Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.02.2019
    Postów
    4

    Question Kierunek jazdy i kierunek ruchu, definicje



    Jestem po wielu bojach na temat tego: kiedy włączać kierunkowskazy, a kiedy nie.
    Jednym z podstawowych problemów jest to, że każdy ma SWOJĄ wizję na temat tego czym jest kierunek jazdy, kierunek ruchu i kiedy następuje jego zmiana.
    A przecież to nie powinno być tak, że wszystko zależy od tego kto sobie co wyobrazi, tak?
    Ja sam mogę podać przynajmniej dwie różne wersje znaczeń tych pojęć, wg mnie. Tylko po co? Po co kolejna wersja "co się komuś wydaje".

    A pojęcie "kierunek jazdy" i jego rozróżnienie od kierunku ruchu, nie należy do mowy potocznej. Nie znajdziemy definicji czy różnicy między tymi pojęciami w słowniku języka polskiego. Nie opowiedzą nam o różnicach między tymi pojęciami fizycy. A nie są to tak pierwotne i podstawowe pojęcia jak: góra/dół, lewo/prawo, ciemność/jasność.

    To są pojęcia specjalnie stworzone przez "Świętą i precyzyjną księgę ruchu drogowego" , więc to ona powinna je precyzyjnie i jednoznacznie opisywać i defniować.

    Ale ja przejżałem tę księgę — i nie znalazłem opisu, definicji tych pojęć

    Ale, jak ją znam, to mogło to być gdzieś wrzucone przy okazji, niczym krótkie beknięcie, w jakimś zdaniu dotyczącym np. opisu znaku drogowego czy coś takiego.

    Czy ktoś mógłby tu przytoczyć oficjalną definicję tych pojęć, którą zawierają przepisy ruchu drogowego?

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    W przepisach należy znać znaczenie poszczególnych słów definicji nie znajdziesz
    1. kierunek - związany jest z prostą. jedziesz prosto, to prosto nosa, ale ........
    2. jazda ruch pojazdu , wierzchem,
    3. ruch to pojęcie szersze obejmuje jazdę ruch pieszy ruch kolumny pieszych, pędzenie stada, ruch lewostronny, ruch okrężny.
    4. zmiana .......
    5, ,,,,,,

    A pomyśl sam.
    Ostatnio edytowane przez kopan ; 28-02-2019 o 16:42

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.02.2019
    Postów
    4


    Ale ja już mam dosyć "pomyśl sam" bo wszyscy "myślą sami" i są potężne rozbieżności w tym co kto sobie "sam wymyśli". I te rozbieżności na poziomie szkół uczących jazdy czy ośrodków egzaminacyjnych!?
    To jakaś parodia.
    Jak dwa osobniki mają się bezpiecznie spotkać na drodze i przestrzegać tych samych zasad...skoro ich przestrzeganie zależy od tego, który ma jaką "sobie sam" wymyślił definicję

    Np. teoria, że "Kierunek ruchu" to kierunek formalny jaki wyznaczają znaki, drogi. Kierunek narzucony dla całego strumienia pojazdów znajdujących się na danej drodze. A "kierunek jazdy" to kierunek jakim porusza się każdy, poszczególny pojazd.
    I tak dwie krzyżujące się drogi (tworzące skrzyżowanie) to dwa "kierunki ruchu". Jeśli skręcamy na takim skrzyżowaniu to tak jakby 'zmieniamy drogę' czyli zmieniamy "Kierunek ruchu", jednocześnie nasz samochód zmienia swój 'osobisty' "kierunek jazdy". Ale jak jedziemy po łuku to droga jest ciągle ta sama (czyli nie ma zmiany kierunku ruchu), ale samochód zmienia swój fizyczny "kierunek jazdy".

    Ale to tylko jedna z wielu TEORII jakie usłyszałem.
    Jeśli jest słuszna to dlaczego w tej "świętej księdze" tego tak po prostu nie zdefiniują.
    I ten burdel trwa już od dziesiątek lat, dlaczego po prostu tego nie wpiszą, jakoś nie zdefiniują tych pojęć?

    Albo to jest TAK TRUDNE, trudne napisać coś co faktycznie będzie się sprawdzać w każdym przypadku i każdy boi się odpowiedzialności więc zostawiają takie niedomówienie, żeby mieć margines na maniupacje i naciąganie definicji pod przypadki, albo....
    ...no nie wiem dlaczego przez tyle lat nikt tego nie poprawi, nie doprecyzuje, w końcu posprząta ten śmietnik i zrównoważy chaos :/

    Bo skoro tego nie ma zdefiniowanego to ja naprawdę nie wiem skąd u niektórych taka tępa, zakuta pewność, że właśnie to co oni nazywają zmianą kierunku jazdy/ruchu jest tym najwłaściwszym rozumieniem

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Jeśli chodzi o sygnalizowanie zamiarów dla kierującego pojazdem zmiana kierunku ruchu czy jazdy to to samo.
    W przepisach dla pojazdów pojęcia ruch jazda są używane zamiennie.
    Ty się zastanów co oznacza słowo zmiana, kiedy mamy zmianę a kiedy jej nie ma to jest kluczowe zagadnienie.

  5. #5
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.02.2019
    Postów
    4


    Ok.
    Ale czy to znaczy, że pojęcie "zmiana kierunku ruchu/jazdy" też mam sobie wymyślić co mi się wydaje albo mam być skazany na to co sobie inni uczestnicy ruchu wymyślą — i nie ma tego zdefiniowanego "w księdze"?

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    08.01.2010
    Mieszka w
    Tarnów
    Postów
    478


    Poczytaj to http://www.ifp.pl/index.php?name=PNp...f9726ecd90b75f
    Powinno Ci się rozjaśnić.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Tagi dla tego tematu

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •