Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zielony listek dla niedoświadczonych kierowców


04 Sty. 2005

Popularny przed laty zielony liść wraca. Nowe przepisy ruchu drogowego przewidują, iż taki znaczek będą musieli przyklejać na szybie kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż pół roku.

 
 
 
W każdej sytuacji - nawet gdy młody kierowca pożyczy auto na jeden wieczór, zanim ruszy będzie musiał przykleić w widocznym miejscu zielony liść. Brak znaczka ma być karany 500-zł mandatem. Jednocześnie przygotowywane przepisy przewidują następujące ograniczenia dla niedoświadczonych kierowców:

niedoświadczony kierowca nie będzie mógł jeździć z prędkością powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym (niezależnie od rodzaju drogi i dyspozycji znaków drogowych);
niedoświadczony kierowca nie będzie mógł przekroczyć prędkości 80 km/h w terenie niezabudowanym (niezależnie od rodzaju drogi i dyspozycji znaków drogowych);
niedoświadczony kierowca nie będzie mógł prowadzić pojazd zawodowo;
między piątym a siódmym miesiącem od otrzymania prawa jazdy niedoświadczony kierowca będzie musiał przejść dwa krótkie szkolenia z teorii i praktyki - z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
jazda z zielonym listkiem ma obowiązywać przez sześć miesięcy, ale niedoświadczony kierowca będzie na cenzurowanym pełne dwa lata tj. w tym czasie nie może być sprawcą przestępstwa drogowego (na przykład wypadku, w którym będzie ranny człowiek), nie może również dopuścić się więcej niż trzech wykroczeń. Jeśli to zrobi, straci prawo jazdy i będzie traktowany jak osoba, która nigdy takiego dokumentu nie miała.

Będzie musiał ponownie przejść kurs i jeszcze raz zdać egzamin. Jednakże będzie to się mogło odbyć po ustaniu wszelkich dodatkowych zakazów określonych przez sąd.
Ministerstwo Transportu i Budownictwa zapowiedziało, iż przepisy Ustawy o kierujących pojazdami wejdą w życie nie wcześniej niż w połowie 2007 roku.
 
Samochód na wodę
Wlewasz do baku kranówkę i jedziesz w siną dal. Zdaje się, że to wizja równie porywająca, co absurdalna. Ale zdaniem amerykańskich fizyków można ją zrealizować. Jakie piękne i tanie byłoby podróżowanie,...
Zobacz także podobne wiadomości