Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: Pytanie

  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    15.07.2012
    Postów
    3

    Pytanie



    Witam wszystkich i mam pytanie ponieważ nie bardzo orientuje się.
    Wjazd na rondo
    Są 2 pasy zewnętrzny i wewnętrzny na wjazd na rondo ale na rondzie są 3 pasy i czy ten który wjeżdża z zewnętrznego pasa czyli bliżej krawężnika może wjechać z pierwszeństwem na zewnętrzny i środkowy a ten z wewnętrznego pasa może wjechać na 3 wewnętrzny ale też na drugi ustępując samochodom z pasa zewnętrznego?
    Czy może z pasa zewnętrznego może tylko na pas zewnętrzny a z wewnętrznego na środkowy i wewnętrzny. Dzięki za podpowiedź.

  2. #2
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    28.07.2012
    Postów
    6


    ojeju namieszałeś, na rondzie najlepiej nie zmieniać pasów ale oczywiście można tylko z wewnętrznego do zewnętrznego nie na odwrót! Chyba że znaki stanowią inaczej
    Ostatnio edytowane przez pabl0 ; 28-07-2012 o 01:33

  3. #3
    Od dawna na forum Avatar silvox
    Dołączył
    06.09.2011
    Mieszka w
    malopolskie
    Postów
    781


    Namieszane w poście jest, że hej .. Ale...
    Cytat Napisał pabl0
    na rondzie najlepiej nie zmieniać pasów
    A dlaczego ??
    Cytat Napisał pabl0
    można tylko z wewnętrznego do zewnętrznego nie na odwrót!
    A to juz nowelizacja PoRD !! Od kiedy obowiązuje ?? Czy to tylko projekt ??

  4. #4
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    28.07.2012
    Postów
    6


    nie ma przepisu, który zabrania zmiany pasa na rondzie (chyba, że znaki stanowią inaczej)... ale najlepiej nie zmieniać i wcześniej ustawić się na właściwym pasie...

  5. #5
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    pabl0 napisał:
    nie ma przepisu, który zabrania zmiany pasa na rondzie
    Skoro nie ma, to nie pisz, że zabrania się.
    pablo0 napisał:
    ...ale najlepiej nie zmieniać...
    Dlaczego? Jeśli jadę zewnętrznym pasem, a przede mną jedzie zawalidroga, albo pojazd wolnobieżny na przykład, to nie mogę zmienić pasa na wewnętrzny aby go wyprzedzić?

  6. #6
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    28.07.2012
    Postów
    6


    nie napisałem, że zabrania się zmiany pasa... chcesz to zmieniaj (chyba, że znaki stanowią inaczej) ale najlepiej spokojnie przejechać rondo bez zmiany pasa bo takim zmienianiem można stworzyć (świadomie lub nie) zagrożenie w najgorszym przypadku kolizję. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez pabl0 ; 28-07-2012 o 21:18

  7. #7
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Napisałeś, że można zmieniać pas z wewnętrznego na zewnętrzny a odwrotnie już nie. Postawiłeś jeszcze na końcu wykrzyknik.
    Cytuję Twoją wypowiedź:
    ... na rondzie najlepiej nie zmieniać pasów ale oczywiście można tylko z wewnętrznego do zewnętrznego nie na odwrót!
    A ja twierdzę, że z zewnętrznego na wewnętrzny też można, gdyż żaden przepis mi tego nie zabrania.
    pabl0 napisał:
    ...chcesz to zmieniaj...
    Zawsze zmienię, kiedy będzie taka potrzeba.
    pabl0 napisał:
    ...ale najlepiej spokojnie przejechać rondo bez zmiany pasa bo takim zmienianiem można stworzyć (świadomie lub nie) zagrożenie w najgorszym przypadku kolizję.
    A jaka jest różnica między zmianą pasa z wewnętrznego na zewnętrzny, a zmianą pasa z zewnętrznego na wewnętrzny? Przy jednej zmianie pasa stworzymy zagrożenie, a przy drugiej już nie?
    Jak tak będziemy rozumować, to dojdziemy do wniosku, że wyprzedzać można, ale lepiej nie wyprzedzać, bo możemy doprowadzić np. do kolizji.
    Skoro przepisy na rondzie nie zabraniają mi ani wyprzedzania, ani zmiany pasa ruchu, to mogę te manewry wykonać, oczywiście z zachowaniem szczególnej ostrożności.

  8. #8
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    28.07.2012
    Postów
    6


    oczywiście jest tak jak mówisz pierwszy post pisałem przy dużym zmęczeniu najwyraźniej źle to sformułowałem Pozdrawiam i szerokiej drogi

  9. #9
    Od dawna na forum Avatar silvox
    Dołączył
    06.09.2011
    Mieszka w
    malopolskie
    Postów
    781


    Cytat Napisał ksu
    przepisy na rondzie nie zabraniają mi ani wyprzedzania, ani zmiany pasa ruchu
    Dokładnie - bardzo słuszna uwaga.. Rondo to skrzyżowanie na którym można wyprzedzać, nawet gdy nie jest ruch kierowany ..

    pabl0 - nic Cię nie usprawiedliwia - wypisywanie takich ,,nowości'' często skutkuje kłótnią na forum.. Warto więc się dobrze zastanowić przed kliknięciem ,,wyślij'' .. PoRD jest łatwo dostępny na necie a w razie niepewności zawsze można zadać pytanie choćby tu na forum ..
    Pozdro ..

  10. #10
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    15.07.2012
    Postów
    3


    To kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo?? i na jakie pasy wjeżdża na rondo z pierwszeństwem ( nie chodzi mi gdzie one potem jadą ) gdy dochodzące do ronda 2 pasy wjazdowe a na rondzie znajdują sie 3pasy

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •