Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zobacz wyniki ankiety: Czy tramwaj ruszający z przystanku jest włączającym się do ruchu?

Głosujących
6. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak

    4 66.67%
  • Nie

    2 33.33%
Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 104

Temat: Tramwaj

  1. #1
    Od dawna na forum
    Dołączył
    03.01.2013
    Postów
    345

    Tramwaj



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1087.jpg
Wyświetleń:	273
Rozmiar:	113.5 KB
ID:	320Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	100_1086.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	101.2 KB
ID:	321

    Obrazek 1- tramwaj A rusza z przystanku i następnie skręca w lewo. Czy ma pierwszeństwo? jeśli nie to kiedy będzie je miał/ tz czy np gdyby przystanek przesunięto do tyłu o np 10 m, może 20m? gdzie jest granica przy której można stwierdzić że tramwaj włącza się do ruchu a w innym przypadku skręca w lewo z pierwszeństwem?

    Obrazek 2 -Pojazd A zajmuje miejsce do skrętu w lewo na torach. Nie jest to miejsce wyłączne z ruchu lecz gdyby pojechał na wprost pojechałby pod prąd. Stojąc przed tramwajem tamuje mu ruch gdyż ten chce skręcić w prawo -ma swoje światło -A natomiast czeka na zielone i tamuje ruch tramwajowi. Zatem często większość tutejszych kierowców zajmuje pas prawy z którego można jechać prosto i w prawo. (ale może i w lewo jak większość) Ale teraz pytanie , który prawidłowo skręca w lewo A czy B? a może oboje zajmując właściwe pasy? czy A może zająć miejsce przed tramwajem (załóżmy że nie ma możliwości już zmienić pasa -prawy zajęty)

    Swiatła są na skrzyżowaniu lecz brak oznakowania poziomego. Jest to skrzyzowanie mickiewicza i Hallera w gdańsku. pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez viko ; 06-04-2015 o 23:12

  2. #2
    Od dawna na forum Avatar silvox
    Dołączył
    06.09.2011
    Mieszka w
    malopolskie
    Postów
    780


    O-1. Tramwaj ruszający z przystanku w/g ciebie włącza się do ruchu ?? Eeee tam..
    Skoro nie ma sygnalizacji to tramwaj ma pierwszeństwo.. ale czemu jedzie przy prawej krawędzi ?? Czy to tylko twój wymysł ??

    O-2. Skoro są dwa pasy ruchu, to czemu z nich nie skorzystać ?? Mimo, że nie oznakowane.. Wygląda to trochę na chamstwo wobec tramwaju, ale nie bardzo widać aby było to zakazane przepisami.. a art. 22/2/2 nakazuje skręt w lewo w sposób bardzo charakterystyczny i nie ma tam mowy o tramwaju..

  3. #3
    Od dawna na forum
    Dołączył
    03.01.2013
    Postów
    345


    Cytat Napisał silvox Zobacz post
    O-1. Tramwaj ruszający z przystanku w/g ciebie włącza się do ruchu ??
    wg mnie nie lecz wg policjanta- kolega dostał mandat przy stluczce- ruszał tramwajem z przystanku i kolizja- i policjant stwierdził że włączał się do ruchu-(ciekawe -może tramwaj zatrzymując się na przystanku wykonał postój?)
    Torów raczej nie stawiałem więc nie mój wymysł lecz drogowców czy MZK.
    Co do drugiego obrazka to też mam podobne zdanie lecz koledzy motorniczowie się oburzają że samochody zajeżdżają im drogę a ja im na to że tak musi być i tyle.

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.03.2014
    Postów
    119


    Cytat Napisał silvox Zobacz post
    O-1. Tramwaj ruszający z przystanku w/g ciebie włącza się do ruchu ?? Eeee tam..
    Witam,

    ustawodawca uznaje że autobusy / trolejbusy włączają się do ruchu - art. 18. PORD

    Postój autobusu, trolejbusu, tramwaju na przystanku nie wynika z warunków na drodze tylko z charakteru pracy.

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    03.01.2013
    Postów
    345


    art 18.1 ...aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli
    zatem autobusy i trolejbusy włączają się do ruchu. Tak to rozumiem ale gdzie mowa tu o tramwaju?
    Postój autobusu, trolejbusu, tramwaju na przystanku nie wynika z warunków na drodze tylko z charakteru pracy.
    zatem włącza się do ruchu?

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    03.01.2013
    Postów
    345


    i jeszcze jedno, jeśli tramwaj nie jest ujęty w art 18, jako włączający się do ruchu to czy domyslnie traktować go jako włączającego czy raczej jako jadącego prosto gdyż nie wjeżdża on w zatoczkę. Gdyby natomiast był wlączającym się do ruchu to również miałby pierwszeństwo w obszarze zabudowanym, oczywiście pamiętając o swoich obowiązkach.
    Ksu, jeśli możesz to wypowiedz się w tej kwestii- co do pyt 2 to chyba sprawa jest rozstrzygnięta.

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.03.2014
    Postów
    119


    Cytat Napisał viko Zobacz post
    zatem autobusy i trolejbusy włączają się do ruchu. Tak to rozumiem ale gdzie mowa tu o tramwaju?zatem włącza się do ruchu?
    Traktujesz pkt. 18 zbyt literalnie. Ustawodawca w tym przepisie nie mówi że tylko autobusy i trolejbusy ruszając z przystanku włączają się do ruchu, ale że to tym pojazdom "trzeba pomóc we włączeniu się do ruchu".

    Tak twierdzę że tramwaj też włącza się do ruch ruszając z przystanku. Warunki ruchu na drodze nie zmuszają go do zatrzymania na przystanku, ale chęć zabrania / wysadzenia pasażerów. Jeśli ty albo taksówka (pojazd zarobkowy tak jak i tramwaj) zatrzymuje się aby zabrać / wysadzić pasażera to ruszając włączasz się do ruchu czy nie?

  8. #8
    Od dawna na forum
    Dołączył
    03.01.2013
    Postów
    345


    zatrzymuje się aby zabrać / wysadzić pasażera to ruszając włączasz się do ruchu czy nie?
    ja się nawet zgadzam bo chyba inaczej być nie może ale w wypadku autobusu i trojlebusu nalezy ustąpić im pierwszeństwa a co wówczas z tramwajem? nie ma on tego przywileju w obszarze zabudowanym? wynika z tego że nie. Zatem pojazd B ma pierwszeństwo i słusznie kolega dostał mandat? czy tak?

    i pyt. odwieczne, gdzie jest granica by uznać że tramwaj już się włączył i jest na drodze? powiedzmy że przystanek był wczesniej ok 20 m i wówczas to na pewno tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Ale można gdybybać co w wypadku gdy przystanek jest bliżej tj 15, 10 m itd.?? i dochodzimy do odleglości gdzie przystanek jest przy skrzyzowaniu.

  9. #9
    Od dawna na forum Avatar silvox
    Dołączył
    06.09.2011
    Mieszka w
    malopolskie
    Postów
    780


    Cytat Napisał MaciejP. Zobacz post
    twierdzę że tramwaj też włącza się do ruch ruszając z przystanku.
    Jak widać, nie mamy wspólnego zdania - ja jednak uwazam, że tramwaj jest wciąż w ruchu - włącza sie tylko wyjeżdżając z zajezdni lub z petli.. Tak przecież napisane jest w art. 17.
    Art. 17.
    1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
    (...)
    - pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
    W art. 18 w ogole nie ma mowy o tramwajach..
    Art. 18.

    1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

    2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
    Zauważcie tez, że mówimy o umozliwieniu włączenia się do ruchu a nie o pierwszeństwie tych pojazdów. I to tylko wtedy gdy "zmienia pas" lub "wyjeżdża z zatoki" - jesli rusza z przystanku "na wprost" nie musimy mu niczego umożliwiać..
    Cytat Napisał viko Zobacz post
    kolega dostał mandat przy stluczce- ruszał tramwajem z przystanku i kolizja
    Hmmm, chyba dobrym wyjściem byłoby nie przyjęcie takiego mandatu.. Ale jeśli możesz to podaj więcej szczegółów na temat tej stłuczki..

  10. #10
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.03.2014
    Postów
    119


    Cytat Napisał silvox Zobacz post
    Jak widać, nie mamy wspólnego zdania - ja jednak uwazam, że tramwaj jest wciąż w ruchu - włącza sie tylko wyjeżdżając z zajezdni lub z petli.. Tak przecież napisane jest w art. 17.
    Witaj silvox,

    to nie prawda co piszesz powyżej. W art. 17 jest napisane cyt."

    Art. 17.
    1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
    1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
    2) na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
    3) na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
    3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na prze-jazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
    4) pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli."

    To co zaznaczyłem na czerwono dotyczy wszystkich - również pojazdy szynowe, a ppkt 4 dotyczy dodatkowo pojazdów szynowych. Nie oznacza to że pierwsza /czerwona/część przepisu nie dotyczy pojazdów szynowych.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •