Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.10.2015
    Postów
    4

    wyprzedzanie z lewej na skrzyżowaniu z sygnalizatorem kierunkowym



    Dzień dobry! Przeszukałem pozostałe wątki, ale nie udało mi się znaleźć dokładnie takiego samego problemu jak mój - jeżeli taki jednak został wsześniej poruszony, z góry przepraszam.

    Moja wątpliwość dotyczy sytuacji następującej, która zaskoczyła mnie dzisiaj na drodze: jestem na skrzyżowaniu z sygnalizacją kierunkową (bezkolizyjną). Przygotowuję się do skrętu w lewo z jedynego przeznaczonego do tego manewru pasa. Na ulicy (jednokierunkowej), w którą skręcam znajdują się dwa pasy. Mam zamiar zająć pas lewy, bo za chwilę będę znów skręcał w lewo. Będąc w odległości ok. 10 metrów od pasa, na który chcę wjechać, zauważam, że z lewej strony wyprzedza mnie inny samochód. Moje pytanie brzmi: czy kierowca tego samochodu miał mnie prawo w tej chwili wyprzedzić?

    Rozumiem, że na skrzyżowaniu zo ruchu kierowanym taki manewr jest dopuszczalny, ale uczono mnie, że pojazdu skręcającego w lewo nie wolno wyprzedzać z lewej strony.

    Z góry dziekuję za odpowiedź

  2. #2
    Od dawna na forum Avatar silvox
    Dołączył
    06.09.2011
    Mieszka w
    malopolskie
    Postów
    781


    Cytat Napisał max86 Zobacz post
    Będąc w odległości ok. 10 metrów od pasa, na który chcę wjechać
    Gdybyś narysował lub wrzucił linka do GSV to byśmy mieli jasność..
    Z grubsza mozna się zastanowić skąd się tam wziął ten wyprzedzający.. Właściwie masz rację - pojazd z włączonym lewym kierunkowskazem wyprzedzamy tylko z prawej..

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.10.2015
    Postów
    4


    Dzięki za odpowiedź! Jutro postaram się rozrysować sytuację. Powinienem był dodać, że wyprzedzający również skręcał w lewo (na światłach stał za mną).

  4. #4
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.10.2015
    Postów
    4


    Sytuacja przedstawiała się w uproszczeniu tak (niestety na google maps jest tylko zdjęcie skrzyżowania przed przebudową, więc nieaktualne):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rysunek.jpg
Wyświetleń:	276
Rozmiar:	11.2 KB
ID:	343
    Czerwony samochód to ja. Na zielono zaznaczyłem wydzielone torowisko tramwaju, na które wyprzedzający mnie pojazd wjechał (przynajmniej częściowo, akurat tego dokładnie nie widziałem) podczas wykonywania manewru.

    Edit: przyjmijmy, że fakt wjechania na torowisko nie miał tutaj znaczenia. Chodzi mi o sam fakt wyprzedzenia.
    Ostatnio edytowane przez max86 ; 28-10-2015 o 16:58

  5. #5
    Od dawna na forum Avatar bonifacy
    Dołączył
    18.09.2013
    Postów
    196


    Jeśli, jak piszesz, jest tylko jeden pas ruchu do skrętu w lewo, to wszyscy zamierzający tak pojechać, muszą wykonać to tylko z tego pasa.
    Na wylocie są już są dwa pasy, które można dowolnie zająć po skręcie. Pojazd (a właściwie kierujący tym pojazdem) może pojechać za Tobą na lewy pas (Ty zajmowałeś lewy) lub widząc, że ten właśnie zajmujesz, może pojechać szerszym łukiem na prawy. Nie ma prawa wyprzedzać Cię z lewej strony i zajeżdżać Ci drogi, wjeżdżając przed Ciebie na lewy. I nie ma tu znaczenia, ze ruch jest kierowany czy bez sygnalizacji.

  6. #6
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.10.2015
    Postów
    4


    Dziękuję, tak właśnie mi się wydawało Na szczęście zauważyłem ten drugi samochód i wszystko skończyło się na zatrąbieniu. Co prawda pan parę metrów dalej "dowiódł swoich racji", wykonując przede mną gwałtowne hamowanie...

  7. #7
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    01.01.2017
    Postów
    19


    Cytat Napisał max86 Zobacz post
    Co prawda pan parę metrów dalej "dowiódł swoich racji", wykonując przede mną gwałtowne hamowanie...
    mój ulubiony rodzaj kierowcy zawsze ręce opadają jak się takiego spotka

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •