Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    29.01.2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Postów
    54

    własna działalność krok po kroku...



    pewnie niektórym moje pytanie wyda sie infantylne, ale nie mam od kogo się tego dowiedzieć.
    Mianowicie...
    Chciałabym założyć działalność i kupię auto do nauki jazdy ale nie wiem ja sie do tego zabrać, jak to wygląda formalnie i praktycznie.
    1. Gdzie sie udać w pierwszej kolejności aby zarejestrować działalność?
    2. Kupno auta. Konkretnie chodzi o grande punto. Nie mam zbyt wiele kasy więc muszę się głównie posilkowac jakimś innym źródłem. Na dofinansowanie z UP nie mogę liczyć bo nie mogę się zarejestrować, może ktoś zna jakieś źródło unijne? Albo inną kwestia. Leasing czy kredyt na samochód? I w tym przypadku gdzie mogłabym na niego liczyć? na nowe auto raczej nie będzie mnie stać,myślałam o używanym.
    3. Jak wygląda sprawa z księgowością?

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.05.2008
    Mieszka w
    Program do czegośtama
    Postów
    573

    Re: własna działalność krok po kroku...



    Cytat Napisał golden84
    .
    1. Gdzie sie udać w pierwszej kolejności aby zarejestrować działalność?
    1. Urząd Gminy i wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Cena około 100zł, w niektórych gminach 0zł. Wybierasz gminę odpowiadającą twojemu miejscu zamieszkania, nie prowadzenia DG. Potrwa to kilka dni.

    2. Jak otrzymasz wpis to idziesz do GUSu po REGON. Jak dobrze pójdziesz, dostaniesz od ręki. Cena: 0zł.
    W tym momencie możesz już zacząć działać.

    3. Idziesz do US i składasz NIP-1

    4. W ciągu 7 dni od rozpoczęcia faktycznego działań idziesz do ZUSu i zgłaszasz działalność

    5. Idziesz do banku i zakładasz konto.

    Alles

    Cytat Napisał golden84
    3. Jak wygląda sprawa z księgowością?
    Wygląda różnie. Sprecyzuj pytanie. Chodzi o formę? Czy o miejsce prowadzenia?
    Zarządca Przypraw 6.6 / 2010
    Biologiczny System Odpowiadania na forumie.

    Pierwszy stworzony przez teoretyków inteligentny odpowiadacz forumowy.
    Stoisz nad przepaścią? Nie daj się, zrób krok naprzód.

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    29.01.2009
    Mieszka w
    Gdańsk
    Postów
    54


    W sumie to i o jedno i o drugie. Wiem ze może to robić jakaś księgowa, ale czy np może to być biuro rach.? Tylko pewnie kwestia tego co sie bardziej opłaca...
    Wszystko to, dotyczy założenia dział. Robi się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania, bo moje jest różne?

    A ktoś może orientuje sie jak to jest z samochodem?

    Tristan,
    Dziękuję Ci bardzo. Przynajmniej wiem już gdzie w pierwszej kolejności się udać.

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.05.2008
    Mieszka w
    Program do czegośtama
    Postów
    573


    Cytat Napisał golden84
    W sumie to i o jedno i o drugie. Wiem ze może to robić jakaś księgowa, ale czy np może to być biuro rach.? Tylko pewnie kwestia tego co sie bardziej opłaca...
    Oczywiście, że może być biuro. W końcu od tego one są. Tylko znajdź dobre. Koszt to 50-100zł miesięcznie za działalność o tak małym rozmachu i prawie zerowej księgowości.


    Cytat Napisał golden84
    Wszystko to, dotyczy założenia dział. Robi się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania, bo moje jest różne?
    Tak. Urząd Skarbowy też masz wg miejsca zamieszkania, prawda? PIT składałeś teraz do US wg miejsca zamieszkania. Jak zmieniałeś zamieszkanie, to zanosiłeś NIP-3 do nowego US.

    Wiem, nabijam się trochę, bo prawda jest taka, że bardzo często ludzie mieszają miejsce zamieszkania z zameldowaniem i choć mieszkają gdzie indziej, to udają, że mieszkają tam gdzie są zameldowani. No bo w końcu skoro mieszkasz gdzie indziej, to powinieneś się choćby czasowo tam zameldować.

    W każdym razie, oficjalnie to załatwiasz podług miejsca zamieszkania. Nieoficjalnie można udawać, że się mieszka tam gdzie się jest zameldowanym (o ile nie jest to 600km dalej) i podług tego załatwiać, będzie prościej z biurwami. Na pewno jednak nie wg miejsca prowadzenia DG. Niektórzy próbują załatwiać np. w Zabrzu, bo w Zabrzu chcą mieć ośrodek, a mieszkają/są zameldowani w Gliwicach. Załatwia się wtedy w Gliwicach, a we wpisie dodatkowo podaje adres zabrski. A wg mnie najlepiej podać ,,miejsce wykonywania działalności: cały kraj i świat''.

    Pamiętaj też, że na fakturach podaje się adres przedsiębiorcy, nie adres jakiegoś punktu usługowego. Czyli wynajmując np. biuro na Kwiatowej, w dokumentach oficjalnych nadal się posługujesz swoim adresem (np. Polna 13). Do tego imię i nazwisko są częścią obowiązkową nazwy.

    Czasami muszę współpracować z kontrahentami, którzy próbują wciskać coś w deseń:

    Szkoła Językowa Ciapurex
    Zabrze; Wolności 13

    Czyli z brakującym imieniem i nazwiskiem oraz z adresem szkoły a nie właściciela. NIBY to działa i NIBY nie słyszałem o tym, żeby US za to jakieś kary walił, ale OFICJALNIE to jest źle i oficjalnie na fakturze/rachunku/itp. musi był adres i nazwa przedsiębiorcy, bo to on wystawia dokument przecież, a nie firma, która jako taka nie ma osobowości prawnej i jest tylko nazwą do reklamy.

    Cytat Napisał golden84
    A ktoś może orientuje sie jak to jest z samochodem?
    Nie mam pojęcia.
    Zarządca Przypraw 6.6 / 2010
    Biologiczny System Odpowiadania na forumie.

    Pierwszy stworzony przez teoretyków inteligentny odpowiadacz forumowy.
    Stoisz nad przepaścią? Nie daj się, zrób krok naprzód.

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    09.03.2008
    Postów
    107


    Pamiętaj też, że na fakturach podaje się adres przedsiębiorcy, nie adres jakiegoś punktu usługowego. Czyli wynajmując np. biuro na Kwiatowej, w dokumentach oficjalnych nadal się posługujesz swoim adresem (np. Polna 13). Do tego imię i nazwisko są częścią obowiązkową nazwy.
    Jeżeli wynajmujesz biuro na Kwiatowej i jest to miejsce prowadzenia działalności to jakim prawem masz pisać ulica Polna na której mieszkasz?
    Druga sprawa jeżeli zgłaszasz firmę w US :
    Szkoła Językowa Ciapurex
    To taka jest nazwa firmy i tak ma być na fakturach. Jak zgłosisz nazwę:
    Szkoła Językowa Ciapurex Jan Kowalski
    To wtym przypadku podajesz imię i nazwisko również.
    Wyjatkiem może być tylko sytuacja o której piszesz wcześniej, że miejsce wykonywania działalności to cały kraj. Nie spotkałem się z taką sytuacją, ale nie jest to głupi pomysł, bo w razie zmiany lokalu z ulicy Kwiatowej na inny, nie musisz zgłaszac aktualizacji w UG jak rónież nie trzeba aktualizować np. pieczątek. W tej sytuacji podajesz swój adres do nazwy na fakturze.

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    Mniej więcej jasne co do firmy, a kwestia SAMOCHODU?? Skąd? jak kupić??

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.05.2008
    Mieszka w
    Program do czegośtama
    Postów
    573


    Cytat Napisał karol11b
    Pamiętaj też, że na fakturach podaje się adres przedsiębiorcy, nie adres jakiegoś punktu usługowego. Czyli wynajmując np. biuro na Kwiatowej, w dokumentach oficjalnych nadal się posługujesz swoim adresem (np. Polna 13). Do tego imię i nazwisko są częścią obowiązkową nazwy.
    Jeżeli wynajmujesz biuro na Kwiatowej i jest to miejsce prowadzenia działalności to jakim prawem masz pisać ulica Polna na której mieszkasz?
    Ponieważ na fakturze umieszcza się DANE PRZEDSIĘBIORCY, a nie miejsca prowadzenia działalności. Te dane, które zresztą potem są używane również w pozwach sądowych lub procesach gwarancyjnych. Umieszczanie danych wynajmowanego biura jest niezgodne z prawem, choć często olewane przez kontrole.

    Oczywiście nie przeszkadza nic, żeby na fakturze było DODATKOWO miejsce prowadzenia DG, ale najważniejsza jest siedziba przedsiębiorcy, czyli adres zamieszkania podatnika. W skrajnym przypadku US może wywalić z kosztów fakturę źle wystawioną.



    Cytat Napisał karol11b
    Druga sprawa jeżeli zgłaszasz firmę w US :
    Szkoła Językowa Ciapurex
    To taka jest nazwa firmy i tak ma być na fakturach.
    Nie ma takiej możliwości. Nazwą działalności gospodarczej osoby fizycznej jest zawsze jej Imię i Nazwisko + OPCJONALNIE nazwa dodatkowa. Nie ma takiej opcji, żeby nazwą DG OF było coś bez imienia i nazwiska.

    Art. 43 (4):
    Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

    http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Ko...y-1_2_117.html
    Ukrywanie imienia i nazwiska jest nie tylko sprzeczne z prawem, ale i świadczy o tym, że przedsiębiorca jest nierzetelny i ma coś do ukrycia.
    Zarządca Przypraw 6.6 / 2010
    Biologiczny System Odpowiadania na forumie.

    Pierwszy stworzony przez teoretyków inteligentny odpowiadacz forumowy.
    Stoisz nad przepaścią? Nie daj się, zrób krok naprzód.

  8. #8
    Od dawna na forum
    Dołączył
    06.12.2006
    Postów
    1,268


    Co od razu do ukrycia? Może ja sobie po prostu nie życzę, żeby moje prywatne nazwisko było wszędzie upubliczniane. Zresztą co się wiele poukrywa nie podając nazwiska...
    Tylko taka moja opinia i uprzedzam, że nie będę odpowiadał na dalsze posty w tym temacie.

  9. #9
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.05.2008
    Mieszka w
    Program do czegośtama
    Postów
    573


    Cytat Napisał cman
    Co od razu do ukrycia? Może ja sobie po prostu nie życzę, żeby moje prywatne nazwisko było wszędzie upubliczniane.
    Wiem i rozumiem, ale takie jest prawo.

    Cytat Napisał cman
    Zresztą co się wiele poukrywa nie podając nazwiska...
    niestety pozew składa się nie na ,,firmę'', bo ona osobowości prawnej nie ma, ale na przedsiębiorcę. Dlatego ktoś, kto podaje na fakturze samą nazwę oraz adres biura, a nie swój, utrudnia takie pozwy. Oczywiście Ewidencja DG i tak jest jawna i i tak można do tego dojść, ale w ogólności może być utrudnienie. Np. ktoś mieszka kilka gmin dalej niż wynajmuje biuro. Podając na fakturach dane biura i bez nazwiska, bardzo utrudnia poszukiwanie po rozproszonych ewidencjach. Dlatego prawo chce temu zapobiec i wymagane prawem jest podawanie adresu przedsiębiorcy a nie biura. Również wymagane prawem jest podawanie imienia i nazwiska.

    Tak więc, niezależnie od Twoich odczuć, przedstawiam obecny stan prawny.
    Zarządca Przypraw 6.6 / 2010
    Biologiczny System Odpowiadania na forumie.

    Pierwszy stworzony przez teoretyków inteligentny odpowiadacz forumowy.
    Stoisz nad przepaścią? Nie daj się, zrób krok naprzód.

  10. #10
    Od dawna na forum
    Dołączył
    06.12.2006
    Postów
    1,268


    No zgoda, tylko się musiałem uzewnętrznić :P.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •