Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1
    Od dawna na forum
    Dołączył
    30.08.2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Postów
    402

    Linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów



    Instruktorem nie jestem, ale chciałem się odwołać do ciała kompetentnego z pewnym pytaniem.

    Mianowicie znak:


    Jest opisywany jako:
    Linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów
    linia ta wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu przed skrzyżowaniem. Stosuje się ją wraz ze znakiem drogowym pionowym Ustąp pierwszeństwa przejazdu

    Jeśli to czytam wszystko jest dla mnie oczywiste pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków.

    Chciałem zapytać jak jest interpretowany owy trójkąt jeśli w jego otoczeniu nie ma znaku pionowego ustąp pierwszeństwa przejazdu?

    Sformułowanie "Stosuje się ją" jest dla mnie niejednoznaczne jak na prawo drogowe.

    Pytam o to ponieważ na jednym z marketów w mojej okolicy właśnie w ten sposób jest oznaczona jezdnia, nie ma tam znaku pionowego, jest to także droga wewnętrzna. Z drugiej strony znak jest namalowany w takim miejscu, że generalnie jakby go ktoś nie widział to ewidentnie wali niby z pierwszeństwem, tym bardziej że jedyna bezpośrednia kolizja może mieć miejsce z samochodem nadjeżdżającym z lewej strony.

    Mogę prosić zatem o wykładnie?
    Czy musi być znak pionowy?
    Czy ma znaczenie że to droga wewnętrzna (marketowa).[/b]

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    07.12.2006
    Postów
    125


    W praktyce znaki drogowe poziome maja zastosowanie wraz z znakami pionowymi lecz panowie odpowiedzialni za ich ustawienie roznie wywiazuja sie z swoich obowiazkow lecz wg kodeksu powinno stosowac sie takze do znakow poziomych nawet jezeli nie sa poprzedzone znakiem pionowym a wyjezdzajacy z drog wewnetrznej jest wlaczajacym sie do ruchu wiec ustepuje pierwszenstwa wszystkim innym uczestnikom ruchu

  3. #3
    Od dawna na forum
    Dołączył
    05.09.2005
    Mieszka w
    Będzin.Czeladź,Sosnowiec
    Postów
    236

    Re: Linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów



    Cytat Napisał admin
    Mogę prosić zatem o wykładnie?
    Czy musi być znak pionowy?
    Czy ma znaczenie że to droga wewnętrzna (marketowa).
    Ustąpienie pierwszeństwa wynika z znaku A-7.
    Z samej linii wynika tylko to że jak jest znak A-7 to linia wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa.
    Nie ma znaku A-7 nie powinno być lini P-13 bo bez znaku linia nic nie znaczy.

    Na terenie parkingu obowiązują przepisy ruchu drogowego.
    A mówi o tym ustawa
    Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego.
    2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.
    Pozdrawiam
    Spokojny instruktor z Zagłębia

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    30.08.2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Postów
    402


    Reasumując, znak poziomy o którym mowa bez znaku pionowego (A-7) się nie liczy i w moim przypadku stosujemy zasadę prawej strony (co znacząco zmienia uprzywilejowanie pojazdów).


    Rom. Cały plac jest drogą wewnętrzną więc jakby w moim przypadku nie włączam się w drogę publiczną.

    W ogóle mnie dziwi że KGP nie udzieliła nam odpowiedzi na to pytanie od ponad 2 tygodni. Może świąteczne urlopy chłopaki mają

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.09.2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Postów
    340


    Cytat Napisał admin
    W ogóle mnie dziwi że KGP nie udzieliła nam odpowiedzi na to pytanie od ponad 2 tygodni. Może świąteczne urlopy chłopaki mają
    Co do KGP to wyznają chyba zasadę IV RP "bliżej ludzi" Jakoś ostatnio nie odpowiadają na żadne pytania

  6. #6
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    24.12.2006
    Mieszka w
    Toruń
    Postów
    45


    Linia ta jest linią warunkowego zatrzymania pojazdu, w celu ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi, który to pierwszeństwo przed nami posiada.Stosuje się ją wraz ze znakiem A-7.Ale ustępowanie pierwszeństwa wynika też z zasady ogólnej, oraz ze znaku A-5.Tak więc, może ona być zastosowana na skrzyżowaniu,na którym znaki nie określają pierwszeństwa, lub ustawiony jest znak A-5.Trzeba wtedy ustępować pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony.I ta linia właśnie wskazuje miejsce, w którym należy zatrzymać pojazd.Sam kształt linii, składających się z trójkątów, podobnych do A-7, krzyczy wręcz w tych sytuacjach"ustąp pierwszeństwa".
    No, ale może się nie znam.Henryk ileśtam zarzuci mi napewno, że wypisuję herezje.
    jak chceta to jedźta,ale nie jedźta jak chceta

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    30.08.2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Postów
    402


    Wszystko super, tylko ja cały czas pytam o sytuację w której nie ma oznakowania pionowego w ogóle Są tylko trójkąty. Postaram się Wam jeszcze narysować mapę poglądową.

    A oto i mapa:




    Jak pisałem wcześniej nie ma tu znaków pionowych. Wszystko się dzieje na placu parkingowym sklepu Kaufland we Wrocławiu.

    Od interpretacji znaków poziomych zależy kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo.

    Jeśli znak poziomy ma znaczenie to pierwszeństwo ma Samochód A, jeśli nie mają znaczenia to pierwszeństwo ma samochód B

  8. #8
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    24.12.2006
    Mieszka w
    Toruń
    Postów
    45


    Uf.Faktycznie nakopane.W tej sytuacji linia ta nie ma sensu.Miała by sens, jeżeli byłby znak A-7 i ponieważ jest to droga niepubliczna, tylko wewnętrzna Kauflandu, jak piszesz, powinien on być namalowany na prostokątnym białym tle.Bez tego znaku, linia ta miała by uzasadnienie, gdyby z prawej strony było też jakieś odgałęzienie drogi.W tej sytuacji, ponieważ nie ma zastosowanego znaku A-7, linia ta miała by uzasadnienie, gdyby była namalowana przed pojazdem z lewej strony, gdyż powinna tu zadziałać zasada ogólna.Znaki poziome nie ustalają pierwszeństwa, jedynie wskazują miejsca realizacji.
    jak chceta to jedźta,ale nie jedźta jak chceta

  9. #9
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    08.05.2007
    Postów
    3


    Cytat Napisał admin
    W ogóle mnie dziwi że KGP nie udzieliła nam odpowiedzi na to pytanie od ponad 2 tygodni....
    Czy KGP "obudziła" sie w końcu?
    Sytuacja o której piszesz (P-13 bez A-7) powtarza się naprawdę bardzo często (głównie w marketach) i naprawdę przydałaby się jakaś wykładnia.
    Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie to wykładnia w stylu "...taka sytuacja nie ma sensu..." lub "..zawsze należy zachować ostrożność.." bo pierwsze jednak się zdarza a drugie jest oczywiste.
    Pozdrawiam
    Grzegorz

  10. #10
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.09.2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Postów
    340


    "W odpowiedzi na Pańskie zapytanie dotyczące warunków stosowania oznakowania poziomego P-13 „linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów” informuję, że oznakowanie to powinno być stosowane łączenie ze znakiem pionowym A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Zasada ta jest określona w § 89 ust. 2 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 31 lipca 2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych Dz. U. nr 170 poz. 1393 oraz w załączniku nr 2 pkt.4.2.4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania. W tej sytuacji zarządzający ruchem na drodze, na której oznakowanie zostało zastosowane powinien je uzupełnić znakiem A-7 lub usunąć linię zatrzymania.
    Ponadto informuję, że włączający się do ruchu z drogi nie będącej drogą publiczną (droga wewnętrzna), z nieruchomości, z obiektu przydrożnego, dojazdu do tego obiektu oraz ze strefy zamieszkania ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. W związku z powyższym stosowanie znaków A-7 np. na wyjazdach z parkingów, dróg dojazdowych do obiektów handlowych, stacji benzynowych i tym podobnych nie jest wymagane. Jednocześnie ustawodawca zgodnie z treścią § 5 ust. 6 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 31 lipca 2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych Dz. U. nr 170 poz. 139 dopuszcza zastosowanie znaku A-7 poza skrzyżowaniami, określając je jako inne miejsca przecięcia się kierunków ruchu. Jest to zgodne z podstawową funkcją znaków ostrzegawczych, czyli uprzedzaniem o miejscach na drodze, w których występuje lub może występować niebezpieczeństwo." - odpowiedź z Poznania

    "W nawiązaniu do Pana mail-a z dnia 2 stycznia 2007 r. uprzejmie informuję, że
    kwestie problemowe, które Pan poruszył zostały uregulowane w Rozporządzeniu
    Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków
    technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu
    drogowego i warunków ich umieszczania na drodze (Dz. U. NR 220, poz. 2181 z dnia 23
    grudnia 2003 r.).

    Przepisy załącznika do w/w aktu prawnego stosuje się do oznakowania poziomego na
    drogach publicznych o nawierzchni twardej.

    Opisany przez Pana znak poziomy P - 13 ,,linia warunkowego zatrzymania złożona z
    trójkątów" stosuje się, jeżeli zachodzi potrzeba wyznaczenia miejsca zatrzymania
    pojazdów na wlocie drogi podporządkowanej, na której zastosowano znak pionowy A - 7
    ,,ustąp pierwszeństwa". Uzupełnieniem znaku P - 13 może być znak P - 15 umieszczony
    na jezdni przed tą linią celu uprzedzenia kierującego o zbliżeniu się do drogi z
    pierwszeństwem jako uzupełnienie znaku pionowego A - 7 ,,ustąp pierwszeństwa".

    Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące drogi wewnętrznej marketowej informuję, że
    znak D - 46 ,,droga wewnętrzna" stosuje się w celu wskazania wjazdu na drogę
    ogólnodostępną niepubliczną, tzn. drogę której zarządcą nie jest jednostka
    administracji publicznej (rządowej lub samorządowej), lecz inna jednostka będąca jej
    właścicielem lub administratorem. Na drodze wewnętrznej stosuje się znaki takie jak
    na drodze publicznej z grupy wielkości małych lub mini (znaki pionowe). Zgodnie z
    powyższym na drogach wewnętrznych zastosowanie mają znaki pionowe. Zgodnie z art. 8
    ustawy z dnia 21 marca 1985 r. ,,O drogach publicznych" (Dz. U. z 1985 r., Nr 14
    poz. 60 z póz. zm.) budowa, przebudowa (.), ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych
    oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu na którym jest zlokalizowana droga,
    a w przypadku jego braku do właściciela tego terenu." - odpowiedź z Radomia

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •