Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Kierowco, jesienią uważaj na drodze


16 Paź. 2014

Słaba widoczność, szybko zapadający zmrok, mgły, ulewne deszcze. Jesień to jedna z najtrudniejszych pór roku dla kierowców. W tym okresie musimy zachować wyjątkową ostrożność, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że świadomość zagrożeń jakie na nas czyhają, ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo.JESIENIĄ AUTEM

Deszcz w ciągu kilku sekund może sprawić, że przestaniemy widzieć drogę. Dlatego przez sezonem jesiennym warto wymienić wycieraczki na nowe. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby zawiodły nas na trasie. Nie zapominajmy też o uzupełnieniu zapasu płynu do spryskiwaczy. Deszcz niesie też inne zagrożenia. Kiedy asfalt robi się śliski, każdy gwałtowny skręt kierownicą w połączeniu ze zbyt dużą prędkością może skutkować poślizgiem.

Kolejnym zagrożeniem jest sytuacja, w której między oponą, a nawierzchnią utworzy się warstwa wody. Wskutek tego koła mogą stracić przyczepność. W takim wypadku powinniśmy zdjąć nogę z gazu, postarać się naprowadzić auto na prawidłowy tor jazdy i nie hamować gwałtownie.

Spadające z drzew liście, leżące na drodze, to kolejna pułapka dla kierowców. Liście zakrywają nierówności oraz ubytki w drodze. Na takiej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg, szczególnie, jeśli padał deszcz. Długość drogi hamowania na jezdni zasypanej liśćmi, może być podobna do hamowania na oblodzonej drodze.

JESIENIĄ NA MOTORZE

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić gdy nadciąga jesień, to sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Przed wypuszczeniem się w trasę, warto skontrolować stan klocków hamulcowych, opon i świateł. Kiedy pogoda jest naprawdę zła, powinniśmy zrezygnować z podróży motorem i skorzystać z innego środka transportu. Jeśli jednak na drodze złapie nas ulewa lub wichura powinniśmy zjechać z trasy i przeczekać ją po zadaszeniem.

Kiedy wybieramy się w podróż, ważny jest ciepły, wygodny strój. Bielizna termoaktywna, ciepłe rękawiczki oraz osłona szyi i karku. Jeśli wybieramy się w trasę po zmroku musimy również pamiętać o elementach odblaskowych. Mogą być to wstawki na ubraniach, opaski czy kamizelki.

Dbajmy o jak najlepszą widoczność. Przy niskich temperaturach szybka w kasku może zaparować. W takich wypadkach powinniśmy uchylać wizjer, by pozbywać się z kasku pary wodnej.

Pamiętajmy również, że opony słabo trzymają się wilgotnego asfaltu. Wydłużona jest więc droga hamowania i wzrasta prawdopodobieństwo poślizgu. Kiedy na drodze robi się mokro, powinniśmy ograniczyć prędkość i jednocześnie zwiększyć czujność. Jadąc wolniej, łatwiej będzie nam omijać kałuże, czy liście. Powinniśmy utrzymywać bezpieczną odległość od innych użytkowników ruchu, a także zadbać o to, aby mogli wcześniej zareagować na nasze działania.

 

 

 

Opony letnie, zimowe czy całoroczne
Wielu kierowców często staje przed wyborem opon. Jakie wybrać, letnie, zimowe czy całoroczne? Opona samochodowa jest istotnym elementem pojazdu. Ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi, odpowiada za...
Co nam przeszkadza w prowadzeniu samochodu?
W czasie jazdy zdarza nam się rozmawiać przez telefon, zmieniać stacje radiowe, prowadzić zaangażowane rozmowy z pasażerami, długo ustawiać nawigację. Wszystkie te czynności dekoncentrują nas i sprawiają,...
Zobacz także podobne wiadomości