Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    04.10.2018
    Postów
    4

    Skuter na poboczu - kolizja



    Witam serdecznie,

    Mam pytanie odnośnie takiego zdarzenia. Mamy skrzyżowanie droga główna z poboczem - skręcam w lewo - pojazdy z naprzeciwka nie mogą jechać dalej (jest korek), więc przejeżdżam - naprzeciwko stoi tir. W trakcie skrętu zostaję uderzona w bok auta przez skuter jadący poboczem (nie miałam możliwości go zobaczyć, gdyż wyjechał dopiero kiedy byłam już na skrzyżowaniu). Kto jest winny?
    Bardzo proszę o odpowiedzi - w załączeniu szkic wydarzenia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wypadek.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	87.8 KB
ID:	540

  2. #2
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Nie chcę Cię martwić, ale obstawiam, że niestety jest to Twoja wina.

    "5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych."

    W takiej sytuacji motorowerzysta miał prawo tamtędy jechać (podobnie jak np rowerzysta). Skręcając w lewo powinieneś ustąpić pierwszeństwa zarówno samochodom, jak i pojazdom poruszającym się po poboczu (zwłaszcza, że wg przepisu wspomnianego wcześniej, motorowerzyści właśnie po poboczu mają się poruszać), ścieżkach rowerowych, czy pasach dla rowerzystów.

    Pytanie tylko czy można w jakiś sposób skierować sprawę tak aby była jego współwina, np jeżeli wcześniej Ciebie widział ale stwierdził, że nie hamuje (co byłoby nagrane na kamerce), albo jeżeli jechał ze zbyt dużą prędkością (wg przepisów max to 45 km/h) itp.

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    04.10.2018
    Postów
    4


    Dziękuję za odpowiedź.
    Mam jednak pytanie odnośnie przejeżdżania skrzyżowania poboczem - wyczytałam, że zjeżdżanie z pobocza to włączanie się do ruchu - jak dla mnie jest to zjeżdżanie z pobocza i kierujący skuterem powinien zachować szczególną ostrożność.
    Nie było możliwości zobaczyć tego kierowcy, gdyż był przysłonięty innymi pojazdami. Wydaje mi się trochę niezgodne z prawem wyprzedzanie poboczem (z prawej strony innego pojazdu).

  4. #4
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    04.10.2018
    Postów
    4


    Poza tym nie jestem pewna czy to się zalicza do pobocza, czy też po prostu skuter wyprzedzał prawą stroną stojące pojazdy. W załączeniu zdjęcie z ,,oczu" skuterzysty.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pobocze-czy-nie.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	93.8 KB
ID:	541

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Pobocze może być oddzielone linią ciągłą lub przerywaną , motorower powinien poruszać się po poboczu. W opisanym przypadku na skrzyżowaniu pobocze wykręca w prawo chociaż linii krawędziowej brak. Motorowerzysta przejeżdżając przez poprzeczną jezdnię jest włączającym się do ruchu.

  6. #6
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    04.10.2018
    Postów
    4


    Cytat Napisał kopan Zobacz post
    Pobocze może być oddzielone linią ciągłą lub przerywaną , motorower powinien poruszać się po poboczu. W opisanym przypadku na skrzyżowaniu pobocze wykręca w prawo chociaż linii krawędziowej brak. Motorowerzysta przejeżdżając przez poprzeczną jezdnię jest włączającym się do ruchu.
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak właśnie wydawało mi się, że jeśli wykonuję manewr skrętu upewniwszy się, że nie stwarzam zagrożenia (bo przecież nie będę czekać 3 godziny aż przejadą wszystkie auta - a tyle mniej więcej trwa wzmożony ruch w tym miejscu) i jestem już pod koniec, a w tył/bok auta uderza skuter, który wyjechał z prawej strony tira, to powinna to być jego wina. Nie wiedziałam tylko czym dokładnie można to poprzeć - włączał się do ruchu, więc powinien zachować ostrożność i ustąpić innym pierwszeństwa.
    Dziękuję jeszcze raz.

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Sytuacja jest skomplikowana, ponieważ jeśli jest to skrzyżowanie to inaczej powinna być prowadzona krawędź jezdni. Istniejące oznakowanie poziome jest takie jakby skrzyżowania nie było.
    Przy takim oznakowaniu pionowym i poziomym motorowerzysta ma Tobie ustąpić pierwszeństwa https://goo.gl/maps/5Md4L5RsLCT2

    Przy tym oznakowaniu motorower ma pierwszeństwo Art. (25.3) https://goo.gl/maps/zXpsG63e5AU2


    Podaj link do tego miejsca to zobaczymy kto zawinił .
    Strony „kto winny kolizji” są trzy. Jeden, drugi kierujący i organizator ruchu.

  8. #8
    Banned
    Dołączył
    15.05.2018
    Mieszka w
    Poznań
    Postów
    47


    Kopan, skąd interpretacja po tych zdjęciach, że pobocze wykręca w prawo ? Ja tam widzę fragmenty linii krawędziowej które idą prosto czyli motorowerzysta ma pierwszeństwo.
    Prawdopodobnie jest to tuż przed Krakowem, skrzyżowanie Witkowicka/Węgrzecka/al. 29 listopada, zgadza się ?
    Z tego co widzę na maps.google.pl to linia jest poprowadzona prosto czyli przykład 2 który podał kopan.
    Aczkolwiek na street view linie są w tamtym miejscu częściowo niewidoczne ponieważ jezdnia była łatana, ale wg mnie pobocze nie skręca w prawo.

  9. #9
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Cytat z przepisów
    Ponadto znaki te stosuje się w celu:
    — przedłużenia krawędzi jezdni na skrzyżowaniach (P-7a)
    Czyli linia krawędziowa w tym miejscu nie oddziela pobocza.

    Jeśli to, to miejsce to jest to oznakowane skrzyżowanie na drodze z pierwszeństwem. Znaki ostrzegawcze o podporządkowanych. Współwinnym kolizji jest organizator ruchu który błędnie poprowadził linię krawędziową – powinien ją (ciągła) poprowadzić w łuku w kierunku podporządkowanej.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •