Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak bezpiecznie jeździć nocą


23 Maj. 2019

Nocna jazda to wyzwanie dla każdego kierowcy. Oprócz ograniczonego pola widzenia musimy radzić sobie ze zmęczeniem, sennością, oraz oślepianiem przez inne pojazdy. W nocy zmniejsza się również koncentracji i szybkość reakcji. Oto kilka wskazówek, jak poprawić bezpieczeństwo nocnego podróżowania.

Zadbaj o widoczność

Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł, a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Pamiętajmy również o szybach i reflektorach. Ich stan ma duży wpływ na bezpieczństwo i komfort jazdy, dlatego należy zadbać o ich czystość, tak aby nie ograniczały widoczności. Włącz światła już o zmierzchu-dzięki nim będziesz bardziej widoczny dla innych.

Skup się na drodze

Podczas jazdy musimy obserwować drogę. Wyłącz lampkę w samochodzie, i inne źródło światła. Będą odwracać Twoją uwagę od jezdni. Powinniśmy też unikać patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów, aby nie zostać oślepionym przez światła nadjeżdżającego pojazdu. Warto skupić wzrok na prawej stronie jezdni, obserwując zbliżające się auto kątem oka.

Jedź spokojnie

Nocą o wiele trudniej zauważyć przeszkody na drodze, szczególnie jeśli jedziesz mało oświetloną drogą, dlatego ważne jest zachowywanie odpowiedniej prędkości. Zachowajmy też odpowiedni odstęp przed pojazdem jadącym przed nami, aby nasze światła nie oślepiały kierowcy. Pamiętajmy o zmienianiu świateł drogowych mając na uwadze innych uczestników ruchu.

Wypocznij

Pamiętajmy o regularnych postojach i odpoczynku. Kiedy czujemy się senni powinniśmy bezwzględnie zatrzymać się na poboczu, gdzie będziemy mogli się przespać lub zjechać na stację benzynową i wypić mocną kawę.

Hałas w samochodzie ma wpływ na prędkość jazdy
Czy wiecie, że muzyka, której słuchamy podczas jazdy samochodem może mieć wpływ na naszą percepcję, a także tempo z którym jedziemy? Jak pokazują najnowsze badania, liczy się także typ muzyki dobiegającej...
Jak prawidłowo holować pojazd?
Holowanie pojazdu jest zadaniem trudniejszym, niż pozornie może się wydawać osobie, która wcześniej tego nie robiła. O błędy nie trudno a mogą one skutkować sankcjami nałożonymi przez policję. Najbardziej...
Zobacz także podobne wiadomości