Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,353


    kopan napisał:

    Rondo w Koninie ma pasy obwiedni poprowadzone sprzecznie z art. 22.
    A cóż tam jest sprzecznego z art.22 K.D.?
    Znakami (wyznaczone pasy ruchu) dopuszczono jazdę w lewo prawym pasem.
    Żartujesz sobie? Masz przecież strzałkę kierunkową na wprost i w prawo- znak P-8 f, więc z prawego pasa tylko prosto lub w prawo. Nie dopuszcza się jazdy w lewo z prawego pasa.
    Art. 22 nie działa – jak nie działa przy skręcie w lewo z prawego pasa tak i nie działa przy skręcie w prawo z lewego pasa – mogę wyjechać z lewego pasa.
    Jak możesz zmienić kierunek jazdy w prawo z lewego pasa? Jak najbardziej mają tu zastosowanie przepisy art.22 K.D.

    Zaprzeczasz sam sobie.
    Najpierw piszesz:
    Pisałem o każdym ruchu okrężnym a nie o jakimś rondzie tupu „w Koninie” Na jednym i drugim rondzie obowiązują te same przepisy.
    A za chwilkę piszesz, że na jednym rondzie ma zastosowanie art.22, a na drugim nie.
    Zdecyduj się więc w swojej teorii.

  2. #12
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    467


    A cóż tam jest sprzecznego z art.22 K.D.?
    Art. 22 zapis z stawy reguluje sytuację bez znaków, tutaj wyznaczając pas ruchu wokół obwiedni ronda wprowadzono możliwość jazdy prawym pasem w lewo. , co jest sprzeczne z Art.22. Jakby tam nie było żadnych znaków to z geometrii wyjazdów wynika ze wokół ronda jest w lewo a wyjazdy są w prawo (co reguluje Art.22). Strzałki przed wjazdami "kierunki z pasów" dotyczą sumarycznych zmian kierunków jazdy względem kierunku wjazdu i nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi możliwościami zmian kierunków jazdy w czasie pokonywania obwiedni ronda Regulowanymi Art.22.
    Żartujesz sobie? Masz przecież strzałkę kierunkową na wprost i w prawo- znak P-8 f, więc z prawego pasa tylko prosto lub w prawo.
    Oczywiście że tylko na sumaryczne wprost (które przy pierwszej możliwości zmiany kierunku jest w lewo) ale znakiem zmieniono to że jest to na wprost. Znakiem zmieniono zasady opisane w Art.22.

  3. #13
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    30.10.2018
    Postów
    1


    [QUOTE=ksu;41358]
    adam_tomasz napisał:


    Ja patrzę przez pryzmat przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

    Przepisy mamy inne niż kiedyś. Kiedyś wyraźnie było napisane, że nie używamy kierunkowskazu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Pisałem o tym w innym temacie, więc nie będę powtarzał się.
    http://naukajazdy.pl/forum/showthrea...-kierunkowskaz

    Czy można prosić o konkretny artykuł o " nie używaniu kierunkowskazu" na podstawie Ustawy Prawo o ruchu Drogowym z roku 1983?

  4. #14
    Od dawna na forum Avatar bonifacy
    Dołączył
    18.09.2013
    Postów
    195


    Przepis o nieużywaniu kierunkowskazu podczas wjazdu na "rondo" obowiązywał nie w ustawie PoRD z 1983 r., a wcześniejszej.
    Ustawa z dn. 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.W rozdziale 3 "Przepisy szczegółowe o ruchu pojazdów", w dziale o zmianie kierunków ruchu i jazdy na wprost jest § 27.2, w którym ostatnie zdanie brzmi:
    "Nie wymaga się sygnalizowania zamiaru skręcenia w prawo przy wjeździe na skrzyżowanie dróg z ruchem okrężnym".
    Z tego wynika, że nie sygnalizuje się samego wjazdu na obwiednię. Natomiast użycie kierunkowskazu w związku ze zmianą k.j. lub pasa ruchu nadal obligował ten sam § 27.

  5. #15
    Od dawna na forum Avatar ksu
    Dołączył
    23.11.2010
    Mieszka w
    Podlasie
    Postów
    2,353


    A jeszcze dokładniej, to było to w Rozporządzeniu Ministrów Komunikacji I Sprawa wewnętrznych z dnia 20 lipca 1968 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych.
    "§ 27 ust.2
    "...Nie wymaga się sygnalizowania zamiaru skręcenia w prawo przy wjeździe na skrzyżowanie dróg z ruchem okrężnym".
    Bonifacy napisał:
    Z tego wynika, że nie sygnalizuje się samego wjazdu na obwiednię. Natomiast użycie kierunkowskazu w związku ze zmianą k.j. lub pasa ruchu nadal obligował ten sam § 27.
    Nie wymagało się sygnalizowania zamiaru skręcenia w prawo przy wjeździe na skrzyżowanie dróg z ruchem okrężnym, ani prawym, ani lewym kierunkowskazem, ponieważ w tym miejscu skręcenie wynikało z geometrii skrzyżowania.
    Zmianę zajmowanego pasa ruchu jak najbardziej należało sygnalizować.

  6. #16
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    467


    Wjazd na skrzyżowanie z ruchem okrężnym może być zmianą kierunku jazdy lub nie być, dlatego był przepis że nie wymaga się sygnalizowania zamiaru skręcenia w prawo. Skręcanie w prawo przy wjeździe wynika z dyspozycji znaku "ruch okrężny" nie z geometrii. Przepisy do ruchu okrężnego nic nie mówiły o sygnalizowaniu przy jeździe obwiednią "ronda". Obowiązywały, jak i obowiązują ogólne przepisy o sygnalizowania zamiaru wykonania zmiany kierunku jazdy, jak sygnalizować decyduje geometria lub na obwiedni znaki kierunki z pasów ruchu.

  7. #17
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    24.09.2013
    Postów
    3


    Cytat Napisał kopan Zobacz post
    Przepisy mówią o sygnalizowaniu gdzie pojedziesz, o tym pisałem.
    Na każdym rondzie co wyjazd istnieje możliwość wyboru i to masz sygnalizować. Pisałem o każdym ruchu okrężnym a nie o jakimś rondzie tupu „w Koninie” Na jednym i drugim rondzie obowiązują te same przepisy.
    Na rondzie w Poznaniu geometria ronda i poprowadzenie pasów ruchu dokładnie odpowiada Art. 22. W koło ronda jest w lewo, wyjazdy są na wprost oprócz prawo-skrętów które nie wchodzą w obwiednie.
    Rondo w Koninie ma pasy obwiedni poprowadzone sprzecznie z art. 22. Znakami (wyznaczone pasy ruchu) dopuszczono jazdę w lewo prawym pasem. Art. 22 nie działa – jak nie działa przy skręcie w lewo z prawego pasa tak i nie działa przy skręcie w prawo z lewego pasa – mogę wyjechać z lewego pasa.
    Zgadzam się w 100%. Sprawa bardzo dokładnie wyjaśniona.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •