Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    03.12.2015
    Postów
    5

    dwa pasy do skrętu w prawo



    Jest we Wrocławiu skrzyżowanie na którym regularnie dochodzi do sytuacji kolizyjnych.
    Światła i znak pionowy przy światłach wygląda tak

    https://goo.gl/maps/63HtiDnqgST2

    Znaki poziome wyglądają tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	20.9 KB
ID:	506


    W mojej ocenie jazda wskazana zielonymi strzałkami to właściwe zachowanie kierowców.
    Jazda wskazana na czerwono jest zabroniona.
    Żółta strzałka - skręcający w prawo zajmuje prawy pas i następnie zmienia na lewy z lewym kierunkowskazem (czy może od razu zająć lewy skręcając?).

    Cze dobrze interpretuję oznakowanie na tym skrzyżowaniu?

  2. #2
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    23.02.2017
    Postów
    44


    Dobrze mówisz. Jak widać na zdjęciu jest linia prowadząca która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  3. #3
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Oczywiście prawym pasem wjeżdżamy na prawy a lewym na lewy, jeżeli ktoś chce jechać z prawego jak żółta strzałka powinien wybrać prawy pas a następnie z kierunkowskazem w prawo zmienić pas na prawy (ustępując pierwszeństwa pojazdom będącym na lewym pasie).

  4. #4
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    18.01.2018
    Postów
    17


    A co, jeśli do skrętu są dwa pasy, a po skręcie są trzy albo i cztery? Który pas mogę zająć, w zależności od tego, z którego skręcam?

    Załóżmy sytuację jak z obrazka:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2-4.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	12.4 KB
ID:	534

    (pas 1 jest do skrętu w lewo, pas 2 jest do jazdy prosto i skrętu w lewo)

    Który pas mogę zająć skręcając w lewo z pasa 1, a który skręcając z pasa 2?

    I ciekawsze pytanie: jak zmieni się sytuacja, gdyby pasa D nie było?

  5. #5
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Cytat Napisał adam_tomasz Zobacz post
    Oczywiście prawym pasem wjeżdżamy na prawy a lewym na lewy, jeżeli ktoś chce jechać z prawego jak żółta strzałka powinien wybrać prawy pas a następnie z kierunkowskazem w prawo zmienić pas na prawy (ustępując pierwszeństwa pojazdom będącym na lewym pasie).
    Wybaczcie ale zrobiłem mały błąd i powyższa moja wypowiedź nie jest prawdziwa.

    Dodawajcie większe zdjęcia z bardziej widocznym oznakowaniem i strzałkami.

    Zielone strzałki (których wcześniej w ogóle nie widziałem) oczywiście są prawidłowe. Żółta strzałka również jest dopuszczalna, możesz od razu wjechać na lewy bez wybrania prawego i zmiany z kierunkowskazem na lewy (aczkolwiek bezpieczniej jest zrobić to ze zmianą pasa).

    Czerwona jest niedozwolona. Skręcając z tego pasa możemy jechać zgodnie linią krawędziową która nas prowadzi na te kolejne 2 pasy

  6. #6
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Sytuacja nie jest stricte opisana nigdzie w przepisach ruchu drogowego. Znalazłbym tutaj zastosowanie dla reguły prawej strony, czyli samochód skręcający z 1 wg mnie powinien wjechać tylko na pas A, samochód z 2 powinien wjechać na pas D (czyli skrajnie prawy). W momencie kiedy auta chciałyby zmienić pasy ruchu na wewnętrzne obowiązuje reguła prawej strony czyli pierwszeństwo mają pojazdy zmieniające pas po naszej prawej czyli ten z D zmieniając na C czy na B ma pierwszeństwo przed tym z pasa A.
    Idąc dalej tym tokiem myślenia z 1 wjeżdżamy na A, a a pasa 2 wjeżdżamy na B, lub C, lub D.
    Przy czym wziąłbym również pod uwagę ruch prawostronny czyli z pasa 2 raczej jechałbym do końca na D (pojazd z 1 nadal skręca na A).

  7. #7
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Co do drugiej sytuacji:
    sytuacja nie jest stricte opisana nigdzie w przepisach ruchu drogowego. Znalazłbym tutaj zastosowanie dla reguły prawej strony, czyli samochód skręcający z 1 wg mnie powinien wjechać tylko na pas A, samochód z 2 powinien wjechać na pas D (czyli skrajnie prawy). W momencie kiedy auta chciałyby zmienić pasy ruchu na wewnętrzne obowiązuje reguła prawej strony czyli pierwszeństwo mają pojazdy zmieniające pas po naszej prawej czyli ten z D zmieniając na C czy na B ma pierwszeństwo przed tym z pasa A.
    Idąc dalej tym tokiem myślenia z 1 wjeżdżamy na A, a a pasa 2 wjeżdżamy na B, lub C, lub D.
    Przy czym wziąłbym również pod uwagę ruch prawostronny czyli z pasa 2 raczej jechałbym do końca na D (pojazd z 1 nadal skręca na A).

  8. #8
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    31.07.2018
    Postów
    10


    hej .... weźcie to na chłopski rozum .....

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Tagi dla tego tematu

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •