Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    29.03.2018
    Postów
    2

    Problem ze skrzyżowaniem



    Witam wszystkich.
    Mam obecnie problem z interpretacją pewnego skrzyżowania, które znajduje się w mojej miejscowości. Żeby lepiej je zobrazować, pokażę je na prostym rysunku (wiem, że w paincie, ale lepszego nie potrafię zrobić ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	10.8 KB
ID:	527

    Na czarno narysowałem drogę powiatową, na niebiesko drogę gminną, na czerwono drogę gruntową (żwirowa, ostatnie 15 metrów przed skrzyżowaniem z drogą gminną pokryte jest asfaltem), na żółto owe feralne skrzyżowanie.
    Ta droga gruntowa oficjalnie nie istnieje (nie jest naniesiona na żadna mapy), została zrobiona jako dojazd do pól z pobliskiego PGR-u (za czasów komuny) i tak zostało. Na tym skrzyżowaniu nie ma żadnych znaków, droga gruntowa nie jest w żaden sposób oznaczona. Mieszkańcy traktują to skrzyżowanie jako równorzędne.

    No i teraz wyobraźmy sobie taką sytuację: drogą gruntową (od drogi powiatowej) jedzie pojazd A, drogą gminną (w kierunku tego skrzyżowania) - pojazd B. Dochodzi to kolizji, na miejsce wezwana jest policja. I tutaj pojawia się pytanie - kto jest winny temu wypadkowi? Kierowca pojazdu A czy B?

  2. #2
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Zacznijmy od przepisów:
    droga twarda – drogę z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m; inne drogi są drogami gruntowymi;

    oraz

    skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

    Czyli w myśl przepisów nie jest to skrzyżowanie. Czyli osoba jadąca drogą gruntową włącza się do ruchu i przejeżdża ostatnia.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •