Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Nie oślepiaj


19 Mar. 2010

Nowoczesny samochód ma wbudowany system regulacji położenia reflektorów. Ma to za zadanie zapobiegać oślepianiu kierowców jadących z przeciwka. Należy odpowiednio ustawić i wyregulować światła. Odpowiednio wyregulowane światła nie oślepiają innych użytkowników drogi


 
 
 
 
 
Oślepianie występuje wtedy, gdy zmieni się obciążenie pojazdu, np. ciężki ładunek zostanie umieszczony w bagażniku. Wtedy przód auta unosi się do góry, a wraz z nim reflektory. Kierowca powinien wtedy więc regulować położenie reflektorów pokrętłem.

Urządzenie do regulacji położenia reflektora składa się z pokrętła umieszczonego w kabinie pasażerskiej i współpracującego z nim elektrycznego mikrosiłownika zamontowanego na obudowie lampy (lub w jej wnętrzu).
Mikrosiłownik zmienia ustawienie lampy w stosunku do podłoża samochodu w zależności od obciążenia pojazdu. Są urządzenia z nastawami zaprogramowanymi lub bez.
Jeśli chodzi o reflektory ksenonowe zmiana położenia reflektora następuje automatycznie.

W każdym aucie wyposażonym w ręczną regulację reflektorów są wskazówki, w jaki sposób, w zależności od określonego rodzaju obciążenia należy posługiwać się pokrętłem regulacji. 
Przewody zapłonowe
Układ zapłonowy ma za zadanie doprowadzić wysokie napięcia z cewki do świecy. Przewody zapłonowe pełnią tutaj najważniejszą rolę, mają ogromny wpływ na efektywność całego układu.
Przygotowanie auta na wiosnę
Ponieważ wiosna przyszła już chyba na dobre, więc najwyższy czas, aby przygotować auto do sezonu.  Wiosenny przegląd samochodu oczywiście najlepiej powierzyć fachowcom, którzy nie przegapią żadnego...
Zobacz także podobne wiadomości