Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak sobie radzić z agresją na drodze


01 Maj. 2018

Większość kierowców spotyka na drodze wiele konfliktowych sytuacji. Nie zawsze możemy wyjaśnić je ugodą. Na każdej trasie możemy spotkać agresywnego kierowcę, który może próbować zrobić nam krzywdę. W takiej sytuacji musimy wiedzieć jak się zachować.

Zachowaj spokój. Opanuj emocje. Zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Jeśli to możliwe oddal się z zagrożonego miejsca. Uważaj, by zaistniała sytuacja nie przyczyniła się do kolizji bądź wypadku samochodowego.

Jeśli masz elektroniczne zamki – zamknij drzwi odpowiednim przyciskiem. Jeśli nie masz drzwi zamykanych elektronicznie – zamknij je ręcznie i każ uczynić to samo pozostałym pasażerom samochodu.

Wypnij się z pasów, weź telefon i zacznij nagrywać zdarzenie. Poinformuj o tym agresora: „Proszę się uspokoić i zostawić mnie w spokoju. Całe zdarzenie jest nagrywane i w razie konieczności będzie przekazane policji.” Jeśli nie masz opcji nagrywania filmów poinformuj, że zadzwonisz na policję, a w razie nie odstąpienia agresora zrób to.

W przypadku wyrządzenia krzywdy bądź szkody – poinformuj o zaistniałej sytuacji policję, napastnik Cię uderzył, okradł lub zniszczył samochód postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów zdarzenia: budowa, sylwetka agresora, jego znaki szczególne (np. blizny, tatuaże), ale przede wszystkim tablice rejestracyjne, model i markę pojazdu. Pozwoli to zdecydowanie namierzyć sprawce napaści.

źródło: Natemat.pl

Panie jeżdżą lepiej!
Prawo jazdy ma mniej więcej co trzecia dorosła Polka. Dane Instytutu Transportu Samochodowego mówią, że panie powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych samochodem km, a mężczyźni mają wypadek raz na...
Jak zmniejszyć zużycie paliwa
Każdemu kierowcy marzy się mniejsze ilości zużywanego paliwa. To ile wydamy na codzienną eksploatację samochodu, zależy w dużym stopniu od techniki jazdy i tego, jak dbamy o auto. Wystarczy wyeliminować błędy...
Zobacz także podobne wiadomości