Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    12.01.2013
    Postów
    43

    Przejście z kat. A1 na kat. A



    Ciągle kruczę wokół przepisów motocyklowych, ponieważ jest niezmiernie mało interpretacji tej zapomnianej przez wszystkich, kategorii prawa jazdy ale do brzegu.

    Aktualne na dziś rozporządzenie w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców w paragrafie 9 pkt , ppkt. 4 stwierdza iż,:

    "wymagania, o których mowa w pkt 1 (zajęcia teoretyczne), nie dotyczą osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A2, jeżeli posiadają prawo jazdy kategorii A1, oraz osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, jeżeli posiadają prawo jazdy kategorii A1 lub A2;"

    oraz w pkt. 2 ppkt 3

    "w zakresie prawa jazdy kategorii A2, A lub B, to określona w ust. 1 pkt 2 liczba godzin zajęć w zakresie części praktycznej (20 godzin) szkolenia ulega zmniejszeniu o 10, jeżeli osoba posiada odpowiednio prawo jazdy kategorii A1, A2 lub B1."


    Powiedzcie mi proszę, jak interpretujecie te dwa zapisy w przypadku jeśli kursant posiada kat. A1 osiągnął wiek wymagany 24 lata i chce od razu zrobić kat. A. Z teorii jest zwolniony wedle pierwszego zapisu, natomiast w przypadku drugiego, czy mam prawo zwolnić go z 10 godzin zajęć praktycznych ?

    Swoje mam w głowie, nie chcę sugerować lecz poznać opinie tutejszych fachowców, wówczas podzielę się swoimi przemyśleniami.

    Serdecznie pozdrawiam i wesołego alleluja

  2. #2
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    bigwaldi napisał:
    Ciągle kruczę wokół przepisów motocyklowych, ponieważ jest niezmiernie mało interpretacji tej zapomnianej przez wszystkich, kategorii prawa jazdy ale do brzegu.
    Może nie tyle zapomnianej, co wymagającej, trudnej i ryzykownej jeśli chodzi o szkolenie Dlatego sporo osk zrezygnowało ze szkolenia w zakresie tych kategorii prawa jazdy.
    Też zajmuje się kategoriami motocyklowymi i czasem jest ciężko. Bywa że muszę jeździć za kursantem na motocyklu, a czasami jest tak, że mogę jeździć za osobą szkoloną samochodem. Bywa i tak, że chodzę przy motocyklu pilnując manetkę gazu i dźwignię sprzęgła
    Powiedzcie mi proszę, jak interpretujecie te dwa zapisy w przypadku jeśli kursant posiada kat. A1 osiągnął wiek wymagany 24 lata i chce od razu zrobić kat. A. Z teorii jest zwolniony wedle pierwszego zapisu, natomiast w przypadku drugiego, czy mam prawo zwolnić go z 10 godzin zajęć praktycznych ?
    W przypadku pierwszego zapisu dotyczącego zajęć teoretycznych sprawa jest prosta. Osoba taka jest zwolniona z odbywania zajęć teoretycznych.
    W przypadku drugiego zapisu są dwie interpretacje. Zapewne domyślasz się jakie
    Jeśli osoba posiada prawo jazdy kat A1 i chce zrobić prawo jazdy kat. A pomijając kategorię pośrednią - A2, to moim zdaniem nie powinno się zmniejszać liczby godzin o 10. Gdyby można było zmniejszyć o 10 liczbę godzin, to zapis byłby podobny do zapisu o którym mowa w § 9 ust.1 pkt 4 wspomnianego przez Ciebie rozporządzenia. Poza tym określenie "odpowiednio", o którym mowa w § 9 ust.2 pkt 3 rozumiem tak:
    - odpowiednio dla kategorii A2 jest kat.A1
    - odpowiednio dla kat. A jest kat. A2
    - odpowiednio dla kat.B jest kat. B1
    To jest oczywiście tylko moje zdanie na ten temat. Wiem, że niektóre osk zmniejszają liczbę godzinę. Osobiście nie miałem jeszcze takiego przypadku, ale jeśli będę miał, to nie będę zmniejszał liczby godzin w omawianym przypadku.
    Ostatnio edytowane przez ksu ; 15-04-2017 o 10:46

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    12.01.2013
    Postów
    43


    Dzięki ksu, na Twoje odpowiedzi zawsze można liczyć.

    Odnośnie niebezpieczeństwa i trudności w szkoleniu na kategorie motocyklowe, można założyć osobny wątek, bo jest o czym pisać. Kursanci naprawdę się łamią w czasie szkoleń. Z każdym podpisuje dodatkową umowę z oświadczeniem o świadomości i odpowiedzialności kursanta w razie zawinienia i wypadku z jego strony. Wciąż kombinuję jak podnieść bezpieczeństwo na motocyklach w czasie szkolenia, od łączności po odcięcie zapłonu... temat rzeka.

    Odnośnie przepisów, właśnie taki przypadek teraz mam pierwszy raz. Zinterpretowałem przepisy dokładnie tak jak napisałeś, jest zasadnicza różnica w treści paragrafu odnoście teorii, a zajęć praktycznych. Użycie słowa "odpowiednio" traktuję literalnie, zresztą logicznym jest to, aby nie skracać zajęć praktycznych, gdy ktoś przesiada się prosto z motocykla 125ccm i 11KM na motocykl 650ccm i 75 KM

    Niestety mój Wydział Komunikacji, sprawujący nadzór nad OSK interpretuje przepis na "korzyść" kursanta. Wmówili kursantowi, że powinniśmy mu zorganizować jedynie kurs na 10h praktycznych. Oczywiście, jest to opcja szybsza i tańsza dla kursanta - jednak nie o to chodzi, a by było tanio i szybko.

    No nic, potwierdziłeś moje przypuszczenia nie pozostaje mi nic, jak znów udać się do WK, aby próbować wyjaśnić niejasności. Prawo chyba idzie w złym kierunku, każdy ma swoja interpretację i później wychodzą niejasności

  4. #4
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Nie ma za co
    Może trzeba założyć taki wątek, gdzie wymienialibyśmy się doświadczeniami. "Mogę nawet taki temat na stałe "przykleić".
    Np. słyszałem, że ktoś ma taki motocykl, gdzie instruktor ma dodatkową kierownicę i dodatkowe przyrządy do sterowania. Zastanawiam się jak jest to rozwiązane konstrukcyjnie.
    Niestety mój Wydział Komunikacji, sprawujący nadzór nad OSK interpretuje przepis na "korzyść" kursanta.
    Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szkolenia to instruktor prowadzący ustala w porozumieniu z osobą szkoloną liczbę godzin, a nie wydział komunikacji. Także możesz się nie zgodzić z wydziałem komunikacji i nie zmniejszać liczby godzin. Pytanie tylko, czy nie ucieknie Ci kursant do innego osk, w którym nie podejdą do sprawy tak rzetelnie jak robisz to Ty.
    No nic, potwierdziłeś moje przypuszczenia nie pozostaje mi nic, jak znów udać się do WK, aby próbować wyjaśnić niejasności.
    Jaki wynik wyjaśnień?

  5. #5
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    12.01.2013
    Postów
    43


    Wyjaśniłem raz jeszcze wątpliwości telefonicznie, na szczęście trafiłem na wyrozumiałą osobę, która potrafiła przyznać się do błędu. Kursant został zapisany prawidłowo na 20h jazd.

    W czasie rozmowy nawiązał się ciekawy temat, ponieważ WK nie ma podstawy prawnej do wykonywania w chwili obecnej kontroli. Podpytałem się jak są ustosunkowani do braku rozporządzenia w sprawie kontrolowania OSK. Pani w swej dobroci powiedziała, że sami mają orzech do zgryzienia i na razie sami nie wiedzą - będą starać się stosować do już nieaktualnego rozporządzenia.

    Co do uciekających kursantów - szczerze mówiąc sam sugeruję inną szkołę jeżeli widzę, że kursantowi zależy wyłącznie na papierze. Wychodzę z założenia, że chytry traci dwa razy, a takich "orzeszków" oddaję konkurencji wolę mieć mniej ale kursantów, którzy wiedzą po co przyszli. Na takich się nie dorobię.

  6. #6
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Wyjaśniłem raz jeszcze wątpliwości telefonicznie, na szczęście trafiłem na wyrozumiałą osobę, która potrafiła przyznać się do błędu. Kursant został zapisany prawidłowo na 20h jazd.
    To problem z głowy.
    W czasie rozmowy nawiązał się ciekawy temat, ponieważ WK nie ma podstawy prawnej do wykonywania w chwili obecnej kontroli.
    Chyba kolejny błąd w myśleniu
    Podstawa prawna jak najbardziej jest. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Utraciło moc tylko rozporządzenie w sprawie kontroli osk, a nowego nie ma. Może podpowiedz im to
    będą starać się stosować do już nieaktualnego rozporządzenia.
    Też bym tak zrobił.
    Wychodzę z założenia, że chytry traci dwa razy, a takich "orzeszków" oddaję konkurencji wolę mieć mniej ale kursantów, którzy wiedzą po co przyszli. Na takich się nie dorobię.
    Masz rację. Wiem coś o tym.
    Przykład. Potencjalny klient zapytał mnie o cenę i okazała się dla klienta za wysoka (choć nie jest wygórowana). Poleciał tam gdzie było taniej. Jak wygląda tańsze szkolenie? Jazda na placu motocyklem pomiędzy rozrzuconymi rękawiczkami, bo pachołków brak. Trasa egzaminacyjna przejechana na tylnej kanapie samochodu osobowego itd. itd. Po czterech niezdanych egzaminach skruszały wrócił do mnie na szkolenie uzupełniające i do dziś pamiętam jego słowa: " za tanie pieniądze psy mięso jedzą".

  7. #7
    Od dawna na forum Avatar silvox
    Dołączył
    06.09.2011
    Mieszka w
    malopolskie
    Postów
    781


    Cytat Napisał ksu
    taki motocykl, gdzie instruktor ma dodatkową kierownicę i dodatkowe przyrządy do sterowania.
    http://www.grabiec.pl/strona,msj-kim-jestesmy

    Tak jak tu ??

  8. #8
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Ciekawe rozwiązanie. Kiedyś za czasów PRL-u widziałem podobne rozwiązanie na motocyklu WSK
    Trzeba być bardzo wysokim by siedząc na Gladiusie na miejscu pasażera móc sięgnąć nogami do ziemi.

  9. #9
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    07.12.2015
    Postów
    6


    Witam
    Panowie przyłącze się do tematu, chociaż moje pytanie trochę od niego odbiega
    Mam po raz pierwszy kursanta który zaliczył samodzielnie teorię w WORD a teraz chce zrobić zajęcia praktyczne.
    1)Czy w takim przypadku mam zrobić zajęcia z pierwszej pomocy (4h)? Czy tylko 20h praktyki?
    2)Czy egzamin wewnętrzny na zakończenie kursu obejmuje tylko część praktyczną?
    3)Jeśli pierwszą pomoc będę musiał zrealizować,to co z aktualizacją PKK? Teoria :4h Praktyka:20?
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez osk2000 ; 30-05-2017 o 16:10

  10. #10
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Witam.
    osk2000 napisał:

    1)Czy w takim przypadku mam zrobić zajęcia z pierwszej pomocy (4h)? Czy tylko 20h praktyki?
    4 godziny zajęć teoretycznych i ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków i 20 h zajęć praktycznych. To jest oczywiście minimalna liczba godzin.
    2)Czy egzamin wewnętrzny na zakończenie kursu obejmuje tylko część praktyczną?
    Teraz już tak.
    3)Jeśli pierwszą pomoc będę musiał zrealizować,to co z aktualizacją PKK? Teoria :4h Praktyka:20?
    Tak.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •