Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    12.04.2015
    Postów
    2

    Pierwszeństwo przy skręcie.



    Witam. Zastanawia mnie kto ma pierwszeństwo przejazdu przy takiej sytuacji. Jest to jedna droga z pierwszeństwem i 2 które nie tworzą skrzyżowania tylko są "dolotowe?". Postarałem się to przedstawić w sposób graficzny. Jesteśmy zielonym samochodem i zamierzamy skręcić w prawo. Pytanie dotyczy czerwonego samochodu. Czy to on ma pierwszeństwo czy my?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prawo.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	6.6 KB
ID:	323

    Z góry dziękuję za pomoc

    Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie dotyczące pierwszeństwa, żeby już nie tworzyć kolejnych tematów. W tej sytuacji również jesteśmy kierowcą zielonego auta. Jak do tej sytuacji się odnieść? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prawko.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	6.3 KB
ID:	324
    Ostatnio edytowane przez ksu ; 13-04-2015 o 22:36 Powód: Pisanie posta pod swoim postem

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    03.01.2013
    Postów
    345


    Cytat Napisał mrozu Zobacz post
    Pytanie dotyczy czerwonego samochodu. Czy to on ma pierwszeństwo czy my?
    a dlaczego miałby mieć pierwszeństwo? przecież ma zielonego po prawej? ale może chodziło ci o sytuację gdy czerwony już wiedzie na drogę z pierwszeństwem?

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    12.04.2015
    Postów
    2


    Chodziło mi o sytuacje, gdy oba samochody dojechały równocześnie. Dzieki za odp

  4. #4
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    mrozu napisał:

    Zastanawia mnie kto ma pierwszeństwo przejazdu przy takiej sytuacji. Jest to jedna droga z pierwszeństwem i 2 które nie tworzą skrzyżowania tylko są "dolotowe?".
    Skoro nie tworzą skrzyżowania, to domyślam się, że są to drogi wewnętrzne, gruntowe, lub drogi stanowiące dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.
    W tej sytuacji ze względu na przesunięcie dróg warunki pozwalają na to, aby oba pojazdy mogły wyjechać równocześnie. Natomiast jeśli czerwony pojazd wyjedzie wcześniej, to będzie już znajdował się na drodze z pierwszeństwem przejazdu, a tym samym będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem zielonym wyjeżdżającym z drogi oznaczonej jako droga podporządkowana. Tak w teorii, aczkolwiek nie podoba mi się to oznakowanie, więc prosiłbym o link do tego miejsca. Wówczas można będzie powiedzieć coś więcej.

    mrozu napisał:

    Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie dotyczące pierwszeństwa, żeby już nie tworzyć kolejnych tematów. W tej sytuacji również jesteśmy kierowcą zielonego auta. Jak do tej sytuacji się odnieść?
    Identycznie jak do wcześniejszej sytuacji.

    viko napisał:

    a dlaczego miałby mieć pierwszeństwo? przecież ma zielonego po prawej?
    A jakie ma to w tej sytuacji znaczenie, że ma go po prawej? Przecież mamy znaki regulujące pierwszeństwo przejazdu i to do nich należy się zastosować.

    P.S.
    mrozu nie pisz posta pod postem. Jeśli wysłałeś odpowiedź, a chcesz coś zmienić/ dodać użyj opcji "edytuj".

  5. #5
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    22.04.2015
    Postów
    1


    Witam,

    Również mam pytanie o pierwszeństwo. Podobnie jak kolega zrobiłem obrazek:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	8.9 KB
ID:	325

    Jesteśmy zielonym samochodem i na skrzyżowaniu chcemy zawrócić. Robimy to kiedy zapala się zielone światło do skrętu w lewo i zawracania. W tym samym momencie na skrzyżowanie wjeżdża czerwony samochód korzystając z zielonej strzałki w prawo. Wjeżdżając na skrzyżowanie mamy czerwonego po prawej stronie więc powinniśmy go przepuścić, z drugiej strony on wjechał na skrzyżowanie na zielonej strzałce więc powinien wcześniej upewnić się, że może to zrobić.
    Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo ?

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.03.2014
    Postów
    119


    Cytat Napisał kargul21@o2.pl Zobacz post
    Witam,

    Również mam pytanie o pierwszeństwo. Podobnie jak kolega zrobiłem obrazek:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	8.9 KB
ID:	325

    Jesteśmy zielonym samochodem i na skrzyżowaniu chcemy zawrócić. Robimy to kiedy zapala się zielone światło do skrętu w lewo i zawracania. W tym samym momencie na skrzyżowanie wjeżdża czerwony samochód korzystając z zielonej strzałki w prawo.
    Piszesz że masz zielone światło do skrętu w lewo i zawracania - czyli strzałka w lewo i w dół na sygnalizacji świetlnej. Jeśli tak jest to masz pierwszeństwo.

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    03.01.2013
    Postów
    345


    nawet jeśli jest to sygnalizator S1 to również zielony ma pierwszeństwo, chyba że znów coś do końca nie doczytałem

  8. #8
    Od dawna na forum
    Dołączył
    14.03.2014
    Postów
    119


    Cytat Napisał viko Zobacz post
    nawet jeśli jest to sygnalizator S1 to również zielony ma pierwszeństwo, chyba że znów coś do końca nie doczytałem
    Witaj viko,

    punkt dla Ciebie. Zawęziłem myślenie gdy zobaczyłem na rysunku trzy pasy i założyłem -niestety źle - że jest sygnalizator nad każdym pasem, a nad lewym S-3 z odpowiednimi strzałkami

  9. #9
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Cytat Napisał kargul21@o2.pl Zobacz post
    Witam,

    Również mam pytanie o pierwszeństwo. Podobnie jak kolega zrobiłem obrazek:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	8.9 KB
ID:	325

    Jesteśmy zielonym samochodem i na skrzyżowaniu chcemy zawrócić. Robimy to kiedy zapala się zielone światło do skrętu w lewo i zawracania. W tym samym momencie na skrzyżowanie wjeżdża czerwony samochód korzystając z zielonej strzałki w prawo. Wjeżdżając na skrzyżowanie mamy czerwonego po prawej stronie więc powinniśmy go przepuścić, z drugiej strony on wjechał na skrzyżowanie na zielonej strzałce więc powinien wcześniej upewnić się, że może to zrobić.
    Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo ?
    Wjeżdżając na skrzyżowanie nie masz czerwonego z prawej strony tylko z lewej. Z prawej strony na Twoim rysunku w zasadzie nie ma nic.
    Troszkę opis mi się nie zgadza, ale pomijam to.
    Pierwszeństwo ma pojazd zielony.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •