Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    11.02.2016
    Postów
    4

    Uprawnienia kierujących



    Witam wszystkich, jestem tu nowy więc zaczynam od powitania.
    A teraz pytanie o uprawnienia kierującego , bo w nowelizacji z tego roku zostały uchylone art. dotyczące uprawnień kierującego. Posiadam kategorię A,B,C,E - wcześniej z tymi kategoriami mogłem kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepami, a teraz nie wiem , czy mogę.

  2. #2
    Użytkownik
    Dołączył
    29.12.2015
    Mieszka w
    dolnośląskie
    Postów
    80


    A co Ci niby uchylono?
    Możliwość kierowania ciągnikiem z przyczepą (na terenie Polski) bez kat. T reguluje art. 6.3.2) UoKP.
    Zmiany z 2016 w ogóle artykułu 6 nie dotyczą.

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    02.05.2015
    Postów
    88


    Mając przykładowo PJ kat. B możesz kierować samym ciągnikiem rolniczym lub ciągnąć nim jedną przyczepę lekką. To samo dotyczy pojazdu wolnobieżnego.

  4. #4
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    11.02.2016
    Postów
    4


    Nie wiedziałem , że istnieje UoKP

  5. #5
    Użytkownik
    Dołączył
    29.12.2015
    Mieszka w
    dolnośląskie
    Postów
    80


    Rozumiem. Szukałeś w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, a od 3 lat z górką masz swoje uprawnienia w Ustawie o Kierujących Pojazdami.

  6. #6
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    kasior1 napisał:
    Posiadam kategorię A,B,C,E - wcześniej z tymi kategoriami mogłem kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepami, a teraz nie wiem , czy mogę.
    Nadal możesz. Nic się w tej kwestii nie zmieniło.
    Podstawa prawna art.6 ust.3 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami.
    Mało tego, możesz nawet kierować ciągnikiem rolniczym z przyczepą lub nawet z dwiema przyczepami, pod warunkiem, że długość zespołu pojazdów nie przekracza 22 m.

  7. #7
    Użytkownik
    Dołączył
    02.05.2015
    Postów
    88


    A gdybym miał tylko B+E to mogę ciągnąć ciągnikiem rolniczym przyczepę(lub dwie przyczepy) powyżej 3,5 dmc?
    Albo czegoś nie rozumiem albo te przepisy są nielogiczne albo gdzieś jest haczyk ukryty w jakimś rozporządzeniu.

  8. #8
    Od dawna na forum
    Dołączył
    07.12.2012
    Mieszka w
    Podlaskie
    Postów
    170


    Cytat Napisał Ledru Zobacz post
    Albo czegoś nie rozumiem albo te przepisy są nielogiczne albo gdzieś jest haczyk ukryty w jakimś rozporządzeniu.
    Powiedziałbym, że nie haczyk tylko wiek. Kat. T można mieć od 16 roku życia.

  9. #9
    Użytkownik
    Dołączył
    02.05.2015
    Postów
    88


    Nie chodzi mi o wiek, tylko o uprawnienia a w zasadzie to o interpretację tych uprawnień.
    Prawo rozróżnia kategorię B+E od C+E. W pierwszym przypadku przyczepa nie cięższa niż 3,5t dmc. W drugim nie ma ograniczenia masy przyczepy objętego kategorią PJ. Zdrowy rozsądek podpowiada, że posiadający jedynie kat. B+E powinien mieć możliwość kierowania zespołem złożonym z ciągnika rolniczego i przyczepy nie cięższej niż 3,5t. Masa ciągnika nie ma znaczenia, bo ustawodawca dopuszcza do kierowania ciągnikiem rolniczym o nieograniczonej masie (pomijając ograniczenia homologacyjne).

  10. #10
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Art 6 ust.3. u.o.k.p.
    Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:
    2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami);

    Widzisz gdzieś tu jakieś ograniczenia?
    Prawo jazdy wyżej wymienionych kategorii uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) bez względu na dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów, jak również bez względu na dopuszczalną masę całkowitą ciągniętej przyczepy.
    Ledru napisał:
    A gdybym miał tylko B+E to mogę ciągnąć ciągnikiem rolniczym przyczepę(lub dwie przyczepy) powyżej 3,5 dmc?
    Możesz. Możesz ciągnikiem rolniczym ciągnąć nawet przyczepę, która ma 4 T, 11 T, czy 16 T dmc itd.
    Albo czegoś nie rozumiem albo te przepisy są nielogiczne albo gdzieś jest haczyk ukryty w jakimś rozporządzeniu.
    Nie ma żadnego haczyka. Ciągnik rolniczy, to po prostu pojazd, który konstrukcyjnie jest przeznaczony m.in. do ciągnięcia przyczep. Ze względu na swoją specyfikę i z góry przewidziane zastosowanie, ciągnik rolniczy posiada odpowiednie przełożenia skrzyni biegów dzięki którym mimo niewielkiej mocy może ciągnąć bardzo ciężkie przyczepy. Stąd brak ograniczeń tonażowych wynikających z ustaw. Ograniczenia wynikają jedynie z wyciągu z homologacji.
    Także nie możesz tutaj porównywać możliwości wynikających z tych kategorii w przypadku ciągnięcia przyczepy przez samochód i ciągnik.
    Zdrowy rozsądek podpowiada, że posiadający jedynie kat. B+E powinien mieć możliwość kierowania zespołem złożonym z ciągnika rolniczego i przyczepy nie cięższej niż 3,5t.
    Hehe... Tu mnie trochę rozbawiłeś. Chyba za wiele styczności z ciągnikami i przyczepami nie miałeś.
    Powinieneś wiedzieć, że tak małych przyczep przeznaczonych do ciągnięcia przez ciągnik jest nie wiele by już nie napisać, że wcale. Stare przyczepy miały dmc 4 T. Teraz raczej nikt nie kupuje przyczepy, która ma mniej niż 10 T.
    Dlatego też mając kat. B+E nie ma żadnych ograniczeń w przypadku ciągnika rolniczego i przyczep.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •