Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Należy pamiętać o świecach


19 Kwi. 2010

Powinno się pamiętać o właściwym wyborze świec i ich regularnej wymianie. Należy pamiętać, że silnik benzynowy nie będzie pracował bez świec zapłonowych. O stanie silnika świadczy wygląd świecy. Zużyta świeca powinna być pozbawiona nagaru i mieć jasnobrązowy kolor. Świeca pokryta czarnym nalotem świadczy o zbyt bogatej mieszance lub źle dobranej ciepłocie świecy. 
 
Nadtopienie elektrody powstaje w wyniku samozapłonów i spalania zbyt ubogich mieszanek, co powinno być sygnałem do przeprowadzenia regulacji silnika.
 
Mieszanka paliwowa zapala się dopiero gdy dochodzi do przeskoku iskry elektrycznej pomiędzy elektrodami świecy, a gdy występują przerwy w zapłonie, mieszanka niespalona trafia do katalizatora i tam się spala co powoduje jego szybkie zużycie.

Najważniejszym parametrem świecy jest wartość cieplna. Jeśli wartość cieplna będzie źle dobrana, to świeca nie będzie się oczyszczać z nagarów lub będzie się przegrzewać, co spowoduje, że praca silnika będzie zakłócona. O tym jakie świece należy stosować, znajdziemy w informacji w instrukcji obsługi naszego auta.

Należy pamiętać o regularnej wymianie świecy ze względu na trudne warunki, w jakich pracują świece (wysokie ciśnienie i temperatura w komorze spalania, zmienne warunki atmosferyczne). Wymiany powinno się dokonywać co 30 - 60 tys. km. Natomiast jeśli są to np. świece platynowe ich trwałość sięga nawet 120 tys. km.

W silnikach, które są zasilane gazem LPG zaleca się częstszą wymianę oraz stosowanie lepszych jakościowo świec np. irydowych.
 

 
Przygotowanie auta na wiosnę
Ponieważ wiosna przyszła już chyba na dobre, więc najwyższy czas, aby przygotować auto do sezonu.  Wiosenny przegląd samochodu oczywiście najlepiej powierzyć fachowcom, którzy nie przegapią żadnego...
Serwis klimatyzacji
Klimatyzacja powinna być regularnie serwisowana . Gdy tak się nie dzieje do kabiny dostają się niepożądane bakterie, pyłki i inne drobnoustroje. Dla alergików może to powodować: katar, kaszel, łzawiące oczy...
Zobacz także podobne wiadomości