Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo


01 Kwi. 2015

Pierwszeństwo pieszego, który przechodzi po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości. Jednak czy zawsze ma on pierwszeństwo? Czy pieszemu, który stoi na wysepce lub zbliża się do przejścia dla pieszych powinniśmy ustąpić pierwszeństwa?

Wbrew pozorom pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo na drodze.


Każdy kierowca ma obowiązek zwracania szczególnej uwagi na zachowanie pieszych, którzy nie zawsze zachowują ostrożność i nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Piesi poruszający się po przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo do momentu, w którym znajdują się na jezdni. Natomiast stojący przed przejściem dla pieszych nie mogą wtargnąć na jezdnię, bowiem narażają siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Dlatego ważna jest uprzejmość zarówno pieszego jak i kierowcy.

Po za przejściem piesi przechodząc przez jezdnię powinni zachować szczególna ostrożność. Przechodząc w miejscach nieoznakowanych i niedozwolonych powinni ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom.

Przejście dla pieszych z wysepką, należy traktować jako osobne przejście. Dlatego kierowca nie ma obowiązku ustępować pieszemu, gdy on znajduje się na przejściu po przeciwnej stronie. Piesi stojący na wysepce nie znajdują się bezpośrednio na “zebrze”, wiec kierowca nie ma obowiązku ustąpienia mu. Zejście na druga część przejścia wymaga od pieszego zachowania szczególnej ostrożności oraz respektowania zakazu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.

To wkrótce może się jednak zmienić, gdyż w sejmie trwają prace nad zmiana przepisów, które będą dyscyplinować kierowców. Pierwszeństwo będzie bowiem przysługiwać pieszym, którzy nie tyko stoją na przejściu, ale również kiedy się do niego zbliżają.

źródło: http://mojafirma.infor.pl/

Wyższa kultura jazdy
Kultura jazdy to coś, czego w przepisach nie znajdziesz. Za brak kultury nie ma punktów karnych i grzywien. Jednak większość z nas ma z nią problem. Musimy pamiętać, ze droga nie jest naszą własnością i...
Straże miejskie i gminne stracą fotoradary
Wiele wskazuje na to, że niebawem polscy kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Resort Infrastruktury chce zmian w prawie, które wyraźnie ograniczą karanie kierowców przekraczających prędkość przez straże...
Zobacz także podobne wiadomości