bonifacy napisał:
Cytat:
Natomiast znak D-15/16/17 nie są znakami nakazu,
Podobnie jak przejście dla pieszych nie jest znakiem nakazu, czy zakazu, a jednak w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu masz się zatrzymać przed tym przejściem.
bonifacy napisał:
Cytat:
D-18, nie nakazuje Ci parkować, tylko wyznacza miejsce do tego przeznaczone.
Wszyscy bez wyjątku skupiacie się na znakach, a ja wcześniej napisałem, że znaki to tylko pośredniość. Bezpośrednio zatrzymanie wynika z przepisu art.2 pkt 13.
bonifacy napisał:
Cytat:
Teoretycznie może się zatrzymać w dowolnym miejscu, o ile tego nie zabraniają znaki lub przepisy, jak inni.
Właśnie chodzi o to, że nie może. Także zła odpowiedź ;-)
Ledru napisał:
Cytat:
Nie znam przeciwwskazań prawnych. Nawet postój odbywać może(spełniając pewne wymogi).
To za chwilkę poznasz.
Jak wyżej. Kierujący autobusem nie może zatrzymać się w innym miejscu niż przystanek w celu zabrania bądź wysadzenia pasażera.
Regulują to przepisy ustawy o transporcie drogowym.
Art.4 pkt 8a ustawy o transporcie drogowym.
" przystanek - miejsce przeznaczone do wsiadania lub wysiadania pasażerów na danej linii komunikacyjnej, oznaczone w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, z informacją o rozkładzie jazdy, z uwzględnieniem godzin odjazdów środków transportowych przewoźnika drogowego uprawnionego do korzystania z tego miejsca;"
Poza tym miejscem pasażerowie nie mogą wsiadać ani wysiadać.
bonifacy napisał:
Cytat:
PoRD tego mu nie zabraniają.
Kierującego autobusem obowiązują nie tylko przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym, ale także ustawy o transporcie drogowym.
bonifacy napisał:
Cytat:
Z tym, że takie zatrzymanie będzie decyzją prywatną kierującego.
Który popełni w takiej sytuacji wykroczenie. Jakie kary nakłada ITD to zapewne wiesz. A jakie będą konsekwencje prawne jeśli dojdzie do wypadku poza przystankiem? Np. pieszy zostanie uderzony przez inny nadjeżdżający pojazd. Inne i kto inny poniesie konsekwencje jeśli do wypadku dojdzie na oznaczonym przystanku.
viko napisał:
Cytat:
tak ale nadal nie potwierdza jakiego zatrzymania.
Zatrzymania wynikającego z przepisu art.2 pkt 13.
bonifacy napisał:
Cytat:
Dla mnie nie jest ważne, czy zatrzymanie wynikło z warunków czy przepisów. W jednym i w drugim przypadku, pojazd kontynuujący jazdę, po takim zatrzymaniu, nie jest włączającym się do ruchu.
O i na tym stwierdzeniu zakończył bym tą dyskusję ;-). Choć akurat autobus i trolejbus włączają się do ruchu ;-). Tramwaj nie.
Chyba trochę się w tym wszystkim pogubiłeś ;-)