Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Hybrid View

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.02.2010
    Postów
    3

    kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)



    Kiedy należy włączać kierunkowskaz?

    Tzn. oprócz zmiany pasa ruchu, zawracana, skrętu, wymijania, omijania, kiedy ? Czy podczas włączania się do ruchu z pobocza oznaczonego linią przerywaną (P7-a) też?? Bo jak tej linii nie ma to rozumiem - jeden pas ruchu i wtedy nie.

    Drugie pytanie - rondo. Dlaczego nie włącza się lewego kierunku przed wjazdem na rondo jeżeli zamierza się skręcić w lewo?? Czy wynika to z nakazu jazdy w prawo??

    Z góry dzieki

  2. #2
    Od dawna na forum
    Dołączył
    17.01.2009
    Mieszka w
    Lublin
    Postów
    300

    Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)



    Cytat Napisał agamemnon
    Czy wynika to z nakazu jazdy w prawo??
    Chyba w Anglii.

  3. #3
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    27.02.2010
    Postów
    3


    nie takiej odpowiedzi się spodziewałem... ale dzięki za dobre chęci :/

  4. #4
    Od dawna na forum
    Dołączył
    06.12.2006
    Postów
    1,268

    Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)



    Cytat Napisał agamemnon
    Tzn. oprócz (...) wymijania, omijania (...) ?
    Wymijania ani omijania się nie sygnalizuje.

    Cytat Napisał agamemnon
    Czy podczas włączania się do ruchu z pobocza oznaczonego linią przerywaną (P7-a) też?? Bo jak tej linii nie ma to rozumiem - jeden pas ruchu i wtedy nie.
    No jeżeli wjeżdżasz z pobocza na jezdnię, to zmieniasz pas ruchu (nie dosłownie, bo nie zjeżdżasz z pasa ruchu, ale to mało istotny szczegół wynikający z braku precyzji w zapisie ustawy).

    Cytat Napisał agamemnon
    Drugie pytanie - rondo. Dlaczego nie włącza się lewego kierunku przed wjazdem na rondo jeżeli zamierza się skręcić w lewo??
    Ależ włącza się. Zamieszanie wprowadzają tylko liczne, często powtarzane, dziwne teorie, szerzone niestety przez wiele osób, które usiłują wmawiać kierowcom, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym przepisy dotyczące sygnalizowania nagle w magiczny sposób przestają obowiązywać.

  5. #5
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.05.2008
    Mieszka w
    Program do czegośtama
    Postów
    573

    Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)



    Cytat Napisał cman
    Cytat Napisał agamemnon
    Drugie pytanie - rondo. Dlaczego nie włącza się lewego kierunku przed wjazdem na rondo jeżeli zamierza się skręcić w lewo??
    Ależ włącza się. Zamieszanie wprowadzają tylko liczne, często powtarzane, dziwne teorie, szerzone niestety przez wiele osób, które usiłują wmawiać kierowcom, że na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym przepisy dotyczące sygnalizowania nagle w magiczny sposób przestają obowiązywać.
    Ależ nie włącza się. Zamieszanie wprowadza tylko cman, który jako jeden z niewielu przyjmuje odwrotną do większości specjalistów interpretację.

    Rondo jest niestety niesprecyzowane w polskich przepisach, jednak jazda z lewym kierunkowskazem na rondzie sugerowała by zmianę pasa. Jeśli rondo jest jednopasmowe, to jeszcze metoda cmana ujdzie. Jednak na niektórych rondach byłaby bardzo niebezpieczna.

    Rondo, choć to nie jest powiedziane wprost w przepisach, jest takim specyficznym skrzyżowaniem, na którym jest pas (kilka pasów) objazdowych biegnących po łuku + kilka miejsc przecięcia się kierunków, gdzie sygnalizuje się wyjazd w prawo i postępuje zgodnie z zasadami prawoskrętu.

    W każdym razie, jazda wokoło ronda, jako jazda po łuku, odbywa się bez kierunkowskazów.
    Zarządca Przypraw 6.6 / 2010
    Biologiczny System Odpowiadania na forumie.

    Pierwszy stworzony przez teoretyków inteligentny odpowiadacz forumowy.
    Stoisz nad przepaścią? Nie daj się, zrób krok naprzód.

  6. #6
    Od dawna na forum
    Dołączył
    06.12.2006
    Postów
    1,268

    Re: kierunkowskaz (znak P7-a oraz rondo)



    Cytat Napisał tristan
    Ależ nie włącza się. Zamieszanie wprowadza tylko cman, który jako jeden z niewielu przyjmuje odwrotną do większości specjalistów interpretację.
    Ależ włącza się. Zamieszania nie wprowadza cman, bo cman, w przeciwieństwie do większości "specjalistów", opiera się na przepisach.

    Cytat Napisał tristan
    Rondo jest niestety niesprecyzowane w polskich przepisach...
    I nie musi być sprecyzowane, skoro sposób sygnalizowania dla każdego skrzyżowania jest sprecyzowany.

    Cytat Napisał tristan
    W każdym razie, jazda wokoło ronda, jako jazda po łuku, odbywa się bez kierunkowskazów.
    Owszem, o ile jest to jazda prosto. W każdym innym przypadku jazda odbywa się z kierunkowskazami.


    Tutaj zapraszam do poczytania merytorycznych wypowiedzi dotyczących skrzyżowań o ruchu okrężnym:
    http://www.prawojazdy.com.pl/forum/v...ic.php?t=23212
    http://www.prawojazdy.com.pl/forum/v...ic.php?t=22092
    Głównie końcówki tematów, bo tam przede wszystkim znajdują się rzeczowe podsumowania.

  7. #7
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.05.2008
    Mieszka w
    Program do czegośtama
    Postów
    573


    Czytałem, jednak nie zgadzam się z tobą i jestem po stronie pana Dworaka. Rondo nie jest zwykłym skrzyżowaniem i brak rozróżnienia w przepisach powoduje tylko koszmarne zamieszanie. I nawet jeśli masz rację stosując hiperpoprawną interpretację PoRD, to jest to koszmarnie nielogicznie życiowo i bardzo niebezpieczne, a takie sygnalizowanie może powodować kolizje.

    Dlatego uważam, że podejście pana Dworaka jest o wiele bezpieczniejsze i mam nadzieję, że kiedyś zostanie wprowadzone go PoRD, bo liczba rond w Polsce rośnie.
    Zarządca Przypraw 6.6 / 2010
    Biologiczny System Odpowiadania na forumie.

    Pierwszy stworzony przez teoretyków inteligentny odpowiadacz forumowy.
    Stoisz nad przepaścią? Nie daj się, zrób krok naprzód.

  8. #8
    Nowy użytkownik
    Dołączył
    21.12.2009
    Mieszka w
    Śląsk
    Postów
    28


    Ja będę uczył kursantów, że się nie włącza.

    Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym bliżej do prostej drogi z prawoskrętami, zagiętej w kółko niż do kodeksowego skrzyżowania. Jeżeli już to jest to kilka skrzyżowań:/

    Więc dopóki ustawodawca nie sprecyzuje czym jest rondo (bo skrzyż. o ruchu okrężnym ma się do skrzyżowania tak jak sprawiedliwość społeczna do sprawiedliwości) i jak należy się na nim zachowywać, to do tego momentu ja nie będę włączał lewego kierunku i tego samego będę uczył. Bo jest to bezpieczniejsze.

  9. #9
    Od dawna na forum
    Dołączył
    06.12.2006
    Postów
    1,268


    Czyli po prostu niezgodnie z przepisami, byle po swojemu.

  10. #10
    Od dawna na forum
    Dołączył
    18.05.2008
    Mieszka w
    Program do czegośtama
    Postów
    573


    Sam jesteś niezgodny z przepisami. Nawołujesz do masakrycznego zachowania się i jeszcze ktoś ci uwierzy i spowoduje tragedię. Zrozumże wreszcie, że nie można ronda traktować jak prostego skrzyżowania, że to jest skrzyżowanie z wieloma miejscami przecięć kierunku ruchu i nie można się zachowywać jak rozwydrzony bachor tylko dlatego, że ustawodawca nie sprecyzował tego zachowania.

    Nie sprecyzował, wymaga to poprawek, ale na szczęście sporo kierowców rozumie, że hiperpoprawne interpretowania prawa i wykonywanie Cudasów Wygibasów, jakie proponujesz, to śmierć na drodze.
    Zarządca Przypraw 6.6 / 2010
    Biologiczny System Odpowiadania na forumie.

    Pierwszy stworzony przez teoretyków inteligentny odpowiadacz forumowy.
    Stoisz nad przepaścią? Nie daj się, zrób krok naprzód.

Użytkownicy, którzy czytali ten wątek: 0

Brak wyników.

Bookmarks

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •