Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    29.03.2018
    Postów
    2

    Problem ze skrzyżowaniem



    W mojej miejscowości jest pewne skrzyżowanie, które na pozór wydaje się bardzo proste. Problem pojawił się wtedy, kiedy dowiedziałem się, że jedna z ulic oficjalnie nie istnieje (nie jest naniesiona na żadne mapy), ponieważ był to tylko dojazd do pola z pobliskiego PGR-u (lata powojenne). Jest to tylko droga gruntowa (nawierzchnia żwirowa, ostanie 15 metrów - przed skrzyżowaniem - jest pokryte asfaltem). Dla łatwiejszego zrozumienia sytuacji dołączam mapkę (wiem, że wykonana w paincie, ale lepszej nie umiem zrobić ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	10.8 KB
ID:	526

    Na czarno zaznaczyłem drogę powiatową (nie ma tutaj większego znaczenia), na niebiesko drogę lokalną (gminną), na czerwono tę drogę gruntową a na żółto to "feralne" skrzyżowanie.

    Przechodząc do meritum, wyobraźmy sobie sytuację, że jeden samochód jedzie drogą gruntową (od drogi powiatowej) a drugi jedzie drogą zaznaczoną na niebiesko (też od powiatówki). Oba pojazdy dojeżdżają do skrzyżowania równocześnie. Kto ma więc pierwszeństwo?

    Dodam, że nie ma tam żadnych znaków, dlatego lokalni mieszkańcy traktują to jako skrzyżowanie równorzędne. Ale mam wątpliwości co do tego, w jaki sposób policja, w razie kolizji rozstrzygnęła by tę sprawę.

    Mam nadzieję, że moja wypowiedź jest w miarę zrozumiała

  2. #2
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Zacznijmy od przepisów:
    droga twarda – drogę z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m; inne drogi są drogami gruntowymi;

    oraz

    skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

    Czyli w myśl przepisów nie jest to skrzyżowanie. Czyli osoba jadąca drogą gruntową włącza się do ruchu i przejeżdża ostatnia.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •