Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27
  1. #11
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    30.12.2014
    Postów
    14


    Czytając ten wątek, przypomniała mi się sytuacja, którą kiedyś miałem. Klasyczne rondo z dwoma pasami. Wjechałem na rondo lewym pasem chcąc jechać prosto, równocześnie ze mną prawym wjechał drugi samochód. Po minięciu pierwszego zjazdu wiedziałem już, że ten obok również jedzie prosto - nie zjechał na pierwszym zjeździe. Jakież było moje zdziwienie, gdy zjeżdżając z ronda, chcąc się ustawić na lewym pasie wylotowym, prawie władowałem się pod niego - okazało się że jednak jechał w lewo i minął ten zjazd, swoim prawym pasem... teoretyczne pytanie, gdyby doszło do kolizji, jak by to było potraktowane? Ja bym to widział jako dwa wykroczenia: jego, bo przed wjazdem na rondo zajął zły pas (i na tym kończy się jego wina) i moje, bo zmieniając pas zajechałem mu drogę (nie widziałem jego prawego kierunku, nie zastosowałem zasady ograniczonego zaufania etc.). Czy jednak byłaby szansa na uznanie jego winy w całości, bo zajmując przed rondem zły pas wprowadził mnie w błąd (jestem pewien że w żadnym momencie nie miał włączonego lewego kierunku)?

  2. #12
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.11.2010
    Mieszka w
    DZG
    Postów
    732


    Uważam, że byłoby tak jak to opisałeś

  3. #13
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.03.2014
    Postów
    119


    Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Witaj MaciejP.
    Tak napisałem ponieważ nie jestem zwolennikiem jazdy wokół ronda prawym pasem.
    Zgodnie z art.22 ust.2 K.D. Przed wjazdem na skrzyżowaniem zajmujemy:
    - prawy pas jeśli chcemy jechać w prawo lub prosto
    - lewy pas jeśli chcemy jechać prosto, w lewo, lub zawrócić.
    Witaj,
    Nie możemy na tym forum rozmawiać "piszę tak bo się z tobą nie zgadzam". Zadałem Ci konkretne pytanie, a ty mnie zbyłeś. Art. 22 akurat przyznaje mi rację. Przypomnę ci pytanie "Jeśli to jest jego pierwszy zjazd, czyli skręt w prawo, to dlaczego nie może zjechać następnym, czyli na wprost?"

  4. #14
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Przy dwóch niewyznaczonych pasach na obwiedni ronda nie wolno po prawej wyprzedzać.
    Te niewyznaczone pasy ruchu występują wyłącznie w miejscach gdzie mamy prawą krawędź jezdni.
    Czyli na zjazdach i wjazdach pasów nie ma.
    Z tego wynika że wyjeżdżający z lewego pasa na lewy nie zmienia pasa ruchu i nie mają zastosowania przepisy odnośnie zmiany pasa.
    Nie można też mówić że ten z lewego zajechał drogę temu na prawym bo ten na prawym nie może wyprzedzać a i powinien przewidzieć że pojazd na lewym będzie zjeżdżał, więc powinien zachować odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu by nie doprowadzić do kolizji.

  5. #15
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,379


    MaciejP napisał:
    Witaj,
    Nie możemy na tym forum rozmawiać "piszę tak bo się z tobą nie zgadzam". Zadałem Ci konkretne pytanie, a ty mnie zbyłeś. Art. 22 akurat przyznaje mi rację. Przypomnę ci pytanie "Jeśli to jest jego pierwszy zjazd, czyli skręt w prawo, to dlaczego nie może zjechać następnym, czyli na wprost?"
    Może zjechać następnym, czyli pojechać prosto. Myślałem, że to oczywiste. Chodziło mi o to, że jeśli wjedzie na skrzyżowanie z prawego pasa na prawy, to nie może prawym pasem jechać dalej niż do wylotu (najczęściej drugiego) który jest jazdą na wprost. Chodzi o to by ronda nie objeżdżać prawym pasem. Tyle i tylko tyle.
    Nie chciałbym dyskutować na temat rond, więc napiszę tylko tyle, a w zasadzie powtórzę:
    Zgodnie z art.22 ust.2 K.D. z prawego pasa jedziemy w prawo lub prosto, z lewego pasa prosto, lub w lewo, bądź zawracamy.
    Wypowiedź swoją odniosłem do ronda klasycznego na którym można określić kierunki geograficzne i do innych rond do tego typu podobnych.

  6. #16
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Art 22 reguluje każdą możliwość skrętu.
    Na rondzie tych możliwości jest parę.
    Wjeżdżając na rondo albo jadę prosto albo skręcam w prawo (to zależy od geometrii) ponieważ jest tylko jedna możliwość jazdy, więc można wjechać dowolnym pasem ruchu.
    Zjeżdżając z ronda albo jedziemy w prawo albo prosto (to zależy od geometrii).
    Sposób ustawienia pojazdu - przy niewyznaczonych pasach ruchu, reguluje art. 22.
    Art. 22 nie reguluje sumarycznej zmiany kierunku na rondzie !!!!
    Art. 22 reguluje każdą zmianę kierunku, a jak wspomniałem na rondzie jest ich parę.

    Z tego wynika że twierdzenie że podjeżdżając do ronda, chcąc skręcić w sumaryczne lewo mam zająć pozycję zgodną z art 22 jest bzdurą.
    No bo ........ art 22 dotyczy każdej możliwości zmiany kierunku jazdy.
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 06-01-2015 o 16:38

  7. #17
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    30.12.2014
    Postów
    14


    kopan, z tego co piszesz wynika, że na rondo, które przy wjeździe wymusza skręt kierownicą w prawo, nie wolno wjechać lewym pasem (bo chcąc w ten sposób "skręcić w prawo" muszę się ustawić przy prawej krawędzi jezdni). To po co by ten lewy pas w ogóle był?
    Ostatnio edytowane przez nrb ; 07-01-2015 o 09:52

  8. #18
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,379


    kopan napisał:
    Wjeżdżając na rondo albo jadę prosto albo skręcam w prawo
    A zawrócić, albo skręcić w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie da się???
    Ja codziennie na takim skrzyżowaniu jeżdżę prosto, w prawo i nawet w lewo a i zawracam nawet
    Ty jeździsz tylko prosto i w prawo. Ciekawe.
    Przypomnę, że za taką interpretację jak Twoja WORD w Słupsku dostał po uszach od UM.
    kopan napisał:
    Z tego wynika że twierdzenie że podjeżdżając do ronda, chcąc skręcić w sumaryczne lewo mam zająć pozycję zgodną z art 22 jest bzdurą.
    Skoro stosowanie art.22 ust.2 K.D. na skrzyżowaniu jest dla Ciebie bzdurą, to o czym my mamy dyskutować?

  9. #19
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.11.2010
    Mieszka w
    DZG
    Postów
    732


    To tak jak jeden policjant w pewnym filmiku (było to na forum jakiś czas temu), twierdził, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym zawsze jeździmy tylko w prawo.

  10. #20
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,379


    Tak Pamiętam to
    Nawet dwóch ich tam było
    Głośna sprawa była.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •