Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Użytkownik
    Dołączył
    18.09.2012
    Postów
    55

    NIEUMIEJĘTNIE konstruowane testy na egzaminie na instruktora



    Pozwolę sobie na pewne przemyślenia. Mam nadzieję na ożywioną dyskusję.
    Ukończyłem studia pedagogiczne, podyplomowe związane z dydaktyką, jestem egzaminatorem maturalnym, zawodowo zajmowałem się również tworzeniem kursów i programowaniem systemów testowania online.
    Z chęci poszerzenia kompetencji zawodowych i zainteresowaniem przepisami ruchu drogowego postanowiłem również uzyskać uprawnienia instruktora nauki jazdy, planuję w niedalekiej przyszłości również zrobić kurs egzaminatora.

    Przygotowując się do egzaminu pobrałem oczywiście ogólnodostępne bazy pytań. Przy niektórych wskazywane odpowiedzi dawały do myślenia, miałem wręcz wrażenie, że jako poprawne wskazywane są odpowiedzi błędne.
    Po pewnym czasie, zamiast koncentrowania się na przepisach w pytaniu zacząłem analizować sposób układania tych pytań. I tutaj nasuwają mi się pewne wnioski

    Podam poniżej przykład. Nie chodzi mi o błędy merytoryczne związane z przepisami ruchu, tylko o metodologię układania pytań testowych, która jest błędna. Osoby układające pytania nie znają podstawowych zasad konstruowania testów. Co z tego, że znają się na przepisach. Nie mają pojęcia o dydaktyce.

    I przykład błędnie skonstruowanego pytania. Jeszcze raz powtórzę, nie chodzi o błąd odnośnie przepisów, lecz o błędny sposób konstrukcji pytania.

    Pytanie z testu na instruktora nauki jazdy w Rzeszowie w dniu 20.10.2012

    Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
    a) włączyć światła mijania
    b) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie
    c) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania


    Według autora wszystkie odpowiedzi A,B,C są poprawne. W konstrukcji testu przyjęto chyba zasadę, że jeśli w podpunkcie jest wymieniony choćby jeden warunek(nakaz itp. w zależności od kontekstu) i nie jest on sprzeczny z przepisem, to należy uznać i nawet jeśli nie jest on kompletny. Każde prawidłowe rozwiązanie niezależnie od kompletności powinno być zaznaczone, jeśli w żadnym stopniu nie jest sprzeczne z przepisami.

    Przy prawidłowo skonstruowanym teście, pojedyncza odpowiedź powinna być niezależna od pozostałych (samodzielna) i prawidłowa sama w sobie. No to wyciągnijmy ten zapis: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: włączyć światła mijania."
    Takie zdanie nie jest już do końca zgodne z przepisami, bo oznaczałoby, że gdyby taki zapis był w kodeksie, to włączenie innych świateł lub nie włączenie świateł mijania byłoby błędem, a tak nie jest.
    Według kodeksu kierujący pojazdem jest zobowiązany włączyć jedne lub drugie, a nie jest zobowiązany włączyć świateł mijania bezwarunkowo.
    Wprawdzie autor nie dodał w podpunkcie słowa np.: w każdym przypadku, zawsze itp, ale pozostawienie w tym przypadku takiej formy powoduje dowolność interpretacji, a tego test nie powinien dopuszczać.

    Załóżmy też inne podejście. Autor zakłada być może, że jeśli kierujący postąpiłby według jedynie pkt A, to będzie to zgodne z przepisami, więc odpowiedź jest prawidłowa. Też taką logikę można przyjąć.

    I teraz, jeśli wszystkie pytania układane byłyby przy takim założeniu, jestem skłonny przyznać rację autorowi tego pytania. Ale ... , wracając do sedna sprawy. Przyjmijmy więc wersję, że jeśli jedynie fragment całego zapisu przepisów jest zawarty w odpowiedzi i treść pytania nie sugeruje inaczej, to takie pytanie powinniśmy uznać LUB zakładamy, że jeśli kierujący postępując według prezentowanej odpowiedzi będzie postępował zgodnie z przepisami, to również taką odpowiedź uznajemy.
    No to tym tokiem rozumowania zmierzmy się z kolejnym pytaniem: (nie pamiętam jednak, gdzie na takie pytanie natrafiłem)

    Samochód do nauki jazdy wyposaża się dodatkowo w:
    a) lusterko zewnętrzne prawe
    b) apteczkę
    c) ogumione koło zapasowe


    I zakładając sposób konstruowania testów jak w pytaniu wcześniejszym, to tutaj również wszystkie trzy odpowiedzi powinny być prawidłowe. Niestety według autora, odpowiedź A jest błędna. Powinny być zaznaczone jedynie B,C.

    Nasuwa się pytanie, że nawet dokładna znajomość przepisów nie gwarantuje zaznaczenia prawidłowej odpowiedzi.
    Więc, czy odpowiedź A w takiej formie jest błędna? Czy jeśli właściciel wyposaży pojazd w dodatkowe lusterko prawe zewnętrzne, to jest to błąd?
    Oczywiście, że gdyby był tam zapis w takiej formie: a) tylko lusterko zewnętrzne przednie prawe.
    To wówczas odpowiedź jest jednoznaczna. Jednak tutaj nie dodano takiego słowa.

    Dlaczego więc jedni autorzy pytań kierują się takim, a inni całkiem odmiennym tokiem rozumowania?
    Jeszcze raz: Czy jazda we mgle na światłach mijania jest błędem? NIE, więc odpowiedź jest prawidłowa. Czy wyposażenie samochodu do nauki jazdy w dodatkowe prawe lusterko zewnętrzne jest błędem? NIE, więc odpowiedź jest również prawidłowa. Niestety, różni autorzy i różne podejście.

    Powyższe pytania powinny być poprawione, oto moje propozycje:
    Samochód do nauki jazdy wyposaża się dodatkowo między innymi w:
    a) w lusterko zewnętrzne prawe
    b) apteczkę
    c) ogumione koło zapasowe


    wówczas wszystkie odpowiedzi byłyby prawidłowe i dla osoby znającej przepis jednoznaczne.

    LUB

    Samochód do nauki jazdy wyposaża się dodatkowo w:
    a) tylko w lusterko zewnętrzne przednie prawe
    b) apteczkę
    c) ogumione koło zapasowe


    wówczas jedynie B i C byłoby prawidłowe.

    Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
    a) włączyć światła mijania w każdym przypadku
    b) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie
    c) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania


    W takiej konstrukcji prawidłowymi odpowiedziami byłyby oczywiście jedynie B oraz C.

    LUB

    Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto między innymi:
    a) włączyć światła mijania
    b) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie
    c) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania


    LUB

    Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
    a) włączyć światła mijania jeśli pojazd nie jest wyposażony w światła przeciwmgłowe przednie
    b) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie
    c) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania


    PYTANIA POWINNY SPRAWDZAĆ ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW i oczywiście ich zrozumienie, ale NIE INTENCJE AUTORA.

    Proszę w takim razie spróbować odpowiedzieć na pytanie takie: (skonstruowane przeze mnie według zasady jakimi sugerują się autorzy pytań do egzaminów na instruktora) i proszę odgadnąć moje intencje:

    Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
    1) prędkość pojazdu holującego nie przekracza 60 km/h poza obszarem zabudowanym;
    2) pojazd holujący ma włączone zawsze światła mijania;
    3) w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem


    KTÓRA ODPOWIEDŹ W TYM PYTANIU JEST BŁĘDNA?

    Aby ułatwić, wklejam poniżej przepisy kodeksu (żeby nie szukać). Oto przepisy, na podstawie których ułożyłem pytanie:

    Kierujący może holować pojazd silnikowy tylko pod warunkiem, że:
    1) prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem;
    2) pojazd holujący ma włączone światła mijania również w okresie dostatecznej widoczności;
    3) w pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim;


    I teraz proszę o prawidłową odpowiedź na to pytanie z uzasadnieniem!
    To jest właśnie przykład na test, który nie sprawdza wiadomości, ani rozumienia tekstu, tylko intencje autora. Starałem się opisać moje przemyślenia bez zbędnego fachowego słownictwa i wybaczcie literówki lub inne stylistyczne ewentualne pomyłki, ale pisałem na szybko.

    Może jakiś egzaminator odpowie mi na to moje pytanie, ułożone amatorsko według zasady: zgadnijcie, o czym myślałem.

    Zachęcam do dyskusji, również osoby zajmujące się dydaktyką.

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.09.2012
    Mieszka w
    Chełm
    Postów
    187


    Z tymi testami to jest różnie. Sam ucząc się do egzaminu trafiałem na nietypowe pytania.
    Myślę, że na egzaminie komisja unika dwuznacznych pytań i takich nie spotkasz

  3. #3
    Od dawna na forum Avatar neoTz
    Dołączył
    22.11.2012
    Postów
    133


    Tutaj Kolego chodzi tylko wyłącznie o to aby powinęła się komuś noga.
    Ludzie, którzy tworzyli testy nie tylko na instruktorów, ale i na prawo jazdy wychodzą właśnie z takiego założenia.

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.09.2012
    Mieszka w
    Chełm
    Postów
    187



    No być może
    A myślisz po co chcą wprowadzić na egzamin ruch w mieście?
    Tam egzaminator grając rolę kursanta ma wieeelkie pole popisu

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    20.07.2010
    Postów
    209


    No sorry koledzy, ale czy uważacie, że obecny egzamin jest OK?
    Przecież sprawdzana jest tylko praktycznie wiedza teoretyczna! Nie mówię, że jest łatwy, ale nikt nie sprawdza czy kandydat na instruktora wogóle potrafi jeździć.

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.09.2012
    Mieszka w
    Chełm
    Postów
    187


    Cytat Napisał M.S. Zobacz post
    czy kandydat na instruktora wogóle potrafi jeździć.
    Jeździć to na pewno każdy kandydat potrafi - w kryteriach masz wymagane prawo jazdy co najmniej 3 lata
    Chodzi o to czy potrafi odnaleźć się w roli instruktora w ruchu drogowym.
    Czy egzamin teraz jest OK czy nie - nie nam to oceniać - mimo to niektórzy nie radzą z nim sobie. I to nie tylko z powodu testów - na części praktycznej też legną ludzie.
    Wprowadzenie ruchu drogowego jeszcze bardzie sparaliżuje kandydata na instruktora - jak kandydat na instruktora nie wydając komend tylko słuchając co mówi zamierzając wykonać egzaminator ma wyczuć czy on to zrobi teraz poprawnie czy niepoprawnie? No ciężka sprawa będzie - może szykują na to jakiś schemat egzaminacyjny ? Nie wiem nie mam pojęcia - nie zapominajmy że to i tak póki co projekt.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Tagi dla tego tematu

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •