Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27
    Nowy użytkownik

Czytając ten wątek, przypomniała mi się sytuacja, którą kiedyś miałem. Klasyczne rondo z dwoma pasami. Wjechałem na rondo lewym pasem chcąc jechać prosto, równocześnie ze mną prawym wjechał drugi samochód. Po minięciu pierwszego zjazdu wiedziałem już, że ten obok również jedzie prosto - nie zjechał na pierwszym zjeździe. Jakież było moje zdziwienie, gdy zjeżdżając z ronda, chcąc się ustawić na lewym pasie wylotowym, prawie władowałem się pod niego - okazało się że jednak jechał w lewo i minął ten zjazd, swoim prawym pasem... teoretyczne pytanie, gdyby doszło do kolizji, jak by to było potraktowane? Ja bym to widział jako dwa wykroczenia: jego, bo przed wjazdem na rondo zajął zły pas (i na tym kończy się jego wina) i moje, bo zmieniając pas zajechałem mu drogę (nie widziałem jego prawego kierunku, nie zastosowałem zasady ograniczonego zaufania etc.). Czy jednak byłaby szansa na uznanie jego winy w całości, bo zajmując przed rondem zły pas wprowadził mnie w błąd (jestem pewien że w żadnym momencie nie miał włączonego lewego kierunku)?

Od dawna na forum
    Mieszka w
    DZG

Uważam, że byłoby tak jak to opisałeś

Od dawna na forum

Cytat Napisał ksu Zobacz post
    Witaj MaciejP.
    Tak napisałem ponieważ nie jestem zwolennikiem jazdy wokół ronda prawym pasem.
    Zgodnie z art.22 ust.2 K.D. Przed wjazdem na skrzyżowaniem zajmujemy:
    - prawy pas jeśli chcemy jechać w prawo lub prosto
    - lewy pas jeśli chcemy jechać prosto, w lewo, lub zawrócić.
    Witaj,
    Nie możemy na tym forum rozmawiać "piszę tak bo się z tobą nie zgadzam". Zadałem Ci konkretne pytanie, a ty mnie zbyłeś. Art. 22 akurat przyznaje mi rację. Przypomnę ci pytanie "Jeśli to jest jego pierwszy zjazd, czyli skręt w prawo, to dlaczego nie może zjechać następnym, czyli na wprost?"

Od dawna na forum
    Mieszka w
    Tarnów

Przy dwóch niewyznaczonych pasach na obwiedni ronda nie wolno po prawej wyprzedzać.
    Te niewyznaczone pasy ruchu występują wyłącznie w miejscach gdzie mamy prawą krawędź jezdni.
    Czyli na zjazdach i wjazdach pasów nie ma.
    Z tego wynika że wyjeżdżający z lewego pasa na lewy nie zmienia pasa ruchu i nie mają zastosowania przepisy odnośnie zmiany pasa.
    Nie można też mówić że ten z lewego zajechał drogę temu na prawym bo ten na prawym nie może wyprzedzać a i powinien przewidzieć że pojazd na lewym będzie zjeżdżał, więc powinien zachować odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu by nie doprowadzić do kolizji.

Od dawna na forum Avatar ksu
    Mieszka w
    Podlasie

MaciejP napisał:
    Witaj,
    Nie możemy na tym forum rozmawiać "piszę tak bo się z tobą nie zgadzam". Zadałem Ci konkretne pytanie, a ty mnie zbyłeś. Art. 22 akurat przyznaje mi rację. Przypomnę ci pytanie "Jeśli to jest jego pierwszy zjazd, czyli skręt w prawo, to dlaczego nie może zjechać następnym, czyli na wprost?"
    Może zjechać następnym, czyli pojechać prosto. Myślałem, że to oczywiste. Chodziło mi o to, że jeśli wjedzie na skrzyżowanie z prawego pasa na prawy, to nie może prawym pasem jechać dalej niż do wylotu (najczęściej drugiego) który jest jazdą na wprost. Chodzi o to by ronda nie objeżdżać prawym pasem. Tyle i tylko tyle.
    Nie chciałbym dyskutować na temat rond, więc napiszę tylko tyle, a w zasadzie powtórzę:
    Zgodnie z art.22 ust.2 K.D. z prawego pasa jedziemy w prawo lub prosto, z lewego pasa prosto, lub w lewo, bądź zawracamy.
    Wypowiedź swoją odniosłem do ronda klasycznego na którym można określić kierunki geograficzne i do innych rond do tego typu podobnych.

Od dawna na forum
    Mieszka w
    Tarnów

Art 22 reguluje każdą możliwość skrętu.
    Na rondzie tych możliwości jest parę.
    Wjeżdżając na rondo albo jadę prosto albo skręcam w prawo (to zależy od geometrii) ponieważ jest tylko jedna możliwość jazdy, więc można wjechać dowolnym pasem ruchu.
    Zjeżdżając z ronda albo jedziemy w prawo albo prosto (to zależy od geometrii).
    Sposób ustawienia pojazdu - przy niewyznaczonych pasach ruchu, reguluje art. 22.
    Art. 22 nie reguluje sumarycznej zmiany kierunku na rondzie !!!!
    Art. 22 reguluje każdą zmianę kierunku, a jak wspomniałem na rondzie jest ich parę.

Z tego wynika że twierdzenie że podjeżdżając do ronda, chcąc skręcić w sumaryczne lewo mam zająć pozycję zgodną z art 22 jest bzdurą.
    No bo ........ art 22 dotyczy każdej możliwości zmiany kierunku jazdy.
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 06-01-2015 o 16:38

Nowy użytkownik

kopan, z tego co piszesz wynika, że na rondo, które przy wjeździe wymusza skręt kierownicą w prawo, nie wolno wjechać lewym pasem (bo chcąc w ten sposób "skręcić w prawo" muszę się ustawić przy prawej krawędzi jezdni). To po co by ten lewy pas w ogóle był?
    Ostatnio edytowane przez nrb ; 07-01-2015 o 09:52

Mieszka w
    Podlasie

kopan napisał:
    Wjeżdżając na rondo albo jadę prosto albo skręcam w prawo
    A zawrócić, albo skręcić w lewo na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie da się???
    Ja codziennie na takim skrzyżowaniu jeżdżę prosto, w prawo i nawet w lewo a i zawracam nawet
    Ty jeździsz tylko prosto i w prawo. Ciekawe.
    Przypomnę, że za taką interpretację jak Twoja WORD w Słupsku dostał po uszach od UM.
    kopan napisał:
    Z tego wynika że twierdzenie że podjeżdżając do ronda, chcąc skręcić w sumaryczne lewo mam zająć pozycję zgodną z art 22 jest bzdurą.
    Skoro stosowanie art.22 ust.2 K.D. na skrzyżowaniu jest dla Ciebie bzdurą, to o czym my mamy dyskutować?

Od dawna na forum
    Mieszka w
    DZG

To tak jak jeden policjant w pewnym filmiku (było to na forum jakiś czas temu), twierdził, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym zawsze jeździmy tylko w prawo.

Mieszka w
    Podlasie

Tak Pamiętam to
    Nawet dwóch ich tam było
    Głośna sprawa była.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia