Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.12.2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Piła
    Postów
    182

    Skręt w lewno i zawracanie na skrzyżowaniu



    Witam, mam kilka pytań odnośnie skrętu w lewo i zawracania na poszczególnych typach skrzyżowań. dodałem kilka sytuacji dla lepszego zobrazowania mojego problemu. Sytuacja 1, 2 i 3 generalnie wiadomo o co chodzi.

    Teraz moje 1 pytanie brzmi czy pojazdy w sytuacji 3 przy czym nie ma sygnalizacji świetlnej powinny się ustawiać tak jak w sytuacji 1 czy tak jak w syt. 2? na moje to tak jak w syt.2 chociaż tam wiele znaczą te znaki ustąp na łączniku.

    Drugie pytanie odnosi się do sytuacji 4 czy pojazd nr 1 powinien ustawić się za pojazdem 4 i czekać na przejazd, czy może wykonać manewr zawracania tak jak oznaczyłem czerwonym kolorem jadąc "tak jakby pod prąd". I tak samo jak powinni się ustawiać jak nie było by świateł.?

    Trochę namieszałem ale mam nadzieję że moje pytania są w miarę zrozumiałe z góry dziękuje i pozdrawiam


  2. #2
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.04.2009
    Postów
    11


    Według mnie manewr poprawnie wykonany to taki jak na rysunku 2. Te pozostale 3 i 4 budza duze kontrowersje. Raczej jest to niezgodne z przepisami.

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    15.10.2008
    Mieszka w
    Zachodniopomorskie
    Postów
    38


    Cytat Napisał Peterson
    Według mnie manewr poprawnie wykonany to taki jak na rysunku 2. Te pozostale 3 i 4 budza duze kontrowersje. Raczej jest to niezgodne z przepisami.

    Uzasadnij Proszę dlaczego
    "I oto trzeba będzie dumnym krokiem iść bez twarzy..."

  4. #4
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.04.2009
    Postów
    11


    Rys 3 - nie jestem pewien ale rozsadek nakazuje mi ustawienie sie przy prawej krawedzi pasa zieleni jak na rys 2

    Na kursie tłumaczono nam ze manewr zawracania mozna wykonac jak na rys 4 tylko wprzypadku gdy pas zieleni jest nieco cofniety do tylu i jest miejsce na pojazd - tzn nie mozna znalezc sie na pasie "pod prad"

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    02.01.2008
    Postów
    219


    rysunki 1 i 2 sa tak banalne ze nie trzeba ich tlumaczyc

    Na rys. 3 mozna tak pojechac jak jest narysowane poniewaz sa swiatla i ruch jst kierowany ( nie zachodzi kolizja z ruchem poprzecznym).Tudziez nie bedzie bledem jesli sie zblizymy do pasa zieleni. I tak i tak bedzie dobrze.

    Na rys. 4 pojazd 1 nie moze tak zawrocic, poniewaz po pierwsze bedzie jechal pod prad a po drugie pas zieleni nie jest na tyle cofniety aby mogl sie zmiescic ponizej przeciwnego pasa ruchu.Nalezy podjechac pod przeciwny pas zieleni i wykonac manewr zawracania ( 2 skrety w lewo). Przy skrecie w lewo analogicznie jak na rys. 3.

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.12.2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Piła
    Postów
    182


    Cytat Napisał olek256
    rysunki 1 i 2 sa tak banalne ze nie trzeba ich tlumaczyc
    pewnie że nie trzeba i nikt nie paisał że trzeba, jak wcześniej napisałem narysowałem je aby lepiej zobrazować możliwe sytuacje.

    Cytat Napisał olek256
    Na rys. 3 mozna tak pojechac jak jest narysowane poniewaz sa swiatla i ruch jst kierowany ( nie zachodzi kolizja z ruchem poprzecznym).Tudziez nie bedzie bledem jesli sie zblizymy do pasa zieleni. I tak i tak bedzie dobrze.
    nie będzie błędem jeżeli zbliżymy się bardziej do pasa ?? a co wtedy z pojazdem jadącym w lewo z przeciwka ? będzie musiał nas mieć po lewej stronie a nie tak jak zazwyczaj pokonuje się skrzyżowania ze światłami jadąc w lewo czyli mija się bez kolizyjnie. Chyba że chodzi Ci o zbliżenie się do pasa zieleni tak jak w syt 4 ale wtedy zaprzeczał byś sam sobie bo o syt 4 piszesz że nie można się tak ustawić do zawracania.

    Cytat Napisał olek256
    Na rys. 4 pojazd 1 nie moze tak zawrocic, poniewaz po pierwsze bedzie jechal pod prad a po drugie pas zieleni nie jest na tyle cofniety aby mogl sie zmiescic ponizej przeciwnego pasa ruchu.Nalezy podjechac pod przeciwny pas zieleni i wykonac manewr zawracania ( 2 skrety w lewo). Przy skrecie w lewo analogicznie jak na rys. 3.
    załóżmy że pas zieleni jest na tyle cofnięty że się pojazd zmieści

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    02.01.2008
    Postów
    219


    Cytat Napisał billon
    Cytat Napisał olek256
    Na rys. 3 mozna tak pojechac jak jest narysowane poniewaz sa swiatla i ruch jst kierowany ( nie zachodzi kolizja z ruchem poprzecznym).Tudziez nie bedzie bledem jesli sie zblizymy do pasa zieleni. I tak i tak bedzie dobrze.
    nie będzie błędem jeżeli zbliżymy się bardziej do pasa ?? a co wtedy z pojazdem jadącym w lewo z przeciwka ? będzie musiał nas mieć po lewej stronie a nie tak jak zazwyczaj pokonuje się skrzyżowania ze światłami jadąc w lewo czyli mija się bez kolizyjnie. Chyba że chodzi Ci o zbliżenie się do pasa zieleni tak jak w syt 4 ale wtedy zaprzeczał byś sam sobie bo o syt 4 piszesz że nie można się tak ustawić do zawracania.
    no ale powiedz mi gdzie widzisz problem w tej sytuacji? oczywiscie chodzilo mi o zblizenie do pasa zieleni przeciwleglego.
    Cytat Napisał billon
    Cytat Napisał olek256
    Na rys. 4 pojazd 1 nie moze tak zawrocic, poniewaz po pierwsze bedzie jechal pod prad a po drugie pas zieleni nie jest na tyle cofniety aby mogl sie zmiescic ponizej przeciwnego pasa ruchu.Nalezy podjechac pod przeciwny pas zieleni i wykonac manewr zawracania ( 2 skrety w lewo). Przy skrecie w lewo analogicznie jak na rys. 3.
    załóżmy że pas zieleni jest na tyle cofnięty że się pojazd zmieści
    zalozyc mozemy ale na rysunku tego nie ma a twojego zalozenia nie znalem wiec zinterpretowalem rysunek

  8. #8
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.12.2008
    Mieszka w
    Bydgoszcz/Piła
    Postów
    182


    Cytat Napisał olek256
    Cytat Napisał billon
    Cytat Napisał olek256
    Na rys. 3 mozna tak pojechac jak jest narysowane poniewaz sa swiatla i ruch jst kierowany ( nie zachodzi kolizja z ruchem poprzecznym).Tudziez nie bedzie bledem jesli sie zblizymy do pasa zieleni. I tak i tak bedzie dobrze.
    nie będzie błędem jeżeli zbliżymy się bardziej do pasa ?? a co wtedy z pojazdem jadącym w lewo z przeciwka ? będzie musiał nas mieć po lewej stronie a nie tak jak zazwyczaj pokonuje się skrzyżowania ze światłami jadąc w lewo czyli mija się bez kolizyjnie. Chyba że chodzi Ci o zbliżenie się do pasa zieleni tak jak w syt 4 ale wtedy zaprzeczał byś sam sobie bo o syt 4 piszesz że nie można się tak ustawić do zawracania.
    no ale powiedz mi gdzie widzisz problem w tej sytuacji? oczywiscie chodzilo mi o zblizenie do pasa zieleni przeciwleglego.
    no ja widzę, bo jeżeli ogólna zasada ustawiania pojazdu przy skręcie w lewo kiedy wymijają się 2 pojazdy jest taka jak na rys 1 czy 3 to dlaczego nagle dobrze jest kiedy ustawimy się jak w syt 2 trochę to dla mnie bezpodstawne. Z tego co wiem tak jeździło się przed zmianą przepisów bodajże w 1999r. Generalnie pytanie kieruje jeszcze do wszystkich czy jest jakaś różnica na tego typu skrzyżowaniach kiedy nie ma sygnalizacji świetlanej?


    Cytat Napisał olek256
    Cytat Napisał billon
    Cytat Napisał olek256
    Na rys. 4 pojazd 1 nie moze tak zawrocic, poniewaz po pierwsze bedzie jechal pod prad a po drugie pas zieleni nie jest na tyle cofniety aby mogl sie zmiescic ponizej przeciwnego pasa ruchu.Nalezy podjechac pod przeciwny pas zieleni i wykonac manewr zawracania ( 2 skrety w lewo). Przy skrecie w lewo analogicznie jak na rys. 3.
    załóżmy że pas zieleni jest na tyle cofnięty że się pojazd zmieści
    zalozyc mozemy ale na rysunku tego nie ma a twojego zalozenia nie znalem wiec zinterpretowalem rysunek
    hehe bez przesady nie bedziemy teraz dochodzić czy na tym rysuneczku zemieści sie ten pojazd czy nie jeżeli narysowałem tą strzałkę do jazdy to chyba założyłem że może przejechać

  9. #9
    Od dawna na forum
    Dołączył
    30.09.2008
    Postów
    297


    Cytat Napisał olek256

    Na rys. 4 pojazd 1 nie moze tak zawrocic, poniewaz po pierwsze bedzie jechal pod prad a po drugie pas zieleni nie jest na tyle cofniety aby mogl sie zmiescic ponizej przeciwnego pasa ruchu.Nalezy podjechac pod przeciwny pas zieleni i wykonac manewr zawracania ( 2 skrety w lewo). Przy skrecie w lewo analogicznie jak na rys. 3.
    Nie rozumiem zupełnie stwierdzenia, że będzie jechał pod prąd.
    Uważam, że powinien jechać tak jak jest to narysowane. W innym przypadku powstanie tylko bałagan związany z jazdą na zakładkę.

  10. #10
    Od dawna na forum
    Dołączył
    15.10.2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Postów
    260


    popieram kolege mega i dolaczam sie do pytania
    gdzie tu jazda pod prad i czemu uczycie na ta bezsensowna jazde kolizyjna?????

    ps czy mozna zmniejszyc te rys?
    ---------------------------> Wyższa Szkoła Jazdy <-------------------------
    ------------------------------> www.wsjazdy.pl <---------------------------

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •