Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    03.08.2015
    Postów
    1

    Kolizja. Czyja wina?



    Niedawno jechałem sobie samochodem przez taką jedną wieś. Była droga bez wyznaczonych pasów ruchu, krzaki przez które nic nie widać na zakrętach dlatego też jechałem ze "przystosowaną" prędkością do warunków na drodze. Wjeżdżając w zakręt nagle pojawiło się auto cofające środkiem drogi w moją stronę. Nie mając jak go ominąć (gdyż cofał dokładnie środkiem drogi) delikatnie go uderzyłem. Gdyby on chociaż stał w miejscu to bym wyhamował (ta przystosowana prędkość obejmowała sytuację gdyby coś tam stało anie przypadkiem cofało). I tak nic się wiele nie stało, facetowi pęknął zderzak podobnie jak mi z tym że mi jeszcze lapma się rozbiła. Była policja i od razu powiedziano mi że tylko moja wina bo powinienem wyhamować. Tłumaczyłem że jakby on nie cofał to bym wyhamował no ale "chodź by cofał i tak moja wina bo mu w dupę wjechałem". Na przepisach idealnie się nie znam (chociaż z tym cofaniem śmieszne dla mnie jest) więc się nie kłóciłem i przyjąłem mandat i całą winę. Po powrocie do domu usłyszałem różne opinie. Jedni mówią że dałem się "wycyckać" a inni moja wina i mam nauczkę ( nie wiem jaką nauczkę... jedynie taką żeby nie cofać na zakrętach jak debil środkiem drogi). Nadal nie wiem kogo to wina więc proszę was o wyjaśnienie moich wątpliwości

  2. #2
    Użytkownik
    Dołączył
    02.05.2015
    Postów
    88


    Jeżeli cofał, to on ustępuje pierwszeństwa wszystkim.
    A jeżeli ciężko udowodnić, że cofał, to można na drodze analogii do przepisów o zatrzymaniu i postoju skorzystać z przepisu:

    "Art. 46. 1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia."

    Na zakrętach, a tym bardziej tuz za nimi nie można zatrzymywać pojazdu.

    Z drugiej strony, jeżeli to była wieś, to należy przewidzieć, że pojawi się na drodze wolno jadąca furmanka.
    Ostatnio edytowane przez Ledru ; 13-08-2015 o 20:21

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •