Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378

    Przepisy archiwalne



    eMx napisał:
    Widzę, że orientujesz się w archiwalnych przepisach Prawo jazdy robiłem w 1998, na kursie uczono, że nie wolno parkować tyłem do okien budynków, ze względu na spaliny przy rozruchu silnika, i że nie wolno też parkować na wysokości klatki schodowej -musi zostać wolne w razie przyjazdu karetki pogotowia. Może wiesz z jakich przepisów to wynikało, chyba w PoRD nie było takich zapisów? Obecnie takich obowiązujących przepisów nigdzie nie znalazłem.
    Na kursie uczone mnie różnych dziwnych rzeczy, które nie miały nic wspólnego z przepisami ruchu drogowego.
    Owszem niektóre rzeczy wynikały z zdroworozsądkowego zachowania się.
    Wracając do Twojego pytania, to w K.D. nie było takich przepisów. Był kiedyś przepis, wynikający z rozporządzenia ministrów komunikacji i spraw wewnętrznych z dnia 20 lipca 1968 r. z którego wynikał zakaz postoju przy oznaczonej studzience lub kolumnie hydrantu.
    § 31 ust.2 pkt 2
    W załączniku fragment w.w rozporządzeniaKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ustawa z lat 60-tych.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	95.9 KB
ID:	522
    Ostatnio edytowane przez ksu ; 18-02-2018 o 19:23

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    07.12.2012
    Mieszka w
    Podlaskie
    Postów
    170


    Dzięki za odpowiedź.

  3. #3
    Użytkownik
    Dołączył
    29.12.2015
    Mieszka w
    dolnośląskie
    Postów
    80


    Cytat Napisał ksu Zobacz post

    Na kursie uczone mnie różnych dziwnych rzeczy, które nie miały nic wspólnego z przepisami ruchu drogowego.
    Owszem niektóre rzeczy wynikały z zdroworozsądkowego zachowania się.
    To nie do końca tak. Zakaz parkowania tyłem do okien funkcjonuje nadal - Art.47.1 PoRD dopuszcza zatrzymanie lub postój na chodniku przednią osią pojazdu. To ten przepis uzasadniano wyziewami spalin, także w podręcznikach.
    Zostawianie miejsca dla karetki to faktycznie zachowanie zdroworozsądkowe, pewnie wyprowadzane z nadinterpretacji Art. 49.2.1) o zakazie parkowania w miejscach utrudniających wjazd i wyjazd.
    Ostatnio edytowane przez arnica ; 21-02-2018 o 22:48

  4. #4
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,378


    Miałem na myśli postój na wysokości klatki schodowej.
    To nie do końca tak. Zakaz parkowania tyłem do okien funkcjonuje nadal - Art.47.1 PoRD dopuszcza zatrzymanie lub postój na chodniku przednią osią pojazdu.
    W tym przepisie jest mowa o chodniku i tu przepis jest prosty i klarowny.
    eMx pytał o co innego, nie o chodnik, tylko ogólnie o parkowanie tyłem do okien.
    Są przecież parkingi pomiędzy blokami i jeśli zaparkujesz przodem do jednego bloku, to do drugiego i tak pojazd będzie stał tyłem, a okna są i w jednym i drugim bloku.
    Także nie ma przepisu który by zabraniał parkowania tyłem.
    Dlatego obecnie mamy odpowiednie przepisy mówiące o odległości parkingu od budynku: 7 m - w przypadku 4 stanowisk postojowych, 10 m - w przypadku 5 do 60 stanowisk postojowych, 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk. (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
    Parkować można tam zarówno przodem jak i tyłem, a spaliny z takiej odległości raczej nie mogą mieć negatywnego wpływu.
    Powiedziałbym nawet, że bezpieczniej dla mieszkańców danego osiedla z wieloma miejscami parkingowymi jest parkować tyłem.
    Ostatnio edytowane przez ksu ; 25-02-2018 o 11:39

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    07.12.2012
    Mieszka w
    Podlaskie
    Postów
    170


    Tak, chodziło o ogólne parkowanie tyłem do okien.
    Skoro został poruszony temat parkowania na chodniku, to z art. 47.2 wynika, że można parkować zarówno przodem jak i tyłem czy też bokiem, aby przy krawężniku i zostawić min. 1.5 m dla pieszych.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •