Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Panie jeżdżą lepiej!


03 Kwi. 2014

Prawo jazdy ma mniej więcej co trzecia dorosła Polka. Dane Instytutu Transportu Samochodowego mówią, że panie powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych samochodem km, a mężczyźni mają wypadek raz na 4,7 mln km, czyli znacznie częściej

 
 
Średnio każdego roku kobiety powodują u nas około 15 procent wypadków drogowych. Za opinie o większej liczbie powodowanych przez panie kolizji odpowiadają głównie drobne, niegroźne stłuczki, do których dochodzi na parkingach i podczas manewrów. Groźne wypadki z rannymi i zabitymi to „zasługa“ jednak przede wszystkim mężczyzn.
 
- Zbyt ostrożna, zachowawcza jazda jest wprawdzie bezpieczniejsza od szarżowania, ale także doprowadzić może do niebezpiecznych sytuacji, bo irytuje innych kierowców - stwierdza Leon Mętel, zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego. - Dochodzi wtedy niejednokrotnie do pyskówek, bo jeśli chodzi o kulturę za kierownicą, to Polakom daleko do standardów europejskich.
Dla wielu pań problem stanowi też prawidłowa pozycja za kółkiem. To właśnie głównie przedstawicielki płci pięknej preferują jazdę „z nosem na szybie“. Siedzą albo jakby nie miały oparcia, albo mają fotel dosunięty do przodu tak bardzo, że wręcz ogranicza to możliwości kręcenia kierownicą.
W opinii Juliana Ciućki, opolskiego instruktora nauki jazdy, kobiety są w trakcie szkolenia dokładniejsze i sumienniejsze od mężczyzn.
 
- Każdy popełniony przez siebie błąd bardzo przeżywają - zauważa instruktor. - Gdy już jednak zdobędą prawo jazdy, to są kierowcami bezpieczniejszymi od mężczyzn, bo jeżdżą wolniej, choć wcale nie za wolno. Bardziej przestrzegają przepisów. Mniej więcej co druga pani, którą szkolę, ma dryg do prowadzenia auta, ale nauczyć podstaw można każdą. Zwłaszcza teraz, kiedy jest 30 godzin szkolenia. Głównym grzechem kobiety za kierownicą jest - według instruktora - roztargnienie i gadulstwo. Niektóre po nabyciu pierwszych umiejętności zaczynają rozmawiać ze szkolącym, zapominając czasami o śledzeniu, co się dzieje na drodze.
Jak dobrać oprzyrządowanie do samochodu dla ON?
"Z samochodem dla niepełnosprawnego jest jak z wózkiem inwalidzkim: kiepsko dopasujesz - kiepsko pojedziesz". Prowadzenie samochodu ułatwiają specjalne urządzenia. Na rynku są dostępne pojazdy z oryginalnym...
Wiosenna kolekcja gum
Kwiecień jest właściwym momentem, żeby dokonać przeglądu oraz dokładnych przygotowań naszego samochodu, zanim na dobre ociepli się aura. Przyjazne warunki atmosferyczne spowodują, że będzie on teraz więcej...
Zobacz także podobne wiadomości