Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak bezpiecznie jeździć nocą


29 Cze. 2015

Nocna jazda to wyzwanie dla każdego kierowcy. Oprócz ograniczonego pola widzenia musimy radzić sobie ze zmęczeniem, sennością, oraz oślepianiem przez inne pojazdy. W nocy zmniejsza się również koncentracji i szybkość reakcji. Oto kilka wskazówek, jak poprawić bezpieczeństwo nocnego podróżowania.

Zadbaj o widoczność

Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł, a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Pamiętajmy również o szybach i reflektorach. Ich stan ma duży wpływ na bezpieczństwo i komfort jazdy, dlatego należy zadbać o ich czystość, tak aby nie ograniczały widoczności. Włącz światła już o zmierzchu-dzięki nim będziesz bardziej widoczny dla innych.

Skup się na drodze

Podczas jazdy musimy obserwować drogę. Wyłącz lampkę w samochodzie, i inne źródło światła. Będą odwracać Twoją uwagę od jezdni. Powinniśmy też unikać patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów, aby nie zostać oślepionym przez światła nadjeżdżającego pojazdu. Warto skupić wzrok na prawej stronie jezdni, obserwując zbliżające się auto kątem oka.

Jedź spokojnie

Nocą o wiele trudniej zauważyć przeszkody na drodze, szczególnie jeśli jedziesz mało oświetloną drogą, dlatego ważne jest zachowywanie odpowiedniej prędkości. Zachowajmy też odpowiedni odstęp przed pojazdem jadącym przed nami, aby nasze światła nie oślepiały kierowcy. Pamiętajmy o zmienianiu świateł drogowych mając na uwadze innych uczestników ruchu.

Wypocznij

Pamiętajmy o regularnych postojach i odpoczynku. Kiedy czujemy się senni powinniśmy bezwzględnie zatrzymać się na poboczu, gdzie będziemy mogli się przespać lub zjechać na stację benzynową i wypić mocną kawę.

Kierowca na głodzie
Jesz i pijesz za kółkiem? Uważaj, możesz dostać mandat! Do jedzenia i picia podczas jazdy przyznaje się ok 69% kierowców. Takie zachowanie może stać się realnym zagrożeniem zarówno dla kierowcy jak i...
Dziecko w foteliku - nowe zasady przewożenia dzieci w aucie
15 maja 2015 roku weszła w życie nowa ustawa, która odnosi się do zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Nowe przepisy ustawy o ruchu drogowym, dostosowują polskie prawo do wymogów panujących w...
Zobacz także podobne wiadomości