22:39
Ja mam podpis cencert. Może ktoś, kto ma taki podpis jak Ty, napisze coś więcej na ten temat.

już działa - najnowszy windows 8 poprostu okazał się zbyt doskonały do obsługi podpisu....i sama do tego doszłam:P teraz wszystko działa lalala:)

ksu
14-05-2013, 23:23
To problem z głowy ;-)

neoTz
20-05-2013, 09:40
dami napisał:

A co on musi mieć zapisując się na egzamin? Bo u nas tryb awaryjny w wordzie czyli ze papierowo wszystko.
Tak jak wyżej opisałem.
Oświadczenie, opłatę za egzamin, w niektórych word-ach wymagają zaświadczenia u ukończeniu szkolenia.

Witam, mam pytanie odnośnie tego jak ma wyglądać takie oświadczenie ? Czy jest jakiś oficjalny wzór ?

M.S.
20-05-2013, 09:54
Każdy WORD ma swój wzór, ale ogólnie wygląda tak:
http://www.word.suwalki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=197:owiadczenie-dla-kandydatow-z-pkk&catid=1:aktualnoci&Itemid=2

ksu
20-05-2013, 11:32
Tak jak M.S. napisał. Każdy WORD stworzył sobie własne oświadczenie, jednak treść w nim zawarta jest podobna we wszystkich WORD-ach.
P.S. Oświadczenie z podanego linku u mnie nie działa, tzn. po otworzeniu go, treść jest nieczytelna.

M.S.
20-05-2013, 14:04
U mnie jest OK. Większość WORDów ma na swojej stronie takie wzory, więc warto poszukać.

slowdzerson
20-05-2013, 15:47
Tak, WORD-y na swoich stronach mają takie oświadczenia, nasz też ma, można sobie takie oświadczenie wydrukować :)

ksu
20-05-2013, 15:57
M.S. a w jakim programie otwierasz?

M.S.
20-05-2013, 16:00
Otwieram w Microsoft Word

ksu
20-05-2013, 16:15
PK
!|î=¤[1][Content_Types].xml ˘ [1]( [1]´”IkĂ0…ď…ţŁk±•ôPJ‰ťC—ch
˝Şň8Ő†4Ůţ}ÇNbJ‡6äbfľ÷ćÍHƒáŇčd

Tak u mnie wygląda to oświadczenie po otwarciu ;-) Oczywiście skopiowałem tylko kawałek.

Mazi
27-05-2013, 13:54
Oświadczenia są zazwyczaj zapisane w .docx i żeby otworzyć potrzebny jest w miarę nowy Microsoft Word. :)

ksu
27-05-2013, 21:23
Czy mając rozszerzoną wersję Portalu OSK, można w jakiś sposób wykasować niewysłane informacje o rozpoczęciu kursu, które zostały dostarczone do Starostwa w formie papierowej?

reeds
27-05-2013, 22:24
Niestety nie ma opcji wykasowania błędnie wypełnionych lub niepotrzebnych ( bo na początku trzeba się było uczyć na błedach ;) ) zgłoszeń. Mnie tez to wkurza, bo niepotrzebnie mi zaśmieca stronę.

slowdzerson
27-05-2013, 22:38
Czy mając rozszerzoną wersję Portalu OSK, można w jakiś sposób wykasować niewysłane informacje o rozpoczęciu kursu, które zostały dostarczone do Starostwa w formie papierowej?

Niestety nie można. Ale podobno mają się tym zająć. Ostatnio do mnie dzwonili i zachęcali aby znowu zakupić rozszerzoną wersję.
Powiedziałem im żeby zrobili coś takiego, żeby te nie wysłane zgłoszenia przenosić do archiwum albo jakoś kasować. Niby pracują nad tym :)

ksu
27-05-2013, 22:56
OK. Dzięki Wam za odpowiedzi. Pytałem bo kolega ma wersję rozszerzoną a i tak dostarcza informacje w formie papierowej ;-)
Do mnie ciągle przysyłają e-maile z propozycją wykupienia licencji na wersję rozszerzoną ;-)

kasiekn82
28-05-2013, 12:56
a ja mam wykupioną wersje rozszerzoną do 10 czerwca i dziękuje - wole na papierze wszystko zgłaszać...

Mazi
28-05-2013, 15:22
Mam pytanie odnośnie daty zakończenia szkolenia. W rubryce zakończenie kursu wpisujecie datę egzaminu wewnętrznego? Bo egzamin jest zakończeniem kursu... Czy może datę wystawienia zaświadczenia lub aktualizacji profilu? Pytam, bo czasami jest tak, że profil aktualizuję w innym dniu niż był egz. wew. bo kursant przychodzi dopiero po egz wew. praktycznym czasami nawet 2-3 dni później... Z góry dzięki za podpowiedzi ;)