Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak sprawnie zarejestrować samochód?

Gdy opadną pierwsze emocje związane z zakupem samochodu, przychodzi pora na wizytę w odpowiednim urzędzie oraz dokonanie rejestracji samochodu. Sama operacja przeprowadzana przez urzędnika trwa kilkanaście minut, jednak nie oznacza to wcale, że tyle czasu spędzi się w wydziale komunikacji.

Rzeczywistość potrafi zaskoczyć wszystkich, czasem nawet przyjście przed godzinami otwarcia urzędu nie gwarantuje, że danego dnia zdąży się zarejestrować samochód. Dla wielu jest istny koszmar. Czy można zmienić taką sytuację? Co należy zrobić, by nie tracić czasu na długie oczekiwanie na swoją kolej? Jak najsprawniej zarejestrować samochód?

 

Skąd te kolejki?

Trudno się dziwić, że kolejki do rejestracji samochodów stają się coraz dłuższe. Z każdym rokiem na drogach przybywa aut, które muszą być zarejestrowane, natomiast liczba wydziałów komunikacji jest raczej stała. Dochodzi do tego wiele czynników, kierowcy coraz krócej użytkują auta, a każda zmiana właściciela to wymiana dowodu. Również wtedy, gdy skończy się miejsce na pieczątkę za przegląd, taki dokument należy wymienić na nowy. Czasem natężony ruch spowodowany jest zmianą przepisów dotyczących rejestracji auta, np. dotyczących przeprowadzania badania technicznego dla aut sprowadzanych z zagranicy m.in. na lawetach. Wprowadzono niedawno obowiązek konieczności czasowej rejestracji takiego samochodu, po czym procedurę rejestracji trzeba przechodzić ponownie.

 

W jaki sposób zwiększyć sprawność obsługi interesantów w urzędzie?

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być zatrudnienie nowych urzędników, co nie zawsze jest możliwe. O wiele lepsze rezultaty może przynieść reorganizacja pracy poszczególnych osób w urzędzie, a także nietrzymanie się w sztywny sposób wcześniej ustalonych zasad. Przykładem może być dzienny limit obsłużonych osób, gdzie automat wydaje np. 200 kolejnych numerków i ani jednego więcej. Gdy zdarzy się sytuacja, że wiele osób ich nie wykorzysta, a do tej dochodzi bardzo często, ostatni petent zostaje obsłużony o godz. 14, po czym wszyscy urzędnicy mają już przerwę.

 

Co może zrobić właściciel samochodu?

Szybkość, z jaką obsługiwany jest petent, zależy także od jego samego. Niestety często winni są sami zainteresowani, którzy przychodzą bez kompletu dokumentów, lub mają nieprawidłowo wypełnione formularze, to wszystko sprawia, że lista obsłużonych osób jest ograniczona. Z tego powodu warto przygotować wszystkie papiery, spis wszystkich dokumentów niezbędnych do rejestracji samochodu można znaleźć na autorejestracja.info. Każdy właściciel samochodu ma także do dyspozycji kilka narzędzi, których wykorzystanie z pewnością ułatwi wszelkie czynności związane z rejestracją samochodu, wśród nich można wyróżnić zapisanie się przez Internet oraz ustanowienie pełnomocnictwa.

 

Rezerwacja wizyty przez Internet

Istnieje kilka sposobów na to, by szybko, skutecznie i co najważniejsze bez żadnych nerwów, załatwić sprawę z rejestracją samochodu. Najskuteczniejszą i najprostszą metodą jest zarejestrowanie się w internetowym systemie rezerwacji miejsc. Wystarczy wybrać pierwszy wolny termin i umówić się na konkretną godzinę, by w wyznaczonym dniu, bez zbędnego oczekiwania zarejestrować samochód. Warto tylko pamiętać, by dokonać tego jak najszybciej, gdyż czas oczekiwania nieraz dochodzi do jednego miesiąca.

 

Pełnomocnictwo

Całą procedura rejestracji samochodu nie musi zostać przeprowadzona przez właściciela auta. Równie dobrze może on złożyć odpowiednie pełnomocnictwo, by inna osoba dokonała za niego wszystkich czynności. W ostatnim czasie powstało także wiele firm, które dokonują niezbędnej rejestracji za swoich klientów, wykorzystując taką możliwość. Ustanowienie pełnomocnictwa to koszt 17 zł, których nie trzeba płacić, gdy taką osobą jest małżonek, zstępny, wstępny, a także brat lub siostra.

Odpowiednie przygotowanie oraz podstawowa wiedza z pewnością uchroni każdego właściciela pojazdu przed długim oczekiwaniem na rejestrację samochodu. Wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, by cała procedura przebiegłą sprawnie i bez większych nerwów.