Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak bezpiecznie jeździć nocą


07 Maj. 2020

Nocna jazda to wyzwanie dla każdego kierowcy. Oprócz ograniczonego pola widzenia musimy radzić sobie ze zmęczeniem, sennością, oraz oślepianiem przez inne pojazdy. W nocy zmniejsza się również koncentracji i szybkość reakcji. Oto kilka wskazówek, jak poprawić bezpieczeństwo nocnego podróżowania.

Zadbaj o widoczność

Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł, a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Pamiętajmy również o szybach i reflektorach. Ich stan ma duży wpływ na bezpieczństwo i komfort jazdy, dlatego należy zadbać o ich czystość, tak aby nie ograniczały widoczności. Włącz światła już o zmierzchu-dzięki nim będziesz bardziej widoczny dla innych.

Skup się na drodze

Podczas jazdy musimy obserwować drogę. Wyłącz lampkę w samochodzie, i inne źródło światła. Będą odwracać Twoją uwagę od jezdni. Powinniśmy też unikać patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów, aby nie zostać oślepionym przez światła nadjeżdżającego pojazdu. Warto skupić wzrok na prawej stronie jezdni, obserwując zbliżające się auto kątem oka.

Jedź spokojnie

Nocą o wiele trudniej zauważyć przeszkody na drodze, szczególnie jeśli jedziesz mało oświetloną drogą, dlatego ważne jest zachowywanie odpowiedniej prędkości. Zachowajmy też odpowiedni odstęp przed pojazdem jadącym przed nami, aby nasze światła nie oślepiały kierowcy. Pamiętajmy o zmienianiu świateł drogowych mając na uwadze innych uczestników ruchu.

Wypocznij

Pamiętajmy o regularnych postojach i odpoczynku. Kiedy czujemy się senni powinniśmy bezwzględnie zatrzymać się na poboczu, gdzie będziemy mogli się przespać lub zjechać na stację benzynową i wypić mocną kawę.

Pęknięta szyba, naprawić czy wymienić
Przednia szyba samochodu pełni wiele funkcji. Przede wszystkim chroni nas przed działaniem różnych czynników atmosferycznych. Jej pękniecie stanowi więc realne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego...
Klimatyzacja latem
Latem, szczególnie podczas dłuższych podróży, odpowiednia temperatura w aucie istotnie wpływa na komfort jazdy i sprawność motoryczną kierowcy. Zbyt wysoka temperatura w pojeździe powoduje senność,...
Zobacz także podobne wiadomości