Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147

    EGZAMIN na instruktora TESTY na C?



    Witam, jestem instruktorem na kategorie B od kilku już lat, międzyczasie ukończyłem kurs na instruktora kategorii C lecz nigdy nie podszedłem do egzaminu. Moje pytanie - czy będąc już instruktorem na B muszę zdawać testy z przepisów i psychologii/dydaktyki/metodyki i ustaw plus prezentacje w części teoretycznej egzaminu czy tylko testy na C z przepisów ruchu??
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    25.09.2013
    Postów
    109


    Tylko testy z ruchu C (część specjalistyczna tzw), tak przynajmniej było przed 19.01.2013, sam tak zdawałem... no i potem 2ga część czyli "pokaz"/wykład i plac...3 części ale bez metodyki psychologii itp

  3. #3
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    Cytat Napisał OSK_2 Zobacz post
    Tylko testy z ruchu C (część specjalistyczna tzw), tak przynajmniej było przed 19.01.2013, sam tak zdawałem... no i potem 2ga część czyli "pokaz"/wykład i plac...3 części ale bez metodyki psychologii itp
    Ale testy z przepisów aktualne dla kandydatów na B i C czy tylko na C? Jeśli na C to skąd je zdobyć ?

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    25.09.2013
    Postów
    109


    Nie pamiętam już jak to było dokładnie kiedyś ale chyba tylko na C...."po nowemu" nie wiem jak to wygląda, a też chętnie bym się dowiedział bo zamierzam w końcu zdawać CE....

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    28.08.2007
    Mieszka w
    kuj-pom
    Postów
    289


    Ja tez na C zdawałam testy tylko na kat C+prezentacja + plac. Nie wiem jak to teraz wygląda. A może ktoś napisać jak wygląda kat CE? Też wszystko sie zdaje? Bo na prawko na CE nie ma teorii, a jak to jest z egz na instruktora? zdawal ktos po zmianach?

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    Witam. Czy ktoś się orientuje jak AKTUALNIE wygląda egzamin instruktorski na C posiadając już B? Co trzeba zdawać w części teoretycznej i praktycznej?

  7. #7
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Seba1982 z tego co widzę to dawno nie zaglądałeś na forum i może już zdałeś swój egzamin na instruktora kat.C. Nie wiem więc czy przyda Ci się ta informacja, ale jak nie Tobie to może komuś innemu.

    Obecnie egzamin składa się z trzech części.
    . Część pierwsza egzaminu jest przeprowadzana w formie testu:
    1) komputerowego - za pomocą urządzenia egzaminacyjnego - polegającego na wskazaniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi w pytaniach ujętych w katalogu pytań, wyświetlanych systemem losowym albo
    2) pisemnego - polegającego na wybraniu wszystkich prawidłowych odpowiedzi i wpisaniu ich oznaczeń literowych do odpowiednich rubryk imiennego arkusza egzaminacyjnego.
    Może być jedna poprawna odpowiedź, mogą być dwie lub trzy poprawne odpowiedzi.
    Na kat. C jest 14 pytań i 20 minut na udzielenie odpowiedzi. Pytania są za 3 punkty, 2 i za 1 punkt. Maksymalna liczba punktów jaką można uzyskać to 28. Aby zaliczyć test trzeba uzyskać minimum 23 punkty.

    Tematyka na teście to:
    a) psychologia,
    b) metodyka nauczania, w szczególności w zakresie znajomości programów szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami,
    c) prawo o ruchu drogowym,
    d) technika kierowania pojazdem i obsługa pojazdu,
    e) technika i taktyki jazdy,
    f) bezpieczeństwo ruchu drogowego
    Część druga egzaminu to pokaz przeprowadzenia zajęć teoretycznych, który nie powinien być krótszy niż 15 minut.
    Osoba egzaminowana uzyskuje pozytywny wynik części drugiej egzaminu, jeżeli przeprowadziła pokaz zajęć teoretycznych w sposób wynikający z programu szkolenia, czyli trzeba napisać konspekt i poprowadzić wykład.
    Część trzecia egzaminu tzw. część praktyczna odbywa się na samochodzie ciężarowym.
    Od 10 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy i teraz trzeba wykonać 2 zadania na placu manewrowym i 2 zadania w ruchu miejskim. Wcześniej było tylko 1 zadania na placu i 1 zadanie w ruchu drogowym. Zadania losuje osoba egzaminowana.
    Trzeba omówić kryteria oceny wynikające z rozporządzenia w sprawie egzaminowania...(poz.995), ale wykonać je należy zgodnie z kryteriami określonymi w rozporządzeniu w sprawie uzyskiwania uprawień przez instruktorów i wykładowców. Różnica jest m.in. taka że kandydat na instruktora nie może zrobić korekty podczas parkowań i nie ma drugiej próby. Czyli pierwszy błąd i koniec egzaminu.
    Jeśli poprawnie wykonamy 4 zadania, wówczas wynik egzaminu jest pozytywny.
    reeds na kat B+E i C+E jest dokładnie tak samo. Oczywiście w pierwszej i drugiej części jest inna tematyka. W trzeciej części nie ma parkowania równoległego, ale za to może być sprzęganie i rozprzęganie zespołu pojazdów. Słyszałem też, że w niektórych województwach egzaminatorzy jeżdżą pojazdem egzaminacyjnym, a kandydat na instruktora udziela instruktażu i musi wyłapać błędy. W województwie podlaskim to kandydaci na instruktorów wykonują zadania egzaminacyjne.

    Dobra wiadomość. Z dniem 10 stycznia 2016 r. zmienił się § 3 rozporządzenia i . egzamin, z wyjątkiem egzaminu w zakresie pozwolenia, przeprowadza się dla grupy liczącej nie mniej niż 5 i nie więcej niż 40 osób.
    Wcześnie by móc zorganizować egzamin trzeba było zebrać grupę osób nie mniejszą niż 20. Dlatego egzaminy były rzadziej organizowane.
    Teoretycznie teraz będzie można częściej organizować egzaminy.

  8. #8
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    Witaj, niestety nadal nie pochodziłem do kategorii C, ale mam taki zamiar w najbliższym półroczu..czy ktoś może doradzić z jakich pomocy/stron/baz pytań korzystać przy przygotowywaniu do egzaminu?

  9. #9
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Baza pytań niestety nie stanowi informacji publicznej, więc nigdzie w internecie takiej bazy nie znajdziesz. Każde województwo ma inną bazę pytań.
    W teście, czyli w pierwszej części egzaminu pytania dotyczą zagadnień z ustawy prawo o ruchu drogowym, z rozporządzenia w sprawie szkolenia..., sporo jest pytań dotyczących znaków drogowych, dopuszczalnych prędkości, techniki i taktyki kierowania pojazdem. W niektórych testach nawet połowa pytań jest z psychologii i dydaktyki.
    Tak to wygląda w województwie podlaskim. Jak jest w innych województwach może ktoś się jeszcze wypowie.
    Pomoce jakie bym polecił to:
    - ustawa prawo o ruchu drogowym
    - rozporządzenie w sprawie szkolenia...
    - rozporządzenie w sprawie egzaminowania...- znajomość niezbędna podczas trzeciej części egzaminu.
    - rozporządzenie w sprawie znaków...
    - zapoznanie się z definicjami: andragogika, dyskusja, pogadanka, wykład, instruktaż, ogólnie metody nauczania, zasady nauczania, motywacja itp.
    -psychologia: definicja psychologii, osobowość, temperament, reakcja psychiczna, zmęczenie, emocje, zaburzenia myślenia itp.
    Mógłbym chyba tu polecić "poradnik metodyczny dla instruktorów nauki jazdy" Marii Magierskiej.
    I najważniejsze. Oprócz posiadanej wiedzy trzeba trafić w tok myślenia autora pytań i wyczuć jakimi kryteriami kierował się "układacz" pytania.

  10. #10
    Od dawna na forum
    Dołączył
    04.10.2007
    Mieszka w
    Dąbrowa Górnicza
    Postów
    147


    Czy ktoś w ostatnim czasie zdawał egzamin instruktorski na kategorie C ...bądź nosi się z takim zamiarem w Dąbrowie Górniczej?

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •