kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)
Kiedy należy włączać kierunkowskaz?
Tzn. oprócz zmiany pasa ruchu, zawracana, skrętu, wymijania, omijania, kiedy ? Czy podczas włączania się do ruchu z pobocza oznaczonego linią przerywaną (P7-a) też?? Bo jak tej linii nie ma to rozumiem - jeden pas ruchu i wtedy nie.
Drugie pytanie - rondo. Dlaczego nie włącza się lewego kierunku przed wjazdem na rondo jeżeli zamierza się skręcić w lewo?? Czy wynika to z nakazu jazdy w prawo??
Z góry dzieki
Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)
Cytat:
Napisał agamemnon
Czy wynika to z nakazu jazdy w prawo??
Chyba w Anglii.
Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)
Cytat:
Napisał agamemnon
Tzn. oprócz (...) wymijania, omijania (...) ?
Wymijania ani omijania się nie sygnalizuje.
Cytat:
Napisał agamemnon
Czy podczas włączania się do ruchu z pobocza oznaczonego linią przerywaną (P7-a) też?? Bo jak tej linii nie ma to rozumiem - jeden pas ruchu i wtedy nie.
No jeżeli wjeżdżasz z pobocza na jezdnię, to zmieniasz pas ruchu (nie dosłownie, bo nie zjeżdżasz z pasa ruchu, ale to mało istotny szczegół wynikający z braku precyzji w zapisie ustawy).
Cytat:
Napisał agamemnon
Drugie pytanie - rondo. Dlaczego nie włącza się lewego kierunku przed wjazdem na rondo jeżeli zamierza się skręcić w lewo??
Ależ włącza się. Zamieszanie wprowadzają tylko liczne, często powtarzane, dziwne teorie, szerzone niestety przez wiele osób, które usiłują wmawiać kierowcom, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym przepisy dotyczące sygnalizowania nagle w magiczny sposób przestają obowiązywać.
Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)
Cytat:
Napisał cman
Cytat:
Napisał agamemnon
Drugie pytanie - rondo. Dlaczego nie włącza się lewego kierunku przed wjazdem na rondo jeżeli zamierza się skręcić w lewo??
Ależ włącza się. Zamieszanie wprowadzają tylko liczne, często powtarzane, dziwne teorie, szerzone niestety przez wiele osób, które usiłują wmawiać kierowcom, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym przepisy dotyczące sygnalizowania nagle w magiczny sposób przestają obowiązywać.
Ależ nie włącza się. Zamieszanie wprowadza tylko cman, który jako jeden z niewielu przyjmuje odwrotną do większości specjalistów interpretację.
Rondo jest niestety niesprecyzowane w polskich przepisach, jednak jazda z lewym kierunkowskazem na rondzie sugerowała by zmianę pasa. Jeśli rondo jest jednopasmowe, to jeszcze metoda cmana ujdzie. Jednak na niektórych rondach byłaby bardzo niebezpieczna.
Rondo, choć to nie jest powiedziane wprost w przepisach, jest takim specyficznym skrzyżowaniem, na którym jest pas (kilka pasów) objazdowych biegnących po łuku + kilka miejsc przecięcia się kierunków, gdzie sygnalizuje się wyjazd w prawo i postępuje zgodnie z zasadami prawoskrętu.
W każdym razie, jazda wokoło ronda, jako jazda po łuku, odbywa się bez kierunkowskazów.
Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)
Cytat:
Napisał tristan
Ależ nie włącza się. Zamieszanie wprowadza tylko cman, który jako jeden z niewielu przyjmuje odwrotną do większości specjalistów interpretację.
Ależ włącza się. Zamieszania nie wprowadza cman, bo cman, w przeciwieństwie do większości "specjalistów", opiera się na przepisach.
Cytat:
Napisał tristan
Rondo jest niestety niesprecyzowane w polskich przepisach...
I nie musi być sprecyzowane, skoro sposób sygnalizowania dla każdego skrzyżowania jest sprecyzowany.
Cytat:
Napisał tristan
W każdym razie, jazda wokoło ronda, jako jazda po łuku, odbywa się bez kierunkowskazów.
Owszem, o ile jest to jazda prosto. W każdym innym przypadku jazda odbywa się z kierunkowskazami.
Tutaj zapraszam do poczytania merytorycznych wypowiedzi dotyczących skrzyżowań o ruchu okrężnym:
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/v...ic.php?t=23212
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/v...ic.php?t=22092
Głównie końcówki tematów, bo tam przede wszystkim znajdują się rzeczowe podsumowania.